Tüm girişimcilerin başarıyı inşa etmek için ihtiyaç duyduğu 5 temel beceri


Yazan: Tobi Ogundele

Çeviren: Atakan Gürbüz

Küçük bir işletmeyi başarılı bir işletmeye dönüştürmek, tutkudan fazlasını gerektirir. Ne yazık ki, yeni işletmelerin yarısından fazlası başarısız oluyor; Bunun temel nedeni girişimcinin tutkusunu pratik iş becerilerine dönüştürememesidir. İşte tüm girişimcilerin başarıyı inşa etmek için ihtiyaç duyduğu beş temel beceri.

Araştırmalar, yeni işletmelerin yüzde 30‘unun açık oldukları ilk iki yılda, yüzde 50’sinin ilk beş yılda ve yüzde 66’sının ilk 10 yılda başarısız olduğunu gösteriyor.

Ancak, icra kurulu başkanı etiket ismine sahip bir girişimci olarak, tüm farklı şapka türlerini takmanız gerekir. Bu şapkaları maske olarak düşünmeyi seviyorum. İster satış maskeniz, ister pazarlama maskeniz, ister finansal durumunuzu yönetebilmeniz; şirketinizin etkili büyümesi ve marka görünürlüğü için her role hızlı bir şekilde kararlı bir şekilde dönebilmeniz gerekir.

Hepimizin bildiği gibi başarı, sıkı çalışma, esneklik ve alanınızdaki uzmanlıktan daha fazlasını gerektirir. Başarılı olmak için, bir dizi temel iş becerisini anlamanız ve bu becerilerde yetkin olmanız gerekir.

İşte tüm girişimcilerin başarılı bir iş kariyeri oluşturmak için ihtiyaç duyduğu 5 temel beceri.

  • Daha İyi Finansal Yönetim Yetenekleri Yetiştirin

Başarılı bir iş kariyerinin ilk adımı, işletmenizin mali durumunu koruma ve çoğaltma yeteneğidir. İşe başlamanın temel nedeni, şirket hedeflerinize ulaşmak için etkin bir para yönetimine sahip olmaktır. Araştırmalar, girişimlerin %29’undan fazlasının paraları bittiği için başarısız olduğunu göstermiştir.

Aşağıdakiler, finansal yönetim becerilerinizi geliştirmek için ipuçlarıdır.

Gelirinizi anlayın: Geliriniz nereden geliyor? Ve geliriniz ne sıklıkla geliyor? Günlük mü, haftalık mı yoksa aylık mı? Gelirinizin nasıl geldiğini anlarsanız, işinizin en önemli yönünü planlamanıza yardımcı olacaktır.

Gereksiz bütçeyi atlayın: Daha az önemli şeylere para harcamaktan kaçının ve işinizi ilerletecek bir şeye harcama alışkanlığı geliştirin. Daha az harca ve daha çok tasarruf et.

Gelirinizi yatırın: Gelirinizi, işiniz için iyi getiri sağlayacak şeylere yatırın. Pek çok insan, ticari büyümelerini etkileyecek olan, takdir edilmeyecek ürünlere yatırım yapma hatasına düşer.

  • Etkili İletişime Odaklanma

Mükemmel iş becerileri geliştirmeyi hedefleyen bir Girişimci olarak, iletişim yeteneğinizin ne kadar başarılı olacağınız üzerinde büyük etkisi vardır. Müşterinizle etkisiz iletişimin zaman zaman fırsatları kaçırmanıza neden olacağını bilin.

Müşteriler ve iş ortakları ile etkileşim akışınız olmalıdır. İşler ters gittiğinde bile, zor durumlarda etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Etkili iletişim, güçlü müzakere yeteneğini artırır, şirketlerin üretken olmasına ve etkin çalışmasına olanak tanır, siz ve çalışanlarınız arasında iyi bir çalışma ilişkisi kurar. Tüm bu beceriler, işinizin büyümesini artırmak için gereklidir.

Etkili iletişim, hizmetleriniz hakkında net bir şekilde bilgi aktarma yeteneğini artırır. Müşterilerin yüzde 80’i ürününüz için güvence ve güven arıyor ve ürününüz hakkında ayrıntılı bilgi vererek onları ikna edebilecek birine ihtiyaçları olacak. Tüm bu beceriler, işinizin büyümesini artırmak için gereklidir.

  • Pazarlama becerilerinizi geliştirin

Pazarlama taktikleri, ürününüzü satmak ve insanlara sunduğunuz ürün hakkında bilgi vermek için ihtiyaç duyduğunuz önemli becerilerden biridir.

Bu alan daha önemlidir çünkü ürününüzü pazarlama şekliniz, insanların onu nasıl satın alacağını ve ona nasıl tepki vereceğini yansıtacaktır. Çevrimiçi pazarlamanın etkisiz olduğu günler geride kaldı, özellikle bu alanda güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturarak pazarlama becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

İçerik pazarlama

Arama motoru optimizasyonu

Sosyal Medya Yönetimi

En önemlisi, ürününüzü müşterilerinizin kalbinde ciddi bir istek yaratacak çekici bir tasarımla geliştirmelisiniz.

Ürününüz için, çoğu kişinin ürettiğiniz şeyi istediği bir alan olan ve ürünlerinizin bir tanıtım programının eşlik etmesi gereken mükemmel bir yeri bulma fikrine sahip olun.

  • Zamanın bilincinde olun

İş becerilerinde zaman yönetimi ne kadar önemli? Uygun zaman yönetimi olmadan, güçlü ve başarılı bir iş kurmak zor olacaktır. Başarılı bir iş kariyerine sahip olmak için zaman yönetiminin en önemli becerilerden biri olmasının daha fazla nedeni.

Zamanı nasıl yönettiğinize verdiğiniz öncelik, işleri ne kadar hızlı bitirdiğinize ve işleri ne kadar hızlı bitirdiğinize, işinizin hızla büyüyeceğine yansıyacaktır.

Etkili zaman yönetimi, özellikle iş üretkenliğini ve etkinliğini artırma söz konusu olduğunda, her bir faaliyette nasıl zaman harcadığınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Zamanınızı nasıl yönettiğinize fazla önem vermemek, kesinlikle maddi kayıplara yol açacaktır. Ve bu, işinizin sağlığı için tehlikeli olabilir.

  • Problemleri Çözebilme Yeteneği

Her işin iniş ve çıkışları olduğu gerçeğinin yanı sıra, sorunu çözme ve zor zamanlardan geçme yeteneği her iş kariyerinde esastır.

Atılması gereken doğru adımları ve her durumda alınması gereken yaklaşımı biliyorsanız, bir sorunu çözmek kolaydır.

Herhangi bir sorunu çözmeden önce, sorunun kaynağını ve sorunun nedenini anlayın. Bu, sorunu çözmek için atmanız gereken adımları bilmenize yardımcı olacaktır.

Sorunu çözmek için ihtiyacınız olacak adım adım eylem planlayın

Yedek planlarınız olsun.

İyi problem çözme becerilerine sahip olmak, iş kariyerinizde birçok zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Girişimciler veya yeni iş kurabilecek diğer kişiler için önemli olan beceriler zamanla gelişir ve 10 veya 20 yıl önce olabilecek en önemli becerilerden farklıdır, iyi bir iş kariyerine sahip olmak için iş becerilerinizi geliştirdiğinizden emin olun.

www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin