10 entegre pazarlama kampanyası örneği


Yazan: Rob Starr

Çeviren: Eda Erbirer

Sagefrog Pazarlama Grubu’nun CEO’su ve kurucusu Mark Schmukler; entegre pazarlamanın, geleneksel pazarlama yollarını içerik pazarlama taktikleriyle birleştirerek işletmede başarıya ulaşmayı hızlandırdığını söylüyor.

Bu, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi vurguladığınız bir etkinliği tanıtmak için sosyal medyayı kullanabileceğiniz ve kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Sonuçta, salonu doldurmak için Twitter veya Facebook üzerinden müşterilere ulaşmaktan daha iyi bir yol var mı? Yine de, bu yalnızca bir olasılık; çünkü entegre pazarlama, çevrimiçi pazarlama ve geleneksel basılı pazarlama arasında bir köprü oluşturur ve bu bakımdan Halkla İlişkilerin kuzeni olur.

Entegre pazarlama kampanyası örnekleri

İçerik, dijital ve web sitesi pazarlamacılığını Halka İlişkiler gibi geleneksel pazarlama yöntemleriyle birleştirerek çalışan büyük entegre pazarlama kampanyalarının 10 örneği.

Porsche: Popup Autocross Etkinlik Serisi

Küçük bir işletme değil, fakat yine de küçük işletmelerin onlardan bir şeyler öğrenebilecekleri bir marka. Porsche son zamanlarda Chicago’nun Soldier Field (Amerikan futbolu stadyumu) gibi geniş alanlarında büyük olayları duyurmak için sosyal medyada reklamları kullanarak Popup Autocross Etkinlik Serisi yürüttü. Aynı zamanda sürüş deneyiminin 360 videosu çekilip eklendi. İşte buna da toplam entegre deneyim diyebiliriz.

GoPro: Kahraman Ol

Küçük bir girişim örneği olan GoPro, “Be a Hero” (Kahraman Ol) temalı yeni bir kampanya oluşturdu ve aynı zamanda çeşitli açık hava reklamları, markaya bağlı sponsorluklar ve hatta bir itfaiyecinin orijinal videosunu da kullandı.

Always: #LikeAGirl (KızGibi)

Kadınlar için bir hijyen markası olan Always, bir ürünü teşvik etmek yerine ürünü daha ileri götürmek için #LikeAGirl isimli bir kampanya oluşturdu. Videonun sıçrama noktası hashtag kullanımını sağlayarak toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan bir tartışma başlatmaktı.

SFPCA (San Francisco Society For Prevention Of Cruelty To Animals) : Evcil Hayvan Prezervatifleri

Bunu doğru okuyorsunuz! San Francisco Topluluğu Hayvanları Koruma Derneği, bu reklamı 2015 yılında evcil hayvanların kısırlaştırma ihtiyacını vurgulamak için yayınladı ancak reklam kaldırıldı. Bu sebeple dernek, hayvanlar için geliştirilen prezervatiflerle ilgili bir web sitesi ve broşür geliştirdi.

Mike’s Hard Lemonade: “Mikehacks”

2015 yılında olmuş diğer patlama ise, Mike’s Hard Lemonade’in Mikehacks olarak adlandırdığı videolarında içecek kutusu içinde barbekü yapımıydı. Bu olay aynı zamanda mağaza ekranlarında da yer aldı.

Snap Inc.: Spectacles

Entegre pazarlamanın bir diğer harika örneği olan Snap Inc. olasılıkları ve çevrimiçi çabalarınızı nasıl bir araya getireceğini anladı. Şirket belirli şehirlere “Snapbots” yerleştirdi. Bunlar aslında Snap Inc’in Spectacles ürünleri(sadece Snapchat için kullanılan güneş gözlükleri) için kurulan otomatlardı. İnsanlar uzun sıralarda beklerken bile sosyal medyada bunları paylaşıyorlardı.

H&M: “Come Together” (Birlikte Gelin)

İşte, eski pazarın yeni pazarlarla iyi uyum sağladığının kanıtı. Bu ilginç ve yenilikçi Noel reklamında Adrian Brody yer aldı ve eski yıldız gücünü siber dünyasına ve YouTube’a taşıdı.

Levi Strauss & Co: Ready To Work (Çalışmaya Hazır)

Birden fazla medya kaynağı kullanılarak yıkık bir çelik kasabasını yeniden inşa etmek ile ilgili belgeseller çekmek bu kampanyayı entegre bir pazarlama mücevherine dönüştürdü.

Volkswagen: Kombi’s Last Wishes (Kombi’nin Son İsteği)

Brezilya, 2013’te Volkswagen Kombi için son montaj hattını kapattığında, bir ‘bekletme’ başlatmaya karar verdiler. Şirket, aracı satın alan kişilerin deneyimleriyle ilgili hikayeleri özel bir web sitesinde yer almasını istedi.

Kampanya, çeşitli ortamlardaki dünya çapındaki bir sohbeti hızlandırdı ve kamyonun “son isteklerini” yansıtan bir dizi iyi yerleştirilmiş reklamlarla tanıtıldı.

Pret A Manger: Customer Outreach (Müşteri Desteği)

Doğal gıda mağazası Pret A Manger aslında müşterilerine istediklerini sordu ve sonra cevaplar üzerine harekete geçti. Yemek tarifleri ve menüler hakkında bilgi istediklerinde, tüm dünyada paylaşıldığı için büyük ölçüde geribildirim elde ettiler. Menü fikirlerinizi gönderdikten sonra basılı olarak görmek ve bu tür bir girdiye sahip olmak hem müşterileri hem de potansiyel müşterileri ilgilendirir. Entegre kampanya bu noktada bitmedi. Şirket, menüde 20 yeni seçenekle beraber geçen ay Londra’da ikinci bir vejetaryen mekan açtı. Gelecekte ABD pazarını kırma planları var.

Kaynak: https://smallbiztrends.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin