10 otel pazarlama kampanyası örneği


Yazan: Katherine Pendrill

Çeviren: Nesil Arıyürek

Ultra konforlu giyilebilir yorganlar

İrlandalı otel zinciri Jurys Inn kısa bir süre önce yatakta biraz daha kalmanızı sağlayan giyilebilir yorgan içeren bir reklam kampanyası başlattı. İngilizlerin zaman değişikliğiyle baş etmelerine yardımcı olmaya yaraması için tasarlanan bu mobil yatak takımı, ekstra bir veya iki saatlik uykuyu araya sıkıştırmak için mükemmel bir yol. Gün ışığından tasarruf uygulaması her yıl yapılırken, pek çok İngiliz bir saatlik kayıpla baş etmekte zorlanıyor. Jurys Inn, yeni bir reklam kampanyasının bir parçası olarak, giyilebilir yorgan dizisi yaratarak bu soruna mizahi bir çözüm getirdi. “Suvet” olarak bilinen bu peluş tek parça giysi bir mobil uyku çözüm sağlamak için tasarlanmış. Bu takım %100 pamuklu kumaş, elle ısınan cepler ve rahat bir kapitone tasarım ile yatağa sarılma hissini mükemmel şekilde taklit ediyor.

Kahvaltı emojileri

Otel zinciri Holiday Inn Express geçtiğimiz günlerde, mobil kullanıcıların karikatür karakterleri olarak yeniden tasarlanan çeşitli sabah öğünlerinin görsel grafikler indirmenize olanak sağlayan “BREAKFA-moji” olarak adlandırılan kahvaltı emojileri yarattı. Emojiler, konuşmada kullanılacak herhangi bir akıllı telefon klavyesine doğrudan uygulanabiliyor. Holiday Inn Express, küçük kollar, bacaklar, gözler ve hatta güneş gözlüğü ile dans eden kekler, muz, bagels, yumurta, tost ve krep gibi öğeleri içeren 25 özellikli grafik tasarladı. Kahvaltı emojileri daha sonra mesajlaşma uygulamasında bir dil olarak kolayca ayarlanabilen Google Play’de ve iTunes’da indirilebiliyor. Ünlü komedyen Rob Riggle tarafından tanıtılan bu kampanya oldukça eğlenceli görünüyor.

Sarhoş dondurma arabası

Warner Leisure otel grubu kısa süre önce “boozy” (alkollü) dondurma lezzetleri ile 50’yi aşkın kalabalığı hedef alan bir kampanya başlattı. Bir dondurma arabasının nostaljisini yalnızca yetişkinlere özgü lezzetlerle birleştiren akıllı pazarlama kampanyası, hala gençlerin kalbinde hissedenlerin dikkatini çekiyor. Warner Leisure otel grubunun yeni kampanyası yaz sezonu boyunca İngiltere genelinde bir dondurma kamyonu gönderilmesini içeriyor. Kamyon, Jägermeister, votka ve tekila gibi erişkin malzemelerden yapılan boozy dondurma lezzetlerini sunacak. Mobil dondurma arabasının arkasındaki fikir, yetişkinlere en sevdikleri yaz tatillerini hatırlatacak ve klasik bir çocukluk anılarını hatırlatacak bir yol bulmak. Konuyla ilgili Warner Leisure otel grubunun pazarlama müdürü Mat Finch, “Misafirlerimiz ağırlıklı olarak 50 yaşın üstünde olabilir, ancak eğlendirici eğlencelerden hoşlanıyor” açıklamasını yaptı.

Kışkırtıcı otel paylaşımı reklamları

Bu Airbnb reklamı otobüs duraklarının posterlerine yayılarak Airbnb ev sahipleri ve misafirlerin vergi katkılarını vurgulamayı amaçlıyor. Bu reklam, nihai olarak, bu vergi katkılarından daha iyi yararlanmak için çeşitli kamu ve vergi kaynaklı hizmetleri teşvik etmeye ya da hizmetlerini genişletmeye ya da uzatmaya çalışıyor. Reklamlar “Sevgili Eğitim Kurulu, lütfen okullarda sanatı korumak için 12 milyon dolarlık otel vergilerinden bazılarını kullanın” ve “Sevgili Halk Kütüphanesi Sistemi, kütüphaneyi açık tutabilmek için 12 milyon dolarlık otel vergisinden yararlanmanızı umuyoruz” gibi ifadeleri içeriyor. Sonuç olarak, bu Airbnb reklamları, Airbnb’in ev sahibi ve konuklarının aylık yaklaşık 1 milyon dolarlık otel vergi katkısı aracılığıyla ekonomiye olumlu bir katkı sağladığını açıkça göstermeyi amaçlıyor.

Bireyselliği kutlayan otel reklamları

Las Vegas’ta bulunan ünlü otel The Venetian kısa bir süre önce, Vegas’ın şatafat ve cazibesinden uzaklaşan ve her ziyaretçinin onlarla birlikte getirdiği bireyselliği kutlayan yeni bir reklam başlattı. Kampanya sadece daha geleneksel Las Vegas reklamlarından ayrılmakla kalmayıp, aynı zamanda bireye ve benzersiz deneyimine hitap eden daha modern konukseverlik pazarlaması yolunda bir adım olarak görülüyor. “Olduğun Gibi Gel” başlıklı reklamda, tuhaf ziyaretçiler, eşit derecede garip geçmişlerin önünde dans ediyo. Reklam, İtalyan şarkıcısı Mina’nın Venedik’in otantik İtalyan deneyimini aktarmasına yardımcı olan bir şarkıyla birleşiyor.

Komedyenlerin oynadığı otel reklamları

Booking.com’un bu seyahat ve konaklama reklamları, iki komedyen Jane Lynch ve Bobby Lee’yi olağanüstü beceriksiz bir çift olarak canlandırıyor. 15 saniyelik reklamlar, tuhaf çiftin öfkeyle bir yatak hazırlamalarını ve bir tropik peyzajda birbirlerine suşi yedirerek, arkadaşlarının düğünlerinin vakitlerinden çaldıklarını gösteriyor. Jane Lynch ve Bobby Lee komedyenlik becerilerini, potansiyel müşterilerin ilgisini çekerken, Booking.com tarafından sağlanan alanların lüksünü pazarlamak için seyahat konaklama reklamlarında kullanıyor.

Tatile teşvik eden reklamlar

Westin Hotels’in bu zekice reklamı, çalışanlarını biraz ofis dışı zaman geçirmeye teşvik ediyor. İstatistiksel olarak ispatlanmış araştırmalara dayanarak oluşturulan bu reklamın ana motivasyonu Amerikalı çalışanların gerektiğinde tatil izinlerini kullanmaması. Westin Hotels, BBH New York aracılığıyla McSweeney’s ile ortaklık kurarak akıllı bir reklam yarattı; bu da diğer çalışanlara ne kaçırdıklarını anlatan bir his yaratacaktı. Reklam aldığı izin zamanında zevk alan bir işadamından bir işyeri dışı mesajı okuyor. E-posta şu şekilde: “Mesaj için teşekkürler, ancak muhteşem bir tropikal lagünde yunuslarla yüzme tatili yapıyorum …” Mesaj devam ediyor, ancak ana noktaya ilk satırda ulaşılıyor. Reklam mizaha odaklanırken, temel alınan mesaj toplumun “kaçırma korkusu”nu kullanıyor. Başkalarının neler yapıyor olabileceğini göstererek, onları kendileri için de iyi vakit geçirmeleri konusunda teşvik etmesi umuluyor.

Hayat dolu otel reklamları

Holiday Inn’in Çin’deki bu otel reklamı, küçük bir kızla meşgul annesi arasındaki ilişkinin hikayesini anlatıyor. Holiday Inn reklamı Otelin sunduğu imkânları sergilemek yerine birçok meşgul profesyonel ebeveynin duygularına hitap ediyor. Reklamın merkezinde sürekli işte olan annesini özleyen küçük bir kız bulunuyor. Video, ebeveynlerinin küçük kızı Holiday Inn’de bir tatil ile şaşırtmasıyla bitiyor. İlginç olan ise, ticari olarak tasvir edilen hikaye markanın ana pazarlamacısı Emily Chang’ın gerçek hikayesine dayanıyor. Chang, evden uzaktayken kızı tarafından kalp kırıcı mesajlar alacak ve bu da onu Holiday Inn’de bir gece boyunca sürpriz bir geziye çıkarmaya itecek. Chang için otelin reklamı muhteşem tatillerin egzotik yerlerle değil, birlikte olduğumuz kişilerle olduğunu gösteriyor.

Misafirperver karşılama reklamları

Konaklama endüstrisi insanları yeni bir ortamda ağırlamaya yöneliktir; bu nedenle de Accor akıllı bir otel karşılama kampanyası başlattı. Her gün Twitter’a yeni kullanıcılar katılıyor ve Accor seçtiği arkadaş canlısı elçilerle yeni üyelerin dostça karşılandıklarından emin olmalarını sağlamayı kendine vazife edinmeye karar verdi. Bir kullanıcı ilk tweet’ini yayınladıktan sonra Accor, nazik bir mesajı “#FeelWelcomeFromThe1stTweet” hashtag’iyle cevap verdi. Accor, bu işi bir sonraki seviyeye taşımak için ayrıca her bir kullanıcıya özel bornoz göndermeyi de ayarladı.

Sonuç olarak, yeni Twitter kullanıcıları hediye almaktan büyük bir heyecan duyarak Accor’la iletişime geçti ve kampanyanın erişim alanı genişlemiş oldu.

Otele özel markalı kısa film

Hizmetlerini tanıtmak için çok yaratıcı bir rotaya girmeyi seçen ve çok uluslu bir şirket olan Marriott International Inc, reklam filmi çekmek veya dijital ve basılı alanlarda reklam yeri almak yerine yeni bir yaklaşım benimsedi; kısa film çekmek. Toplamda iki adet olan bu kısa filmlerin ilki “Two Bellmen” adıyla JW Marriott LA’da çekildi. “French Kiss” adını taşıyan ikinci film ise Paris Marriott Champs-Elysees’de geçiyor. Bu kısa filmlerin her ikisi de YouTube’da birkaç milyon kez görüntülendi ve Marriott bunu yapmak için standart yollar izlemek yerine markasını tanıtmak için sanat ve romantizmi kullandı. Markası tanıtmak için yaratıcı bir yaklaşım öneren Marriott, hizmetlerini tanıtmak için sınırlarını test eden ve zorlayan bir şirket olarak öne çıktı.

Kaynak: www.trendhunter.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin