100 dolar fazla olsun kırmızı olsun diyenler için yeni iPhone


Yazan: Turan Farajova

2000’lerin başından beri özellikle akıllı telefon sektöründe başarılarıyla adından söz ettiren Apple markası, her yıl bir önceki yıla göre ürünlerde -özellikle de akıllı telefonlarda- inovasyon ve tasarımı geliştirmeye büyük önem veriyor. 2016 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 7 ve 7 plus modellerinde tasarım ve donanım konusunda kariyerinin zirvesine çıkmayı başaran Apple, başarılı marka yönetimi ve kaliteli ürünleri ile son altı yılın en değerli markası unvanını elinde bulundurmayı başardı. Ancak bu sene en değerli marka sıralamasında tahtı Google’a kaptıran Apple, 21 Mart’ta sevenlerine beğenecekleri bir sürpriz yaptı. Online mağazasını bir süreliğine kapatan ve sürpriz yapacağını duyuran Apple, AIDS’le mücadeleye destek kapsamında yeni kırmızı iPhone 7 ve 7 Plus modellerini beğeniye sundu.

 

Bu yeni modellerin fiyatı diğer iPhone 7 ve 7 Plus modellerinden 100 dolar daha fazla. Elde edilen gelirin bir kısmı The Global Fund’a bağışlanacak. 24 Mart’ta satışa çıkarılacak yeni iPhone’ların Türkiye fiyatı ise iPhone 7 için 4,299 TL, iPhone 7 Plus için ise 4,949 TL olarak belirlendi.

 

 

Kırmızı iPhone’un yanı sıra bir diğer yenilik kırmızı iPod’lar

iPhone’un yanı sıra, kırmızı iPod da satışa sunan Apple, AIDS’le mücadeleye renkli bir destek verme amacında.

Peki Apple bu hamleyle neler amaçladı? Bilindiği üzere, sosyal sorumluluk projelerine verilen destekler, markaların prestijleri ve güvenilirliklerinin artırılmasında önemli rol oynuyor. Günümüzde pek çok marka bilinen, bilinmeyen pek çok sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor veya kendi projelerini oluşturuyorlar. Örneğin; The Body Shop kozmetik markası, diğer çoğu kozmetik firmalarının aksine ürünlerini hayvanların üzerinde denemiyor. Bu özelliği ile The Body Shop, hayvanseverlerin tercih ettiği bir marka haline gelmiştir.

Bir diğer sosyal sorumluluk destekçisi firma olan INDITEX de, özellikle son yıllarda bir hayli artış gösteren mülteci sorununa sosyal sorumluluk desteği veriyor. Bu destek kapsamında Türkiye dahil pek çok ülkede yer alan mülteci kamplarına milyonlarca dolarlık yardımlarda bulunuyor.

Apple da bu hamlesiyle hem sosyal sorumluluklarıyla ünlenmiş sevilen ve tercih edilen markalar arasına dahil olmayı hem de AIDS gibi dünyanın önemli bir bölümünü doğrudan tehdit eden hastalığa maddi destekte bulunmayı hedeflemiş olmalı. Nitekim sosyal sorumluluğa önem veren markaların imajlarına baktığımız zaman destek verdikleri projelerin önemli ölçüde etkisinin olduğu görülüyor.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin