2016 yılının pazarlama trendleri neler olacak?


Yazan: Lorraine Ball

Çeviren: Şükran Güzeliş- Mine Bertan Yılmaz

Hindistan’da bir pazarlama şirketi olan ve küçük firmaların büyümesi için pazarlama, network oluşturma, PR, sosyal medya ve iş planlaması alanlarında danışmanlık hizmeti veren Lorraine Ball, 2016 için öngördüğü pazarlama trendlerini paylaşıyor.

Ball, geçtiğimiz sene, 2015’te sosyal medya reklamlarının çoğalacağını, SEO’ların öneminin artacağını ve mobile duyarlı tasarımın bir zorunluluk haline geleceğini öngörmüş ve tahminlerinde başarılı olmuştu.

Peki Ball, 2016 için neler öngörüyor?

Sosyal ağlarda canlı yayın yapmak önem kazanıyor

Periscope, Meerkat ve Facebook Live gibi uygulamalar “şu anda ne olduğunu” paylaşmak için hiç olmadığı kadar kolay bir fırsat sunuyor. Artık pahalı video ekipmanlarına veya taşınması zor canlı yayın araçlarına ihtiyacınız yok. İstediğiniz şeyi istediğiniz zaman yayınlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefon ve internet. Katıldığınız bir etkinliği ve birisiyle yaptığınız bir röportajı yayınlamak veya bir ürünün hızlı bir şekilde gösterimini yapmak cebinizde. Eğer 2016’da fark edilmek istiyorsanız videoya önem vermelisiniz.

Sosyal medya kanallarına “şimdi satın al” özellikleri eklenecek

Geçtiğimiz yıl küçük işletme sahipleri görünürlükleri düşüşe geçtiği için, sosyal platformlardaki reklamlarını arttırmaya çalıştılar. Artık reklamı ilgi çekici hale getirmek için Facebook ve Pinterest’e “şimdi satın al” butonları eklenerek bu kanallarda markalarla ilgili farkındalık yaratmaktan çok, satın almaya teşvik eden sosyal reklamlar yapılacak. Tahminlerime göre Facebook ve Pinterest’i birçok farklı platform da takip edecek.

01_original1392806271

İçeriğinizi okunur hale getirmek

Geçtiğimiz yıl rastgele bağlantı kurma ve anahtar sözcük doldurma stratejilerine elveda dedik.

  • İyi haber: Bu durum SEO kavramının gelişmesine olanak sağladı.
  • Kötü haber: Sosyal medya sitelerinde ve web sayfalarında sürekli içerikler üretiliyor olması bu yoğun kalabalık içinde fark edilmeyi daha zor hale getiriyor.

2016’da başarılı şirketler, stratejilerini daha farkı kanallardan ulaştırmaya odaklanacaklar. İçeriklerini doğru insanlara ulaştırabilmek için spesifik sosyal gruplara e-mail yoluyla ulaşacaklar.

“Web tasarımları” pazarlama öngörüleri

Web kenar çubuklarına hoşcakal: Her web sitesinin standart özelliği olan sidebar’lar, mobil kullanımlarda doğru çalışmadıkları için artık kullanıma elverişli değiller. Mobil cihazlarda kenar çubuğundaki kritik bilgiler sayfanın altına düştüğünde, işlevsiz hale geliyorlar.

Modüler tasarım: Modüler koltukları düşünün. Kanepe, ikili koltuk ya da tekli koltuk olarak düşünebilirsiniz. Web geliştiriciler, ayrı ayrı modüllerle amaçlanan özel hedefe ulaşmayı sağlayabiliyor. Web tasarımcıları bu modüler yaklaşım sayesinde belirli bir içerik kısıtlaması yaşamaksızın çalışabilir. Her sayfa tamamıyla farklı olabilir. 2016’da bu modüllerin daha yenilikçi kullanımlarını görmeyi bekliyoruz.

Tasarımlar çok düz değil: Son birkaç yıldır tasarımlarda minimalizm hakimdi. Görüntülere derinlik ve boyut veren gölgelerin ve diğer unsurların kullanılmadığı “sade” çizgiler vardı. Ancak teknoloji gelişiyor, hem Apple hem de Android’ler düzenlemeler yaparak “kısmen” düz olan tasarımlara gidiyor. Bu gibi tasarımlar, mobilde de web tasarımlarında da kendini gösteriyor. On yıl önce olduğu gibi gölgelere dönüş yapacağımızı beklemiyorum ama 2016’da biraz daha zengin tasarımları bekleyebiliriz.

Birbirleriyle konuşan cihazlar: İnteraktif pazarlama hareketlerinin daha hızlı popüler olacağını düşünmüştüm. Şimdi bu öngörüm IOT (Internet of Things/ Nesnelerin interneti) için geçerli. IOT, cihazlar ve insanlar arası iletişime olanak sağlayan bir uygulama. Örneğin, arabanıza yerleştirilmiş akıllı cihazınız, size lastiklerinizin havasının indiğini ya da aracınızın yağının değiştirilme zamanının geldiğini söylüyor. Bir başka örnek, akıllı telefonumdaki Fitbit’im (mobil cihazlara yüklenen egzersiz aplikasyonu) hedefime ulaştığımda beni uyarıyor. Eğer akıllı bir cihaz bir diğer akıllı cihaza uyarı gönderebilirse, mantıksal olarak, servis sağlayıcılarına ve ilgili konudaki yetkili insanlara da mesaj göndereceklerdir. 2016’da ürünlerinizin ve hizmetlerinizin her türlü uyarılarına olanak sağlayacak yeni aplikasyonlar göreceğiz. Müşterilerinizin ise bu gibi hatırlatmaları kullanabilmeleri için kayıt olması yeterli olacaktır.

Kaynak: marketingtechblog.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin