Starbucks’ın kırmızı bardak tartışmasından alabileceğimiz 3 ders


Yazan: Peter Gasca

Çeviren: Hande Alporal

Dünyanın en büyük ve bilinir şirketlerinden biri olan Starbucks, bir kez daha nefret saçanların odak noktası oldu – en azından sosyal medyada. Geçen sene Pumpkin Spice Latte tartışmalarından ve bu sene bolca eleştiriye tutulan RaceTogether kampanyasından sonra, şimdi karşılaştığımız durum daha önemsiz dursa da, aslında önemsiz değil.

Durumu anlamak adına, öncelikle Starbucks’ın her Noel ve yeni yıl zamanı normalde kullandığı beyaz bardakların aksine kırmızı tatil bardağıyla kutladığını belirtmekte fayda var. Kimilerince ciddi anlamda popüler ve beklenen bir gelenek olduğundan, geri sayımının bile yapıldığını biliyoruz. Daha da ötesinde, Starbucks’a göre “geçtiğimiz yıl bardakların kullanımına başlanılmasının ilk 48 saati içinde, Instagram’da her 14 saniyede bir Starbucks tatil sezonu bardağı fotoğrafı paylaşıldı”.

Bu selfie kadar korkunç bir şey.

Geçtiğimiz yıllarda Starbucks tatil bardakları üstünde çeşitli tatil tasarımları bulunan kırmızı bir bardaktı. Ancak bu yıl, Starbucks yeni bir tasarım benimseyerek düz kırmızı bir bardakta karar kıldı. Her yerde gördüğümüz yeşil logosuyla beraber bu bardak, minimalist bir şekilde tatil sezonuna göz kırpıyor.

Starbucks tasarım ve içerik başkan yardımcısına göre; “Bu yıl bardaklarımızın sade tasarımıyla hepimizin hikayelerini kucaklayan bir tatil havası yaratmak istedik.”

Ne yazık ki herkes yeni tasarımdan çok memnun kalmadı ve Starbucks sosyal medyada ciddi anlamda topa tutularak, gereksiz yere politik olarak aşırı doğru olmak ve Noel ruhunu mahvetmeye çalışmakla suçlandı. Bunun üzerine muhalefet de güçlendi ve Starbucks’ı savunanlar ve de duruma karşı ilgisizliklerini ifade eden bir kesim ortaya çıktı.

Durum öyle bir hal aldı ki, tıpkı o inanılmaz gereksiz ama çokça konuşulan mavi-altın elbise konusuna döndü.

Tüm bu “Kırmızı Bardak” olayı muhtemelen – ve umarım – hızlıca yok olacak ve yaşananlar girişimcilere birkaç değerli ders vermiş olacak.

1. Evet, her PR iyi PR’dır.

92 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Starbucks’ın küçük bir şirket olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Geçtiğimiz yıl şirketin hediye ve sadakat kartı programına 1.4 milyar dolarlık bir ekleme yaptığını düşünürsek pazarlama için yeterli kaynaklara sahip olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Şirket sektördeki en yaratıcı pazarlamacılardan bazılarına sahip ve bu pazarlamacılar bu yeni bardak kampanyasını düzenleyerek sonuçlarını önceden hesapladılar. Peki bu insanlar kampanyayı neden üstlendiler, özellikle böylesi negatif geri dönüş almalarına rağmen?

Basit: Bunu yapmaları milyonlarca insanın pazarlamacıya ve yayıncıya dönüşmesini sağlıyor.

Ellen Degeneres’in, Trevor Noah’nın ve Stephen Colbert’ün bile bu konuyla yakından ilgilendiklerini düşünün. Bu asla ödeyemeyeceğiniz harika bir PR’dır.

Girişimciler bir şirketin görünürlüğünün onun başarısına giden yolda çok önemli olduğunu bilirler ve eğer bu görünürlüğü küçük bir çaba ya da giderle desteklerseniz çok daha iyi olur. Bazı PR’lar kötü olabilir evet, ancak yetenekli ve yaratıcı girişimciler bunu kendi yararlarına çevirmeyi bilir.

2. Sosyal medya müthiş bir şeydir.

Bu “tartışmanın” sosyal medyanın her köşesine yayılması çok kısa bir sürede gerçekleşti ve bu durum, eşi benzeri görülmemiş iletişim araçlarıyla fazla sayıda insanın birleşiminin muazzam gücünü gösterdi.

Bir şirket için, sosyal medyanın gücünü ve markanızın görünürlüğünü ve değerini arttırmadaki gücü göz ardı edilmemelidir. Hangi kampanyanın viral olup olmayacağı veya ne zaman viral olacağının tahmin edilmesi imkansızdır ancak, çok iyi düzenlenmiş bir dijital ve sosyal medya stratejisinin, bugünün iş dünyasında sizi başarıya götüreceği su götürmez bir gerçektir.

3. Fırsatlar, fırsat arayanlar için çoktur.

“Kırmızı Bardak” gibi sorunlar, gündeme uygunluğunu kısa sürede yitirse de, istekli ve yaratıcı girişimciler bu durumlardan fayda sağlamak için kısa sürede harekete geçer. Mavi-altın elbise durumunda çoğu markanın durumdan faydalandığı gibi, diğer kahve markaları da bu konuya atladı ve örneğin Dunkin Donuts yeni tatil sezonu bardağını kullanmaya başladı. Bu konu aynı zamanda ilgi çekmeyi ve gündemden faydalanmayı seven küçük şirketler, YouTuberlar ve benzeri yaratıcı kanallar için de fırsatlar yarattı.

Sonuç olarak, ister Starbucks’ın bu yeni tatil bardağı kampanyasından rahatsız olmuş olun, ister bu durumu Facebook akışınızda gereksiz yer kaplayan bir öğe olarak görün, bu girişimcilerin günümüzde haberin ve bilginin nasıl yayıldığını anlaması için çok önemli – sosyal medyada konuyla ilgili konuşan milyonlarca insan sayesinde. Daha da önemlisi, hazırlıklı olmanın ötesinde, yarının başarılı girişimcileri bundan nasıl avantaj sağlayacaklarını biliyor olacak.  

Şimdi pagan putlarıyla bezenmiş biberonumdan Pumpkin Spice Latte’mi içmeye dönebilirim. Şerefe!

Kaynak: http://www.entrepreneur.com/article/252836

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin