Dijital pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğunu gösteren 10 neden


Yazan: Dave Chaffey

Çeviren: Kaya Görgüner

Eğer bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız nereden başlarsınız?

Dijital pazarlama stratejilerini belirlemek için büyük bir rapor hazırlamanıza gerek yok bir strateji iki ya da üç A4 kağıdına S.M.A.R.T- (Ölçülebilirlik, Spesifik, Uygulanabilirlik, Alakalılık, Zaman) hedefler aracığılıyla gayet iyi şekilde özetleyebilirsiniz. Evet ne yazık ki hala birçok kurumun belirli bir strateji planı yok.

Peki ya sizin bir dijital pazarlama stratejiniz var mı ?

2012’den dijital pazarlama stratejilerinin ne kadar geniş çapta kullanıldığını görebilmek için bir oylama yürütüyoruz. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Kurumların dörtte üçüyle üçte ikisi arasında değişen bir oranda hali hazırda bir dijital pazarlama planına sahip olmadıklarını saptıyoruz. Görünüyor ki birçoğu dijital pazarlamasını öncelikli bir aktivite planı olmaksızın çevrimiçi pazarlamaya entegre ediyorlar.

2015 de yayınladığımız “Managing Digital Marketing” başlıklı raporda kurumlara “Net bir şekilde belirlenmiş bir dijital pazarlama stratejiniz var mı?” diye sorduk. Aldığımız yanıtlara göre kurumların yalnızca yüzde 16’sının ayrı olarak yazılmış net bir dijital pazarlama planı var. Yüzde 34’ü dijital pazarlamayı genel pazarlama stratejilerinin içinde bir parça olarak ele almış. Cevap veren kuruluşların yüzde 50’si ise dijital pazarlaam yaptıklarını fakat buna yönelik herhangi bir plana sahip olmadıklarını belirtiyorlar.

Bir dijital pazarlama kanal stratejisine neden ihtiyaç duyulduğuna dair 10 sebep.

1- Bir hedefiniz yok

Yeni müşteri elde etmek yönünde online pazarlamada yer edinmek isteyen fakat net stratejik amaçları olmayan şirketler veya mevcut olanlar ile daha yakın ilişkiler kurmaya çalışan şirketlerin birçoğu bir dijital stratejiden yoksun.Ve eğer ki bu minvalde bir hedefiniz yoksa ki muhtemelen birtakım hedeflere ulaşmak için de yeterli kaynak kullanmıyorsunuzdur ve bu hedefleri başarabilmek için de çeşitli analizler yapıp değerlendirme yapmıyorsunuz.

2- Online pazar payınızı bilemeyeceksiniz

Online servisler için müşteri talebine az değer biçilmiş olabilir şayet bunu araştırmamışsanız. Belki daha önemli olarak online pazardaki yerinizi belirleyemeyeceksiniz: Dinamikler, geleneksel kanallardan farklı olarak market iletişiminde farklı müşteri profilleri ve onların davranışları,rakipleri,önermeleri ve seçenekleri açısından da farklı yapıdadır.

3- Mevcut ve genç yenilikçi rakipleriniz pazar payı elde edecek

Eğer dijital pazarlamaya dair yeterli kaynak tahsis etmiyorsanız ya da net bir şekilde belirlenmiş stratejiler olmaksızın geçici birtakım yaklaşımlar kullanıyorsanız, o zaman rakipleriniz de sizin dijital kahvaltınızı afiyetle yiyecektir !

4- Güçlü bir online değer öneriniz yok

Net bir şekilde belirlenmiş bir online müşteri değer önerisi oluşturmanız online mevcut servis teşvikinizin farkındalık kazanması adına size yardım eder ve başlangıçta yeni müşteriler kazandırır ve müşterileriniz sabit kalır.

5- Online müşterileri potansiyelinizi yeteri kadar bilmiyorsunuz

Sıklıkla söylenir ki dijital en ölçülebilir alandır.Fakat Google Analitikleri ve benzerleri size sadece değerleri aktarıyor fakat duyguları değil.Zayıf noktalarınızı belirlemek için web sitesi geri bildirim araçlarının farkı şekillerini kullanmalısınız ve sonra onlara bu verileri göndermelisiniz.

6- Entegre değilsiniz

Bilgi işlemde veya ayrı bir dijital ajansta uzman dijital pazarlamacı dahi olsanız dijital için depolar içinde tamamlanmak çok yaygındır . Dijital pazarlamayı elverişli bir şekilde kavrayıp paketlemek daha kolay bir yoldur. Ama tabii ki daha az etkilidir. Herkes dijital medyanın geleneksel medya ve tepki kanallarıyla entegre olarak çalıştığında daha iyi olduğuna katılır.

7. Dijitalin önemine göre verilen yeterli insan/bütçesi yoktur

Yetersiz kaynaklar planlamaya ve elektronik pazarlamaya adanacaktır ve bu durumda spesifik uzman elektronik pazarlama (e-pazarlama) yeteneklerinin eksikliği olacaktır. Bu durum, rekabetçi tehditlere etkili bir şekilde cevap vermeyi zorlaştıracaktır.

8. Para ve zamanınızı boşa harcıyorsunuz

Yeterli kaynağınız olsa bile belki de boşa harcanıyordur. Bu durum özellikle daha büyük şirketlerin pazarlama bünyesinde farklı araçların satın alınmasında veya benzer online pazarlama görevlerinin farklı ajanslar tarafından sergilenmesi yoluyla görülür.

9. Geri kalmamak veya önde olmak için yeterince atak değilsiniz.

Eğer en üstteki online markalara bakacak olursanız örneğin; Amazon, Dell, Google, Tesco, Zappos, bunların hepsi dinamik- online müşterilerini kazanmak veya ellerinde tutmak için yeni yaklaşımlar deniyorlar.

10- İyileştirici değilsiniz.

İnternet sitesi olan her şirketin matematiksel analizi olmalı, fakat birçok kıdemli yönetici takımlarının analizleri inceleyecek veya uygulayacak zamanları olduğunun garantisini veremiyorlar. Bir strateji size temel haklarınıza ulaşma olanağı sağladığı zaman, anahtar bakış açılarını sürekli olarak ilerletip geliştirebiliyorsunuz. Örneğin; araştırma pazarlaması, site kullanıcı deneyimleri, elektronik posta ve sosyal medya pazarlaması. Bu yüzden, bunlar bizim iyi düşünülmüş starejilerle önleyebileceğimiz ilk 10 problemimiz. Siz doğru veya yanlış olabilecek neler buldunuz?

Haber Kaynağı: http://www.smartinsights.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin