2016’da Türkiye ve dünyada dikkat çeken EN’ler!


Yazan: Nida Şahin

2016 yılı girişimciler ve yatırımcılar için yeniliklerin dolu olduğu bir yıl oldu. 2016 bizlerin hem ülke olarak hem de dünyada farklı bakış açılarına sahip olabilmemizi sağlayan bir yıl oldu ve istatistik verilere göre bu sene ülkemizde 21.000’den fazla kişi dijital dünya ile tanıştı. Görünen bu iken hem dünyada hem de ülkemizde dijital çağın gelişimine ve büyümesine hepimiz ayak uydurmaya  çalıştık. Bir yeni girişime alışmaya çalışırken vakit kaybetmeden diğer bir yenilik sunuldu önümüze ve bu yenilikleri anlamaya ve kavramaya çalıştık. Peki ya bunların kaçı halen aklımızda? Ya da bu yeniliklerin kaçını tam anlamıyla biliyor ve kendi hayatımızı da bu yeniliklerle kolaylaştırmak için çabalıyoruz?

Mobil sektöründeki yenilikler

Snapdragon  821 yonga seti ve Google Asistan sihirbazı gibi pek çok özelliğe sahip olan Google Pixel, Google’ın ilk akıllı telefonu ve listelerde bu yılın en iyi Andoid(Saf Android) telefon olarak karşımıza çıktı. Henüz Türkiye pazarında resmen bulunmasa da kısa bir süre sonra Türkiye pazarına da gireceği kesin gibi görülüyor. Bildiğimiz üzere bu akıllı telefon kullanıcılara satın alımından önce üç renk(siyah, mavi, gümüş) sunuyor. 168 gram ağırlığında olan bu telefon, ölçüleriyle de oldukça dikkat çekiyor.

2016 yılının en iyi ekranına sahip telefonu olarak seçilen Çin akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nun %91.3 ekran/gövde oranına sahip olan Mix, ekran teknolojisi ve mobil yenilik olarak karşımıza çıktı. Bu muazzam ve oldukça şık olan teknoloji yeniliği de Türkiye pazarında resmi şekilde bulunmamaktadır.

Iphone kullanıcılarının en çok sıkıntı çektikleri şeyin depolama alanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sandisk buna bir çözüm getirebilmek için bir USB bellek tasarladı ve geliştirdi. Bu bellek sayesinde kullanıcılar, depolama alanı sorunlarını çözebilecekler. Ürünün kullanıcılara sağladığı fayda da bir ucunun lightning, diğer ucunun da USB olması.

En çok ses getiren sosyal medya yenilikleri

2016 yılının en iyi yeni özellikler getiren uygulaması, 7’den 70’e herkesin Bitmojisi ve surat efektleri ile bildiği Snapchat oldu. Uygulama yıl içerisinde getirdiği tüm yenilikleri ile kullanıcılarının tüm sıkıntılarını çözmüş durumda. En son getirdiği grup sohbeti özelliği ile de yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Aynı zamanda Evan Spiegel, VR gözlükleri ve giyilebilir giysileri de ortaya çıkararak başarısının tekrardan kanıtladı. Snapchat, Instagram ile yaşadığı rekabette, getirdiği bu özellikler ile bir adım öne geçmiş durumda.

Bu yılın en dikkat çeken sosyal medya yeniliklerinden şüphesiz ki Facebook Live… Canlı yayın akışına geç de olsa
geçiş yapan Facebook, hızlı viral içeriğin ne denli doğru ve önemli olduğunu herkese göstermiş oldu. Son bilinene göre Facebook kendi uygulamaları içerisinde bir değişiklik yapacak ve bu sayede kullanıcılar uygulama üzerinden yemek siparişlerini verebilecekler. Ayrıca Facebook Messenger uygulamasını da tüm dünyada 1 milyardan fazla insanın kullanması, canlı yayın akışının kitlelerde büyümesini ve yayılmasını etkilemekle birlikte, körler için geliştirdiği yapay zeka ile de Facebook adından çokça söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor.

 En iyi uygulamalar

Türkiye’de ve dünya çapında en çok kullanılan uygulamaların başında bu yıl Spotify geliyor. Uygulama sunduğu hizmet ile herkesin kalbini fethetmiş durumda. Spotify sayesinde kullanıcılar en çok arzuladıkları çevrimdışı müzik özelliğine ulaşabildiler. Bu özelliği kullanabilmek için de şarkıyı listenize kaydetmeniz yeterli! Uygulama ayrıca yeni kullanıcıları için yıl sonuna kadar 3 aylık premium üyelik fiyatını 0.99TL yapmış durumda. Bu uygulamayı kullanıcıların mobilde, bilgisayarda, tablet ve arabalarında, playstation ve webçalarında kullanabiliyor olmalarının da altını çizmek istiyorum!

Bir diğer uygulamamız ise Mac uygulama ve oyunları arasında ücretsiz bir email uygulaması olan Spark uygulaması! Uygulamanın Mac kullanıcılarına kesinlikle tavsiye edilen bir uygulama olmasının sebebi de hem basit hem de güçlü olmasıdır. Ve basitlik ögesi ile Mac’deki diğer tüm email uygulamalarını solladığını söylemek istiyorum!

Daha çok yeni olan Kasa uygulaması da bu yılın sonralarına bomba gibi düştü aslında. Uygulama Link’in akıllı ev ürünlerini, İos ve Android sistemli telefonlarla yönetmemizi sağlıyor. Uygulama hem kolay kullanılan hem de güvenilir ücretsiz bir platform olmasıyla kullanıcılarda ilgiyi şimdiden uyandırdı bile diyebiliriz. Kullanıcılar bu uygulama sayesinde eve dönmeden kahvelerini hazırlayabiliyor, akıllı prize bağlanabilen cihazlar ile enerji tasarrufu yapmanızı sağlayabiliyor. Bu uygulama gelecek yılda çok konuşulacak gibi görünüyor.

Seneye damgasını vuran video ve fotoğraf düzenleyici uygulamaları da unutmamak gerekiyor. Prisma uygulaması
seneye damgasını vuran bir uygulama oldu ve bunu fazlasıyla hakettiğini söyleyebiliriz. Uygulamanın algoritması sayesinde fotoğraflarınızı ressamların stillerinde tablolara dönüştürebiliyor, galerinizdeki fotoğraflara efekt  uygulabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama bir hafta önce getirmiş olduğu güncelleme ile de çözünürlüğü 1080*1080 seviyesinden 2300 seviyesine çıkardı. Bu sayede kullanıcıların çalışmaları daha geniş kitlelere ulaşabilecek!

En çok ses getiren festivaller

2016 yılının en çok ses getiren festivallerinin başında 24-25-26-27-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleşmiş olan Zeytinli Rock Festivali geliyor. Edremit’e 7 km uzaklıkta olan Zeytinli’de büyük bir alanda gerçekleşen festivalde 70’den fazla sanatçı ile 100.000’den fazla kişiyi buluşturarak,Türkiye’de müzik festivaline damga vurmuştur ve yılın en iyi festivallerine adını yazdırmıştır. Festivalin 2017 yılındaki bilet satışları da şimdiden başlamış!

İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleşen yıla damgasını vuran bir diğer festival ise şüphesiz ki Coffee Festival!. Festival kahve severleri çeşit çeşit kahvelerle, güzel vakit geçirebilecekleri bir alanda buluşturdu. Bu festivalde artisan bar, coffeeartist, demleme barı, müzik, SCAE(Türkiye Kahve Şampiyonası), seminerler ve workshoplar katılımcılara sunuldu. Katılımcılar içerisinde Starbucks’tan Nişantaşı’nda son zamanların popüler kahvecisi olan Moc’a, Gloria Jean’s’den Selamlıque’a kadar birçok kahve markası bulunmaktaydı. 4 gün süren bu festival biletleri 1 seanslık, 2 seanslık ve tüm gün olarak ayrılmaktaydı. Biletlerin talebin çok fazla olmasıyla çabucak tükendiğini belirtmek isterim!

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin