2016’nın en iyi viral reklam kampanyaları


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Sezin Emkir

2016 yılının son günlerindeyiz, bu nedenle geçtiğimiz yılın birbirinden farklı tüm pazarlama kampanyalarına bir göz atmanın tam sırası. Çünkü bazı kampanyalar tüketicilerin dikkatini çekme konusunda diğerlerinden oldukça etkiliydi. Bu viral pazarlama kampanyalarına bakarak potansiyel olarak öğrenebileceğiniz çok şey var. İşte 2016’dan bu yana en popüler olanlar.

Apple Music: Drake vs. Bench Press

Apple Music, kısa süre önce tanıdık bir yüz ile yeni bir video reklamla karşımıza çıktı. Müzik akışı hizmeti için reklamda Drake yıldızı kullanıldı. Çalma listesindeki Taylor Swift şarkısıyla popüler müzisyenlerle oluşturan mizah, reklamı 2016 yılının sonlarına doğru viral bir hale getirmiştir. Ve aslında bu reklam, geçen yıl ilk olarak ortaya çıkan ve yıldız olarak da Taylor Swift’in bulunduğu bu türdeki ikinci reklam.

John Lewis: #BusterTheBoxer

John Lewis mağazası, tramplene atlamaktan hoşlanan bir köpek olan Buster the Boxer’ın canlandırdığı bir reklam hazırladı. Tatil temalı reklam, sosyal medyada ve diğer çevrimiçi platformlarda yoğun ilgi aldı. AdWeek’e göre, video çevrimiçi olarak yaklaşık 2 milyon paylaşıma ulaştı.

Ghostbusters: Snapchat’teki markalı filtreler


Ghostbusters’ın (Hayalet Avcıları) bu revize edilmiş hali ve çeşitlendirilmiş pazarlama kampanyası sayesinde, 2016’da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak, gençler üzerinde en etkili özelliklerden biri, filmin markalı Snapchat filtreleriydi. Böylelikle, Snapchat kullanıcıları, uygulamaya girme ve filmden etkileşimli öğeleri fotoğraflarına ve videolarına ekleme fırsatı buldular. Bu tür promosyonları kullanan ilk filmlerden biri olduğu için kampanya 2016’da çok ilgi gördü.

Netflix: FU’16


Netflix, 2016 yılında gerçek başkan adaylarıyla ilgilenmeyenler için bir çözüm önerdi. Netflix’in popüler serisi House of Cards’ın kurgusal yıldızı Frank Underwood, bir web sitesi, sosyal medya, reklam ve daha fazlasıyla bu yılın başlarında kendi (sahte) adaylığını ilan etti.

Disney: #ShareYourEars kampanyası


Disney ve Make-A-Wish vakfının birlikte yürüttükleri yardım projelerinin uzun bir geçmişi var. Bu yıl ise, #ShareYourEars kampanyasını başlatmak için birlikte çalıştılar. Sosyal medyada, Disney’in takipçileri Make-A-Wish Vakfı’na bağışta bulunmak için hashtag ile birlikte, Mickey veya Minnie kulaklarına sahip bir fotoğraflarını paylaştılar. Bu proje sonucunda, hem maddi kaynak yaratıldı, hem de Disney müşteri katılımını arttırmış oldu.

Doritos’un ultrason süper kupası reklamı

Super Bowl reklamları, uzun süredir en komik ve en tanınabilir reklam içeriği olarak akıllara geliyor. Bu yıl ise, ultrasondaki bir kadının görünüşte çok aç olan bebeğinin anlatıldığı Doritos’un Super Bowl reklamı, büyük bir viral ilgi gördü. AdWeek’e göre, reklam, Super Bowl sırasında yayınlandıktan sonra çevrimiçi olarak yaklaşık 900.000 paylaşıma ulaştı.

Esurance: #EsuranceSpeppakes (Super Bowl reklamı)


Aslında, Esurance, yalnızca Super Bowl öncesinde ve sonrasında reklam yayınladığı halde, Super Bowl sırasında Twitter’da en çok markasından söz ettiren isim olmayı başardı. Aynı zamanda şirket, insanların şirket tweetlerinden birini taklit ederek girebilecekleri bir yarışmaya da ev sahipliği yaptı.

L’Oreal: #WorthSaying


Bu yılki Golden Globes sırasında, güzellik markası L’Oreal, kadınlar ve güzellik arasındaki bağlantıyı değiştirmeyi amaçlayan bir kampanya başlattı. Kadın ünlülerin normalde kırmızı halıda karşılaştıkları klasik soruların yerine, fiziksel görünümleri üzerine konuşmaya ağırlık gösteren marka, daha derin konuşmalar ve etkileşimler için bazı ünlülerle ortaklık kurdu.

Tinder için Deadpool

Marvel filmi ‘Deadpool’, ekibi piyasaya çıkmadan önce ana karakterin tonunu iletmek amacıyla çeşitli çevrimiçi pazarlama teknikleri yarattı. Bu benzersiz kampanyalardan bir tanesiyse, popüler buluşma uygulaması Tinder’da Deadpool için bir profil oluşturmaktı.,

Pokemon Go

Yalnızca bir pazarlama kampanyası değil, 2016 yılının en viral öğelerinden biri, mobil özellikli gerçeklik oyun uygulamasının Pokemon Go sürümüyle çıktı. Ekip, çok az gerçek pazarlama yapmasına rağmen oyunun benzersiz doğası, tanınabilir karakterleri ve temel biçimi nedeniyle oyun hızlı bir şekilde yakalandı. İlk haftasında, App Store’un en çok indirilen dosyaların kayıtlarını kırmayı başardı.

 

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin