2016’nın içerikle pazarlama trendlerine ayak uyduran kampanyaları


Yazan: Dalia Kittani

İçerik pazarı her geçen gün önemini artırıyor. Bu önemin farkında olunacak ki her geçen yıl popülerliğini artıran içerikle pazarlamanın yıllara göre trendleri de değişiyor. Hem içerik trendlerini hem dijital gelişmeleri takip ederek kampanyaları bu trendlere adapte etmek bu pazarda tutunabilmeyi zorlaştırıyor.

2016’ya bir çok içerikle pazarlama trendi hakimdi ama en çok dikkat çekenler 2017’de de olacağı gibi görsel-video içeriği, interaktif içerik ve veri bazlı içerikler oldu.

Bu trendlere ayak uydurmak başta bahsettiğim gibi zor olsa da 2016’da bu durumla iyi başa çıkabilenler de oldu.

İnteraktif içerikle pazarlama

2016’da dijital dünyada bireyselleşmiş sonuçlara çokça aşina olduk. Kullanıcıların kullanıcı iletilerine cevap veren ya da dönüştüren içeriklere taleplerinin artmasıyla 2016’da interaktif içerikler büyük önem kazandı. Bu bireyselleşmiş içeriklerle hazırlanan kampanyalara 2015 yılında da tanıklık etmiştik. Coca-cola’nın Anneler Günü için hazırladığı interaktif kampanya çok konuşulmuştu.

2016’nın başarılı interaktif kampanyalarından birini de Adidas yaptı. Snapchat’te düzenlediği tasarım yarışması ile sosyal medya kullanıcılarını kendi spor ayakkabı ve kıyafetlerini tasarlamaya davet etti.

#MYNEOLABEL isimli yarışma kapsamında kullanıcılar, her hafta belirlenen bir Adidas Neo serisi ayakkabı ya da giysiye emoji kullanmadan, sadece Snapchat’in doodle özelliği ile tasarım yaptı. Yarışma sonunda en beğenilen tasarımın sahibi 4 kullanıcı Adidas’ın Almanya’da bulunan genel merkezine davet edilerek markanın tasarımcılarıyla tanıştı. Ayrıca Adidas, kazanan tasarım ürünleri yarışmacılara göndererek kendi tasarımlarını giyme imkanı sundu.

dalia-2

Görsel-Video içerikle pazarlama

Kablosuz bağlantı ve internet hızının artışı ile insanların video ve görsellere ulaşımı kolaylaştı. Bunun yanı sıra yazılı içerik tüketicide doyum noktasına ulaştı. Özellikle Twitter’ın 140 karakterli içeriklerine alışmış olan bir kitleden bahsediyorsak artık mesajı iletmek için çok az kelime kullanmak gerekiyor. Çünkü kullanıcılar sabırsız. Bu yüzden artık iletişimin hızlı ve anlık formlarını tercih ediyorlar. Görsel ve video da bu formların başında geliyor.

Özellikle video pazarlaması gün geçtikçe önem kazanıyor. Buna en basit örnek olarak her gün Youtube’da 5 milyar videonun izleniyor olmasını gösterebiliriz.

Bu sebeple artık kampanyaları da video içeriksiz düşünmek mümkün olmuyor. Kaliteli video içeriği hazırlamanın zorluğu bir tarafa bunu başarıyla sonuçlayanlar da lağiyile ödüllendiriliyor.

Örneğin; Hayata Destek Derneği’nin hazırladığı Mezar Deniz kampanyasının tanıtıcı videosu.

Veri bazlı içerikle pazarlama

Sosyal medya mecraları sayesinde artık binlerce birey hakkında verilere ulaşmak çok kolay. Özellikle 2016 yılında sosyal medya profilinden ufak bilgiler toplayıp bu bilgilerle kullanıcıya mantıklı ve uygun hikayeler sunma tekniğinin çok etkili olduğunu gördük. Çünkü bir kampanya hazırlanırken kullanılan iç görünün doğrudan tüketici profilinden sağlanan verilerle olması, tüketici üzerinde gerçek ve kendisine yakın bir etki uyandırıyor.

Bu konuda da dijital müzik arşivi Spotify’ın yıl sonu kampayasının hakkını vermem gerekiyor. Spotify 2016 yılı içerisindeki kullanıcılarının verisinden yola çıkan bir açık hava kampanyası yaptı. Müzik (ve başka pek çok şey adına) “tuhaf” geçmiş bu seneye esprili bir selam yolluyor ve veriden yola çıkarak komik gözlemler yapıyor.

Teknolojiyi ve büyük veriyi insanlaştırmanın mizahi bir yolunu sunan çalışmanın sloganı: “Teşekkürler 2016! Tuhaf bir yıl oldu!”

dalia-resim

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin