2017 mezunları için pazarlama ve medya kılavuzu


Yazan: Adweek

Çeviren: Deniz Turşucular

Ders çalışmaya, uykusuz gecelere, bazen pişmanlık dolu sosyal seçimlere senelerinizi harcadınız ve artık gerçek dünyaya girmeye hazırsınız. Önünüze çıkacaklar için hala % 100 hazırlıklı hissetmiyorsanız, biz arkanızdayız.

Mezunlar için bu senenin tavsiyeleri:

Ajans göçebesi olarak yurtdışında nasıl çalışılır?

Bir gün uyanırsınız ve Paris veya Meksika’yı görmemiş olduğunuzu fark edersiniz. Dünyayı gezmek isterseniz ancak çantanızı toplayıp işten ayrılmayı karşılayamazsınız. Ne yaparsınız? Christine Birkner, gurbette çalışmanın iki yolunu vurguluyor. Bazı ajansların, çalışanların dünya üzerindeki şehirlerde çalışmasını sağlayan burs programları var. Veya direkt yurt dışı acentelerine başvurabilirsiniz ama kültür ve dilleri hevesli olduğunuzdan emin olun. Aynı zamanda ajans gazileri de nasıl hayatta kalıp gelişebileceğinizle ilgili ipuçları verebilir.

Yanmaktan kaçının: İlk işinde iş-hayat dengesine nasıl ulaşılır?

Reklam endüstrisi, genç ve yaşlı çalışanları berbat bir iş yükü öğütücüsüne koyduğu için adı çıkmış durumda.  Ajans dünyasına girmek kulağa yıldırıcı geliyor ama böyle olmak zorunda değil -kariyerinizde kendi kurallarınızı erkenden koymalısınız.

Başvuruda öne nasıl çıkılır?

Yolun burasına kadar geldiniz: sınıftaki ve stajdaki uzun saatlerin ardından, bilgiyi gerçek hayata geçirmek için hazırsınız. Peki kendinizi yarışmadan nasıl ayrıştırırsınız? Wieden+Kennedy’nin global yaratıcı işe alım müdürü Melanie Myers, başvuranların onun gözüne girebilmeleri için ne yapmaları gerektiğini paylaşmış. Myers’in söylediklerine göre ajansların başvuranlarda aradığı şeyler: Onlara beklenmeyeni göstermeleri. Meraklı olmaları. Orijinal, nazik ve geniş bakış açısına sahip olmaları. Herkesten daha fazla çalışmaları. Heves ve coşku göstermeleri. İş dışında da ilgi çekici olmaları.

İş avının üstesinden gelmek için ipuçları

Ne sıklıkla ve yoğunlukla network kurmalısınız? Ne zaman özgüven, kibir olarak ortaya çıkar? İş ararken paniklemek için zaman var mıdır? Kendilerinin başarılı iş avı hikayelerinin yanında yeteneği olan ama etkileyici kişiliğe sahip olmayan adayların da hikayelerini anlatan yeni mezun ve yöneticilerin anlattıklarına buradan ulaşabilirsiniz.

Nasıl patronlar gibi freelancer olunur?

Amerikan işgücü, freelancer (serbest çalışan) devrimi geçiriyor. Amerika’da 2 milyondan fazla insan kendisini freelancer olarak değerlendiriyor, çoğu da tercihen. 2016 yılında, freelancerların yüzde 63’ü zorunluluğun peşinde bu yoldan gitmek yerine bağımsız olmayı seçti. Neden? Serbest çalışmak şaşırtıcı derecede kazançlı olmaya başladı ve yeni iş siteleri de iş bulmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

İş ararken hileli numaralar yapılmalı mı?

Yaratıcı alana giriş yapıyorsunuz. O zaman neden ajansın gözüne çarpabilmek için yaratıcı bir numara denemiyorsunuz? Geçmişteki viral iş arama hünerlerine bakarak söyleyebiliriz ki, kişiliğinizi gösterin, pazarınızı iyi bilin, söylemek yerine gösterin, yaratıcı olun. At gözlüklerinizi çıkarıp çizginin dışında düşünmeye korkmayın ama aynı zamanda bu numaranın hedefinizdeki kişiye zaman kaybı olmayacağından da emin olun.

Kaynak: http://www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin