2017 yılını domine eden 7 online pazarlama trendi


Yazan: Jayson DeMers

Çeviren: Cemre Erol

Online pazarlamadaki başarınız sizin en son trendleri ve haberleri takip etme becerinize bağlı. Modern çağın hiper-rekabetçi pazarında kalıcı ve güncel kalabilmek için çoğu reklam hilesi olan tüketicinin gelip geçici trend heveslerinden doğru şekilde faydalanabilmek çok önemli ve binlerce markanın ayakta kalmasını sağlıyor. Böylelikle müşterilerin beklentilerinin ve davranışlarının eğilimine daha rahat ayak uydurabiliyorlar.

Her yılın sonunda, online pazarlamadaki en önemli ve şaşırtıcı trendlere kafa yormaya zaman ayırıyorum. Bunlar online marketing paradigmasının şekillenmesine yardım eden binlerce markanın yıl içinde izledikleri stratejiler, yaklaşımlar yada yeni yollar.

Peki 2017 yılında en baskın online pazarlama trendleri nelerdi?

1) Siyasi grupçuluktan yararlanmak

Tartışmalı bir 2016 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ve bu yılın başlarında Trump’ın göçmen yasağı gibi tartışmalı eylemlerin ardından markalar içeriğine daha fazla siyasi mesajlaşma ekledi. Facebook, Apple ve Google gibi markalar göç yasağına (ve diğer bazı mevzuat biçimleri) karşı olduklarını belirttiler ve düzinelerce marka müşterilerine hangi tarafta olduklarını bildirmek için reklamlarında ince mesajlar kullandı. Genellikle, pazarlama ve reklamcılıkta siyasi olmak bir risk, ancak algılanan daha yüksek kazancıyla ve satın alma kararlarını markanın değerine göre verecek olan bir Y kuşağıyla, 2017 yılı politik ifadeleri hoş karşılayan bir yıl oldu.

2)İnternetteki caps/viralleri kullanmak

Belki de internetteki artan siyasi ciddiyetin bir tepkisiydi – sonuçta insanlar ağır konulardan hafifçe kesintiye ihtiyaç duyuyorlardı. Ya da belki genç, teknoloji meraklılarının daha fazla liderlik pozisyonuna yükselişiydi. Her iki durumda da markalar capsleri ve dijital eğilimleri daha sık kullanıyor. Tüketici odaklı markalar burada en çok görülen markalardır; çoğu kez reaksiyon görüntüleri ve gif’leri en yeni ürünlerin özelliklerini veya tepkilerini aktarmak için kullanmaktadır ancak kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve polis departmanları bile harekete geçti.

3)Çok kanallı deneyimler

Çevrimiçi varlığınızı bir kanalda merkezileştirmek artık yeterli değil. Yalnızca bir şirket web sitesinde yayınlamak, ne kadar güçlü olursa olsun, potansiyel erişiminizi sınırlar ve herhangi bir sosyal medya platformunda çok fazla zaman geçirmek, kitlenizi yapay olarak daraltacaktır. Bu nedenle 2017, marka görüşlerini birden fazla kanalda hizalamak için daha fazla marka çalıştı. Bu, aynı anda birden fazla platformda olmaktan çok daha kapsamlıdır; marka standartlarına uygun düşen tamamlayıcı, uygun mesajlaşma ile ilgilidir ve tüketicilere bu farklı kanallara göz atarken tutarlı bir anlatım deneyimi yaşatır.

4)Pop-up’ların (geçici) canlanması

Birkaç yıl önce, çoğu yetişkin pop-up reklamların internetin erken çağının bir kalıntısı olarak hatırladı. Ancak son zamanlarda biraz geri dönüş yaptık. Mobil bağlantılar, bir açılır pencere reklamı zorlayan bir sayfaya yönlendirir ve mobil cihazlarda yok saymak ve kapamak daha zor. Neyse ki Google ve diğer markalar pop-up’ların “yeni dalgası” na karşı güçlü bir duruş sergiliyor ancak bu arada diğer pazarlamacılar ve reklamverenlerin bu alandaki avantajlarından yararlanmaya başlamasını durdurmamıştır.

5)Canlı akış

Geçen yıl, 2017 yılının canlı yayın yılı olacağını ve daha fazla markanın kitlenize daha gerçek zamanlı ve kapsamlı bir deneyim sunma fırsatı sunduğunu tahmin ettim. YouTube ve Facebook gibi platformlar, canlı akan video seçeneklerini vurgulamak için daha fazlasını yapmış ve markalar onlardan yararlanmak için herhangi bir fırsat arıyor.

6)Mobil tabanlı kullanıcı deneyimleri

Son on yılda her sene olduğu gibi, çevrimiçi pazarlamacılar mobil kullanıcılarının deneyimlerini en üst düzeye çıkarmak için daha fazla zaman ve kaynak yatırdı. Bu yıl bu kuralın bir istisnası yoktu. 2017’de hızlandırılmış mobil sayfalara (AMP’ler) dayanan marka sayısını artırdık ve Google, mobil içeriği daha da vurgulamak için mobil ilk dizinini kullanıma sunmaya başladı. En iyisi, markalar sitenizi basitçe “mobil uyumlu” hale getirmenin kullanıcılarınıza ideal bir mobil deneyim kazandırmak için yeterli olmadığını anlamaya başlıyor; Bunun yerine, sitenizi ve mobil kullanıcılarla olan deneyimlerinizi ana önceliğiniz olarak planlamanız gerekir.

7)Pazarlama otomasyonu

Pazarlamacılar pazarlama otomasyonundaki potansiyeli fark ettikçe onların içinde büyük bir arzu oluşturdu, bunun üste bir de makine öğrenme algoritmalarının ve AI arayüzlerinin yaygınlığının artması onların bir nevi ağızlarını sulandırdı diyebiliriz. 2017’de yaklaşık yarım milyon şirket -teknik olarak 482.765-pazarlama otomasyonu teknolojisi kullanıyordu, sadece 6 şirket pazar payının yüzde 57’sini temsil ediyordu. Pazarlama otomasyonu gittikçe daha iyi ve çok yönlü oluyor, daha fazla görev ve süreci idare edebiliyor ve daha fazla şirket teknoloji yatırımına baskı altında hissediyor bu süreçle ilgilenmeyen şirketler ise toza dönüşüyor. Bana öyle geliyor ki, bu trend önümüzdeki birkaç yıl boyunca sürecek.

Bu eğilimler, yeni bir çevrimiçi pazarlama dönemi başlatmamıza yardımcı oldu ve bunun bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum. Bu eğilimler nasıl devam edecek? Modern pazarlamacılar için mevcut olan taktikler paketine uzun vadeli eklemeler mi veriyorlar yoksa önümüzdeki birkaç ay ve yıl içinde solmaya mahkûm geçiyorlar mı?

Kaynak: https://www.forbes.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin