2017’de şirketlerin kaçınılmaz içerik pazarlaması


Yazan: Devin Pallone

Çeviren: Okay Arda

İçerik pazarlaması bir sanat ve bilim dalı. Bir şirketin tesadüfen yapabileceği veya yapması gereken bir şey değil. İçerik pazarlaması şirketinizin portresini çizer. Kim olduğunuzu, yaptığınız şeyi ve neyi temsil ettiğinizi sergiler. Büyük içerik pazarlaması, markanın parlamasına izin verirken; talihsiz olaylar, kurumun bütünlüğünü tehdit edebilir.

2017’de, içerik pazarlama hataları tüketicinin sabrını tüketmeye başladı. Kendinize ve müşterilerinize bu pazarlama hatalarını önletmek için ve başarı kazanmak için yardım etmelisiniz.

1.Kitleyi yok sayma

İşinizin kötü sonlandırılmasını istemiyorsanız bir iş toplantısına giderken kıyafetinize önem vermelisiniz. Hedef kitleniz için uygun biçimde kıyafet giymeniz gerektiğini bilirsiniz. Öyleyse neden amaçlanan ve okuyucuya uymayan içeriği basmaya çalışıyorsunuz? İçeriği hedef kitleye uyarlamak, içerik pazarlamacılığının en önemli ve çoğunlukla az kullanılan yönlerinden biri. Malzemenizi okutmak istediğiniz kişiye karşı dikkat göstermiyorsanız, işe yarayan ilgili içerik türünü oluşturmanın hiçbir yolu yok.

Önce ideal demografik kişinizi yaratın. Bu kişinin yaşı, cinsiyeti, geliri ve yaşadığı yer nedir? Bu kişi şirketinizden ne istiyor? Kişiliğini olabildiğince detaylı ve gerçekçi yapın. Ona bir isim, iş, hobi ve bir aile verin. Ardından, kitlenizin değil, bu kişinin etrafında içerik pazarlama stratejinizi hazırlayın.

Stratejinizi sadece bir kişiye göre ayarlamak; mesajınızı açık, özlü ve belirli bir noktaya doğru tutmanıza yardımcı olur. Herkesi memnun etmeye çalışmak yerine, imkansız olan bir kişiyi memnun etmeye çalışın.

Bir kitleye dikkat etmek, içerik pazarlamacılığında önemli bir ilk adım. Yalnızca pazarlama yaptığınız kişinin derinlemesine bilgisi; doğru kanalları, platformları ve dili seçmenize yardımcı olabilir. Bir izleyici olmadan yazılan içerik sadece “o” olur. B2B ve B2C işletmelerinin, herhangi bir içerik pazarlamacılığına başlamadan önce izleyicilere dikkatle odaklanmaları gerekir.

 2. Stok içeriğine gitmek

Ucuz içeriğe yatırımın, paranızdan kısmanın en iyi yol olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yanılmış olacaksınız. Bugünün tüketicileri: stok içeriği değil, özgün içeriği istiyor. Google’ın algoritmaları bunu kanıtlıyor. Arama motoru orijinal, değerli, otantik ve yetkili içeriğe sahip web sitelerine ödül veriyor. Mükemmel içerik daha fazla çaba gösterebilir, ancak arama motoru sıralamaları ve marka bilinirliği açısından iyi sonuçlar verir.

Benzersiz bir içerik oluşturmak; araştırma, sabır ve beceri gerektiriyor. Herkes ilgi çekici içerik oluşturamaz. Neyse ki, içeriğinizi dış kaynak kullanarak basit ve daha uygun maliyetli oluşturmanın bir çözümü var.

Dış kaynak içeriği, arama motoru sonuçlarından beceri setine erişime kadar birçok avantaja sahip. Son müşterileriniz stok içeriği için yerleşmek zorunda kalmazlar. Bu, yalnızca orijinal içeriğin faydalarını sağlamada başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda şirkete de zarar verir.

Tüketicilerin farkı söylerken karar verip veremeyeceğini soruyor olabilirsiniz. Sonuç olarak, başarılı bir pazarlamacı olan Neil Patel’e göre, içerik pazarlama liderleri, kazandıkları ziyaretçilere göre site trafiğini yaklaşık 7.8 kat arttırıyor. İçerik liderlerinden bu durumda okuyucuları için cazip ve değerli içerik oluşturanlar oluyor. Tüketiciler, içeriği gözden kaçırmaya çalışan işletmeler hakkında bilgili. Genel ve sıkıcı içerik, bir iş olarak güç kaybetmenin en hızlı yollarından birisi. Basit bir çözüm mevcut olduğunda bu destanı başarısızlığa uğratmayın. 

3.İçerik pazarlamasını sonradan düşünmek

Bir işletmeyi çalıştıran sayısız bileşenden dolayı, içerik pazarlamasının bazen yollara düşmesi şaşırtıcı değil. Bunun ardından düşünülmesine izin verilmesi, etkisiz kampanyalara ve kaynakları boşa çıkarabilir. İçerik pazarlaması, en başından iş stratejinizin temel dayanağı olmalı. Bu kritik unsurun öncelik sıralamasına, hak ettiği zamanı ve dikkati vermenin tek yolu.

İçerik pazarlaması, marka bilinirliğini, site trafiğini ve satışları artırmak için inanılmaz bir güce sahip. Doğru yerleştirildiğinde, içerik kampanyalarınızı alt satırlarda harika gösterebilir. Doğru zaman, çaba ve enerjiyi kendine tahsis etmeden içerik pazarlamacılığını potansiyeline göre kullanamazsınız. Herhangi bir şey sizi bu listede olanlar gibi çok düşük maliyetli borcunuzu ödemeye maruz bırakır. İçerik üretirken ya da iş planınızdaki temel bir maddeyi pazarlarken, bunu tek kullanımlık bir iş olarak yapmayın.

4.Sosyal medyayı doğru kullanmak

Büyük bir şey olduğunda, modern tüketicilerin düşünce, duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri ilk yer sosyal medya. İnsanlar markaların aynı şeyi yapmasını bekliyorlar. Bununla birlikte, birçok şirket müşterileri üzerinde gerçek bir etki yaratmıyor. En yeni ulusal haber başlıklarını tekrar düşünün. Muhtemelen, birçok büyük şirket konuya sosyal medya aracılığıyla yorum yapıyor. İşte harika bir örnek:

Cheerios, Prince’in ölümünden sonra bu fotoğrafı paylaştı. Öfkeli tüketiciler, prensin ölümünü markaya dikkat çekmek için bir pazarlama aracı olarak kullanmaktan dolayı şirkete tepki gösterdi. Cheerios daha sonra bunu kaldırdı ve bir özür yazısı yayınladı. Ancak hata bir kere yapılmıştı.

Sosyal medya pazarlaması; doğru bir şekilde uygulandığında, marka bilincini artırabilir, bir şirkette ilgi uyandırabilir ve reklam için son derece iyi çalışabilir. Bir markayı, tercih ettiği kanallarda tüketicileriyle iletişim kurarak yenilikçi ve ilgi çekici konumda tutabilir. Statista’nın hazırladığı 2016’daki bir araştırmada sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisi; açığa çıkma yüzde 89, trafiği yüzde 75 ve satışları yüzde 51 oranında artırabilir. Sosyal medya pazarlaması ayrıca marka sadakatini ve arama sıralamalarını da artırabilir.

 5.Doğru kaynaklara yatırım yapmada başarısız olma

Başarısız pazarlama kaygılarından kaçmak için en iyi çözüm, bir içerik strateji uzmanıyla ortak olmak. Profesyonel bir içerik sağlayıcısı ile çalışmak, son müşterilerinizin ve kendi şirketinizin zararlı endüstri hatalarını asla yapmamasını sağlayabilir. Bir şirketin geleceği, içerik pazarlama stratejisini ne kadar iyi uyguladığı konusuna bağlanabilir. Zamandan veya paradan tasarruf etmek için kaliteden ödün vermeyin.

İçeriğe eşdeğer para, içeriği özel bir yaklaşımla ele alır ve her projeyi belirli müşterinin ihtiyaç ve izleyicilerine uyarlarlar. Şirketleri yüksek maliyetli içerik pazarlama tuzaklarından korur ve uzun vadeli bir başarı sağlar.

 

Kaynak: business2community.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin