2017’de sizi ayakta tutacak 3 SEO trendi


Yazan: Sam Oh

Çeviren: Kaya Görgüner

İş dünyasındaki rekabet tıpkı bir oyun gibidir ve bir girişimci veya pazarlamacı olarak, oyunu kazanabilmek için elinizin altında bulunan materyalleri akıllıca kullanabilmeniz gerekir. Ve bu rolü yerine getirmek için en etkili araçlardan biri de SEO’dur.

Search Engine Optimization yani bilinen adıyla SEO, online endüstrinin can damarıdır. Ve teoride, SEO konusunda uzmanlaşmak basit olabilse de, gerçek şu ki, SEO, algoritmaları ve arama kalıplarıyla, aksiyonu bol dev bir rubik küpü gibi karma karışık hale gelebilir.

İşletmenizde rekabet avantajını elde edebilmenin ve en tepelere ulaşabilmenizin en önemli yollarından biri SEO trendlerindeki ince değişiklikleri dikkatli bir şekilde izlemek ve kampanyalarınızı online dünyadaki yeni gerçeklerle eşleşecek şekilde optimize etmektir.

2017’ye hazırlanıyoruz, önümüzdeki yıl için arama motoru optimizasyon dünyasından neler bekleyebileceğinize bir göz atalım.

1) Kaliteli içeriğin ve “yoğunluğun” artması

Fark ettiniz mi? Google, Yahoo, Bing ve benzeri arama motorlarında gün içinde biraz farklı ifadelerle ama nitel olarak birbirinin aynı olan bir düzine web sitesi ve içeriğe rastlayabiliyorsunuz. Ve inanın Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının muadilleri de bu durumdan oldukça rahatsız.

İnsanlar, son birkaç yıldır web sitelerinde, örnek vermek gerekirse bir sıvanın aynı sıkıcı dolgu maddesinin ısırık boyutunda yeniden şekillendirilmesine maruz kalıyor ya da Tolstoy’un Savaş ve Barış’ını bile bir çocuk masalına çevirecek şekilde fos çıkaracak kılavuzlara ve makalelere katlanıyorlar.

Peki ya çözüm ? Çözüm kesinlikle yoğunlaştırılmış içerikten geçiyor. İçerik yoğunluğu, açıkça “kelimeye göre değer” olarak açıklanabilir. Örneğin, Snapchat pazarlamacılığının tüm nüanslarını açıklayan 3.000 kelimelik bir makale yazabiliyor olsanız da, kelime başına yayınladığınız gerçek tutar çok düşük olabilir. Bununla birlikte, şekilden öte  işleve yoğunlaşan daha yoğun bir içerik sağlayarak aynı değeri yalnızca 300 kelime yazarak başarabilirsiniz.

Bütün büyük SEO otoriteleri ,2017’nin yoğunlaşmış içeriklerin artacağını gördüğümüz bir yıl olacağını kabul ediyor. Ve bu çok iyi bir haber. İçerik pazarlama dünyası, standartlarını Amerikan nüfusunun azalan ilgi alanlarına göre uyarlamaktadır. Bu, yazmaya daha az zaman harcanacak ve kitlenizin daha fazla değer elde edebileceği anlamına gelir.

2) Daha çok marka kişisel markalaşmayı uygulayacak

Kişisel markalaşma, çevrimiçi dünyadaki gizli ve önemli silahlardan biridir. Sadece kişisel bir markadan milyonlar kazanan girişimcileri düşünün. Casey Neistat, Pewdiepie ve diğerleri gibi büyük YouTuberlar kişisel markalaşmanın gücünün muhteşem örneklerini oluşturur. Ürün bile satmadan genç ve zeki birçok iş adamından daha fazla kazanıyorlar.

Fakat, kişisel markalaşma başlı başına yeterli bir araç değil. Aslında SEO, kampanyanızın başarısının ve işinizin büyümesini garanti eden en güçlü yollardan biri. Bildiğiniz gibi, iyi kurgulanmış bir kişisel markaya sahip olmak, misafir yayınlarınızı güvence altına alma işlemini büyük ölçüde basitleştirir, kullanıcıların güvenini ve katılımını artırır ve genellikle sitenize daha fazla trafik çeker.

Ancak hayret verici bir şekilde, bu muhteşem fırsattan az sayıda şirket faydalanıyor. Ama bunun çok uzunseo-2 süre devam etmeyeceğini düşünüyorum. Gün sonunu şirketlerini büyütmek için kişisel markalaşma gücünü kullanan geniş bir organizasyon akışı bekliyor.

3)Kullanıcı deneyimi SEO’nun ayrılmaz bir parçası olacak

Son birkaç yıldır, ortalama kullanıcıların beklentileri katlanarak artmıştır. İnsanlar artık hızlı ve elverişli sitelerden yeterince tatmin olmamaya başladı.Artık anlık yüklenme ve gezinmek için kolay ulaşılabilecek  birtakım değerler arıyorlar.

Beklentilerdeki bu artıştan dolayı User Experience Optimization yani kullanıcı deneyimi optimizasyonu, SEO ile neredeyse eş anlamlı hale geldi.

Google, hızlı yükleme süreleri, mobil optimizasyon ve kullanıcıların genel deneyiminin keyfini çıkaran göstergeler (düşük bounce rate ve ziyaret süresinin uzunluğu) ile sitelere karşı açıkça iltimas göstermeye başladı.

2017’de tepelerde görünen arama değerlerinizi sürdürmek istiyorsanız, o zaman kullanıcı deneyiminize yoğun bir şekilde yatırım yapmanız gerekir. Bu, sitenizin hızını ve navigasyonunu iyileştiren yalnızca birkaç basit düzenleme gerektirir veya gerektiğinde uyumlu tasarım ve yepyeni bir hosting uygulayan eksiksiz bir revizyonu da gerektirebilir.

Neye ihtiyacınız olduğunuzu önemsemeden, momentumunuzu çok geç olmadan korumak için gerekli önlemleri alın.

Girişimciliğin tanımının bir parçası da modern pazardaki trendleri dikkate almak ve şirketinizin planlarını ve aksiyonlarını bu doğrultuda optimize etmek demektir.SEO’nın modern girişimcilikteki önemi kuşkusuzdur ve SEO dünyasının içinde devinen trendleri ve gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Ve bu doğrultuda yukarıda bahsettiğim üç öneri, sizler için iyi bir kılavuz olabilir.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin