Yılın dikkat çeken yaratıcı kampanyaları


Yazan: Fatih Gürgan

Hem günlük hayatta hem de iş hayatında takip etmemiz gereken başlıkların artması dikkat sürelerini epey azaltıyor. Bu azalma da doğrudan pazarlama biçimlerini etkiliyor.  Markaların artık tüketicilerin dikkatlerini kaybetmeden önce iyi değerlendirmeleri gereken 8 saniyeleri var.

Sosyal medya, mesajlar, reklamlar ve maillerle sürekli iletilere mağruz kalırken tüketicilerde de bu iletileri anlamlandırma biçimleri değişiyor.  Markalar için türketicilerin dikkatini çekmenin yanında dikkatlerini koruyabilmenin de oldukça önemli olduğu 2017 yılında interaktif ve teknoloji temelli kampanyalar ön plana çıktı.

İnteraktif kanallar

Markalar, bu sene sosyal kampanların ötesine geçerek, etkileşimli cihazları izleyiciyi daha da yakınlaştırmak için kullandı. Bunun iyi örneklerinden biri Nikon’un yemek menülerini göz testi olarak kullanması oldu. Bu şaşırtıcı kampanyada insanların göz sağlığı hakkında bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Sipariş vereceğiniz hamburgerin malzemeleri görme testi tablosunda yazdığı için müşteriler sadece “okuyabildikleri” malzemeleri sipariş edebiliyor. Tüm bu farkındalık testinin ardından müşterilere profesyonel bir ekip tarafından muayene olma imkanı da sunuluyor.

Eşitsizliğe karşı durmak

Birleşmiş Milletler’in Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olarak eşitsizliği azaltmak, bazı markaların kampanyalarında da ana odak olmuştur. Tıbbi bir araştırma şirketi olan AncestryDNA, tipik bir İngiliz köyünün DNA’sını küçük bir topluluğun dahi ne kadar çeşitlilikler içerebileceğini göstermek amacıyla inceleyerek bahsedilen İngiliz köyünde dünyanın her yerinden çeşitlilikler bulunabildiğini gösterdi.

Yeni teknolojilerin kullanımı

Basit ve yaratıcı fikirler, çevrimiçi dünyadaki kitlelere ulaşmak için en iyi yollardan biri. İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi, sigaranın olumsuz etkilerine dikkat çekmek için interaktif bir yöntem kullandı. Otobüs duraklarındaki elektronik panolara üflemek için bir çubuk kondu ve “Derin bir nefes alıp üfleyin.” Yazıldı. İnsanlar üfledikçe elektronik panoda şu yazı belirdi: “Ne kadar çok üfleyebilirseniz bu mesajı o kadar okuyabileceksiniz. Sigara içiyorsanız bu satırlardan sonrasını görmeniz pek de mümkün değil. Yinede Sigarayı Bırakma Merkezlerinde sigarayı bırakmak için yardım alabilirsiniz ve bu satırlara kadar okuyabilmek için çok daha iyi bir şansınız olur.” Bu etkileyici ve interaktif kampanya sigaranın olumsuz etkilerine dikkat çekmekte oldukça başarılı oldu.

Kaynaklar:

https://www.campaignlive.co.uk/article/cancer-research-uk-invites-smokers-puff-bus-shelter/1429075

https://www.marketingtechnews.net/news/2017/dec/15/2017-review-battle-shorter-attention-spans/

https://blogs.ancestry.co.uk/ancestry/2017/08/11/getting-to-know-you-residents-of-english-country-village-make-unexpected-connections-with-ancestrydna/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin