2017’nin dijital pazarlama trendleri şimdiden belli oldu


Yazan: Wolfgang Jaegel

Çeviren: Dalia Kittani

Sadece bir ay içinde 2017 yılına girmiş olacağız, bununla beraber dijital dünyaya da yeni trendler hakim olacak. Bu trendlerin neler olduğu, bizim ve markaların bu trendlerden nasıl yararlanabileceği merak konusu.

Öncelikle, mobil cihazlara bir göz atalım; 2014 yılından bu yana mobil cihazların kullanımı katlanarak büyüyor ve bu büyüme yeni iş fırsatları getiriyor.

Müşteri trend adaptasyonu

  • Bugüne kadar araştırmaların %50’den fazlası cep telefonlarından veya akıllı cihazlardan gerçekleştirildi.
  • Kullanıcıların %91’i Facebook’u cep telefonlarından kullanıyor.
  • Facebook reklam gelirlerinin %80’i mobil.
  • Kullanıcıların %90’ı medyayla cep telefonlarından entegre oluyor.
  • Mobil kullanıcıların %97’si milenyumlu; 18-34 yaş aralığı.
  • Buna ek olarak, %82 çapraz platform kullanımı, 35-54 yaş kategorisindeki kullanıcılar için norm haline geldi.
  • Hâlâ masaüstü kullanımı var, ancak önemli değil.

Mesajlaşma uygulamaları

zzzz

İnsanlar birbirlerine bağlı kalmayı seviyorlar. Bu bağlantıyı en iyi ve en sürekli sağlayan araçlar ise mesajlaşma uygulamaları. LINE, What’s App, WeChat veya hatta Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarının önemini merak edebilirsiniz. 

Markalar her zaman müşterileriyle konuşmanın ve onları daha iyi tanımanın yollarını arıyor. Artık “satış, satış, satış” dönemi sonra erdi; şimdi artık her şey iletişim ve hedef kitleye direkt ulaşabilmeyi sağlayan yollardan biri de mesajlaşma uygulamaları.

Ayrıca, arkadaşlarınız ve ailenize popüler bir hizmet hakkında bir uygulama aracılığıyla bilgi vermenin daha iyi bir yolu var mı?

 

İçerikle Pazarlama

İçerikle pazarlama yavaşlamıyor ve yavaşlamayacağı da öngörülüyor. İçerik, hangi formda olursa olsun yazılı, podcast, video, egemen olmaya devam ediyor.

İçerikle Pazarlama Enstitüsüne göre, beş yıl önce, markalar yeni içeriği yaratmak için %80, bunları tanıtmak için %20 harcıyordu. Ancak, bu değişmek üzere; 2017’de bu rakamlar yer değiştirecek. Artık içeriği tanıtmak için doğru kanalları kullanmak, en taze içerik oluşturmak kadar önemli.

Ek olarak, içerik boyutu ve uzunluğu da eşit derecede önemli. Bugünün dijital kaygısı, insanların ortalama dikkat süresinin kısalması. Chartbeat’ın yakın tarihli bir çalışmasına göre, insanlar bir web sayfasında 15 saniye veya daha az zaman harcıyor.

Peki, bununla nasıl mücadele edebiliriz?

Mesajınızı kısa ve cazip içeriklerin içine yerleştirin. Bütün pürüzleri sıyırarak okuyuculara değerli bilgiler sunun; onları bunun için uğraşmak zorunda bırakmak yerine okudukları için ödüllendirin.

Video Pazarlama

Pazarlamacıların %69’u bütçelerini video pazarlamasına doğru şekillendiriyor. Çünkü video pazarlaması; göz alıcı, ilgi çekici ve paylaşılabilir bir formda erişilebilir ve sindirilebilir bir içerik biçimi sunuyor.

uuuuuuuuuuuuu

 

Ayrıca canlı yayın videolarında özellikle Facebook ve Twitter’da önemli bir artış olacak. Video, Twitter’da büyük önem taşıyor ve araştırmalara göre, kullanıcıların %82’si Twitter’da önlerine çıkan videoları izliyor. 2017’de videoyu sermayeleştirmek kesinlikle şart.

 

 Bilgi-Eğlence sistemi; infotainment

Daha önce “edutainment” eğitim ve eğlencenin birleşimi- kelimesini duymuştuk, ancak şimdi yeni bir rakip var; Bilgi-Eğlence sistemi olarak geçen “infotainment”. Infotainment; ‘bilgi’ –information- ve ‘eğlence’ –entertainment- arasında bir bağ kurar ve kavramın 2017’de patlaması bekleniyor. Şimdilik, sadece YouTube gibi platformlar, bilgilendirici olmanın ötesinde eğlenceli videolar da barındırıyor.

2017 ile beraber eğlenceli olmayan videolar yok hükmünde olacak.

YouTube verileri ise şu şekilde;

– 1,300,000,000 kişi YouTube kullanıyor

– YouTube ağırlıklı olarak cep telefonlarından kullanılıyor

– Her gün neredeyse 5 milyar YouTube videosu izleniyor

– YouTube kullanımlarının  %80’i ABD dışından oluyor

– YouTube, dünya nüfusunun %95’ine hitap eden 76 farklı dilde içerik üretiyor

– YouTube görüntüleme oranında erkekler %62 iken kadınlar % 38

Cihazlar Arası Optimizasyon

2017’de, cihazlar arası optimizasyon nedeniyle mobil pazarlamada önemli bir artış bekleniyor. Web siteleri tüm cihazlar için uyarlanabilir tasarım düşünmelidir. Buna ek olarak, Google’ın yakın zamanda vermiş olduğu kararla; yanıt vermeyen veya uyarlanamayan tasarımları kullanmaya devam eden web siteleri, özellikle 2017’de pop-up kullanmaya devam ederse, daha düşük sıralamaya tabi tutulacak.

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurduğunuzda, sunduğunuz içeriğin oyunu değiştireceğinden emin olmak için 2017’de ne yapmayı planlıyorsunuz?

 

Kaynak: http://syndacast.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin