2017’ye 5 pazarlama trendiyle hazır ol


Yazan: Phillip Thune

Çeviren: Büşra Kaşarcı

Bu yıl da defalarca aşina olduğumuz, geleceği öngörme durumu oldukça zordur. Fakat şirketler bütçe tahmininden pazarlama planlama stratejisine kadar her sene bu tahmini yaparlar.  Neyin en iyi şey olacağını yeterli şekilde kâhin gibi görmekten ziyade; zor olan rekabette erkenci olup isabetli bir şekilde yeni trendleri tahmin ederek bu trendleri gelecek yıl üzerinden varsayabiliriz.

Bizim, trendleri önümüzdeki yıl göz önünde tutmak adına sizin için seçtiklerimiz:

Detaylı İçerik:

Son 10 yıldır içerik pazarlama adapte olup büyümektedir. Geçtiğimiz yıl, içerik pazarlamada detaylı içerik konusunda büyük bir sıçramaya tanık olduk. Artık güçlü anahtar kelimeler, güçlü bağlantılar ve iyi meta etiketlerine sahip olmak yetersiz kalıyor. İçeriğinizin insanlara ilginç gelip ilk paragraftan daha fazlasını okunmasını istiyorsanız olayı ilginç hale getirmelisiniz. Piyasada o kadar fazla içerik var ki sizin yaptığınız içeriğin her parçasının hedef kitlenize ulaşması gerekir. Aksi takdirde, bu içerik yığınının arasında içeriğiniz kaybolur.

Sosyal Medya kampanyalarında yenilikçilik:

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya algısında önemli değişiklikler oldu. Sosyal medyanın birincil haberleri, reklamları ve diğer bilgi kaynaklarını devralmasıyla artık şirketler de pazarlama kampanyalarını yenileyip çeşitlendirmek zorunda kaldı. Snapchat filtrelerinden Facebook Live etkinliklerine değişen tüm sosyal medyaya uyum sağlayan ve ön dalgada kalabilen şirketlerin daha iyi bir ROI’lere sahip oldukları aşikardır.

Etkileşimli İçerik:

Son birkaç yılda etkileşimli bir stratejiye sahip olmanın gücü gözler önüne serildi. Kar amaçlı şirketler, diğer nedenlerin dikkatlerini toplamak için kullandıkları yolları incelemekten yararlanabilir.

Ice Bucket Challenge ve son zamanlarda Mannequin Challenge bir nedenden ötürü bir sosyal medya olgusu haline geldi. İnsanlar her zaman hikayeye dahil olmayı sever. Müşterilerinizi içine çekip onları daha büyük bir yapının parçası gibi hissettirecek olursanız, kitlenizde hem heyecan hem de bağlılık inşa edersiniz.

Kişisel hikayeler ve İçerik:

Bu yeni bir kavram değilse de giderek daha önemli hale gelmeye başladı. Reklamcılık daha yaygın hale geldiğinde, insanlar bir sonraki büyük şeyi belirlemek için kendileriymiş gibi başkalarına doğru bakar. Bir ürünün satın alınmaya değer olup olmadığına bakarlar. Müşteri tabanınıza bir isim ve yüz koymak markanızla ve ürününüzle kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bunun hakiki olması kesinlikle gereklidir. Kişisel hesaplar ve deneyimler işlendiyse, müşteriler kendilerini ihanete uğramış hissedecek ve olumsuz incelemeler, olumlu olanlardan daha hızlı yayılacaktır. 

Belirli Konuşmacılar:

Her gün çok insana ulaşma imkânıyla, hedef kitlenizi belirlerken her zamankinden daha belirgin olmak gerekir. Herkese hitap etmeye çalışan bir battaniye kampanyasına sahip olmak, markanızı orada bulunan diğer tüm içeriklerle aynı hale dönüştürür. Hedef kitlenizin özelliklerini eğitim seviyesinden, ilişkili beğenilere kadar belirleyin ve her bir ürün veya hizmeti o gruba ulaştırabilmek için en iyi yolu bulun. Bu konu için daha çok çalışmak gerekli olabilir ancak fayda, maliyet ve çabadan daha da fazladır.

Önümüzdeki yıl boyunca, bunların en önemlisi müşteriyle etkileşimde bulunmanın yeni yollarını bırakacak olmasıdır. Bir sonraki eğilim sanal gerçeklik, yapay zeka veya kapsamlı pazarlama olup olmadığı gibi, yeni konuşmanın bir parçası olma özelliğine sahip olmak, 2017’de büyümek isteyen herhangi bir şirket için esastır.

Kaynak: http://www.smallbusinesspr.com/pr-learning-center/small-biz-articles/5-marketing-trends-to-watch-for-in-2017.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin