2018’de içerik pazarlama yöntemlerinizde yapmanız gereken değişiklikler


Yazan: Fatih Gürgan

2017’nin sonunda muhtemelen pazarlama programınızı masaya yatırdınız ve notlandırdınız. Peki, 2018’de içerik pazarlama programınızı düşündünüz mü? Bu yıl ne gibi değişiklikler yapılmalı?

Aslında, geçen yılki sonuçlara ve değerlendirmenize göre bu yılın programını yapmak oldukça önemli. Gereken küçük dokunuşlarla stratejinizi çok daha ileriye götürebilirsiniz. Aynı programa her yıl sadık kalmak daha güvenli gelebilir ancak pek çok büyüme fırsatının tepilmesine de neden olabilir. Peki gelecek yıl içerik pazarlaması yaklaşımımızda neler değişecek?

Video gerekli bir görsel öğe

Sosyal medyanın hayatımızdaki payının arttığı bir gerçek. Video içerikler ise sosyal medyanın ana dinamiklerinden biri. Facebook ve YouTube’daki canlı yayınlardan Instagram öykülerine hemen her mecrada oldukça aktif kullanılıyor. 

Videolar boyut olarak büyük ve daha da büyümeye devam ediyor. Bir yandan da video, standart bir metin veya görsele göre çok daha ilgi çekici. Bu sayede videolar ile etkileşim önemli ölçüde arttırılabilir.

2017 yılı içinde video üretmeye başlamadıysanız muhtemelen rekabetin biraz gerisinde kaldınız demektir ancak 2018 de bunun için geç sayılmaz.

Yönetilebilir ve önceki yıldan daha basit

Birkaç yıl önce video pazarlama, maliyet ve teknik imkanlardan dolayı küçük işletmeler için oldukça zor bir yöntemdi. Büyük video üretim bütçeleri de olmadığı için rekabet etmek bir hayli zordu ancak video pazarlamanın geldiği son noktada büyük üretim bütçelerine ihtiyaç duyulmuyor. Bugün bir cep telefonuyla çekilen video oldukça büyük bir etki alanına sahip olabiliyor. Günümüzde oldukça kaliteli videolar çekebilen cep telefonları oldukça yaygın.

Facebook sayfanızda kullandığınız videoyu hatta Facebook canlı yayın özelliği ile verdiğiniz videoları, kaydedebilir ve YouTube kanalınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca altyazı ekleyerek yabancı videoları da dünyanın her yeri için kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Burada önemli olan her mecraya özgü içeriklere sahip olmak.

Doğru planlama, küçük değişiklikler, büyük etki

Nerede olduğunuzu ve gelecekte nereye gitmek istediğinizi düşünün. Geleceği planlamaya başlamak için iyi bir zaman. SEO, sosyal medya ve içerik pazarlama planlarınız birbiri içerisinde uyumlu olmalı. Bu uyum yakalandığında, hepsini merkezi bir şekilde götürebilir ve tüm bunların temelini oluşturan tutarlı bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. İçerik pazarlamasında başarılı olmak için bu üç kolun da aktif ve uyumlu çalışması gerekir.

Daha başarılı olabilmek için 2018 stratejinizde yaklayacağınız uyum ve yenilikler, doğru planlama ile oldukça rahat yakalanabilir. Bu noktada önemli olan üreticinin farkındalığının yüksek ve yeniliklere adapte olmaya hazır olması. Bu şartlar sağlandığında daha başarılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmamanız için hiçbir neden yok.

Kaynaklar:

https://neilpatel.com/

https://marketingland.com/

http://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin