2021’de Podcast başlatma hakkında bilmeniz gereken her şeyYazar: Drew McLellan
Çeviren: Esra Kocadağ

Hiç tanışamayacağım insanlara sabah yürüyüşü arkadaşı oldum.

Bu nasıl mümkün olabilir? “Build a Better Agency” adlı podcast’imi yayınlarken beni kulaklıklarına götürüyorlar

Bu, podcast dünyasına girmeye istekli pazarlamacılar için gelecek şeylerin harika bir işaretidir.

Bir zamanlar sınır platformu olan podcast’ler artık şaşırtıcı bir şekilde yaygın. Nielsen’e göre, 10 kişiden altısı ne olduklarını anlıyor ve 112 milyon Amerikalı – ülke nüfusunun yüzde 40’ı – en az birini dinledi. Podcast dinleyicileri erkekleri zayıflatsa da, pek de öyle değil: yüzde 56 erkek, yüzde 44 kadın.

Pazarlama uzmanları sadece bu istatistiklerden haberdar olmamalı, aynı zamanda bunları kendi kampanyalarında da kullanmalıdır. 67 milyon kadın ve erkek aylık podcast tüketicisi olduğunda, ciddi düşünmeyi hak eden bir niş. Bu gerçeğe, podcast dinleyicilerinin yüzde 63’ünün sunucunun önerdiği bir şeye dayanarak bir satın alma işlemi yaptığı ve kendinize gerçek bir altın madenine sahip olduğunuz şaşırtıcı istatistiği ekleyin.

Elbette, faydaları elde etmek için emeklemeniz, sonra yürümeniz ve ardından sabit bir tırısa girmeniz gerekir.

Bir podcast deneycisinden saçma sapan bir kitapçık.

Benim durumumda, bir süre Forbes ve Fast Company gibi yerlerde blog yazıları yazdım, web seminerleri düzenledim ve makaleler yayınladım. Bu içerik üreticileri çalıştı, ancak farklı bir portalın erişilebilir, bulunması kolay, isteğe bağlı bir formatta daha fazla ajans ve liderle bağlantı kurmaya yardımcı olacağını hissettim.

Uzun süredir bir podcast dinleyicisi olarak, podcast platformunun benim için bir sonraki mantıklı adım olduğunu fark ettim – özellikle de 23 yıldan fazla bir süredir alanımda otorite olarak orta ölçekli ajans sahipleri ve liderlerinden oluşan dar bir kitleye ulaşmak istiyorsam . Ve uzun süredir profesyonel olarak, podcast’i üretmek için bir Ajans Yönetim Enstitüsü ajansı olan Predictive ROI’yi tuttum, böylece çok sayıda çaylak teknik hatası yapmayacağım.

Yine de, kendinizi podcast’e açmak Pandora’nın kutusundaki kapağı kırmak gibidir. Bunu yapana kadar, ne bekleyeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yok. Yine de bu, yayına girmeden önce sorunları çözemeyeceğiniz anlamına gelmez.

İlerledikçe belirli bir miktarda öğrenmeyi bekleyin, ancak podcast’inizi tam olarak başlatmadan önce teknolojiyi keşfetmeye hazır olun. İlk pastanızla bir fırın açmayacaksınız, bu yüzden araziyi bulana ve bir plan yapana kadar “yayınla” düğmesine basmayın. (Kendi podcast’inizi yayınlamadan önce bir podcast konuğu olmak da akıllıca bir fikirdir.)

Yeni başlayanlar çevresinde podcasting.Daha önce hiç mikrofonun önüne geçmemiş olsanız bile, sağlam bir podcast programının ilk aşamasını planlayabilirsiniz. Oradan, dallara ayrılabileceksiniz.

1. Kendinizi görevde tutmak için bir kontrol listesi oluşturun.

Podcast yayınlamaya başlamadan önce kendime defalarca tonlarca soru sordum. Ulaşmak istediğim niş izleyicilerden, bir podcast’in sunuculuğunun kısa vadeli bir moda mı yoksa uzun vadeli bir ilgi mi olduğuna kadar her şeyi içeriyordu. Ayrıca bir gösteri hazırlığı ve yayın programı da dahil olmak üzere halka sunmayı tercih ettiğim podcast stilini de düşündüm.

Açıkçası, kontrol listeniz kişiselleştirilecek, ancak teknik unsurlarla ilgili bir bölüm içerdiğinden emin olun. Ödevinizi yapmadıysanız ses, iTunes, hesaplar ve röportajlar ayarlamak zor olabilir.

2. Temel gösteri formatınızı ayarlayın.

Her görüşmeci, podcast’ini belirli bir şekilde yayınlamayı tercih eder. Pek çok podcast yayıncısı konuklara aynı soruları soruyor, ancak bir dinleyici olarak bunun aceleyle bayatladığını görüyorum. Elbette, daha az hazırlık işi, ancak ev sahibinin tembel görünmesine neden oluyor. Konu uzmanlarıyla röportaj yapmayı tercih ettim ama ara sıra bir solo yayın yapmak için kapıyı açık tutmak istedim. Benim uzlaşmam, röportajların solokastlara oranının 4-1 olmasıydı.

Elimde birkaç sorum olabileceğinden ve oradan hareket halindeyken bir sohbete başlayabileceğimden oldukça emindim. Büyük bir risk mi? Olabilir. Ama bir güvenlik ağı olmadan 45 dakika ile 60 dakika arası bir sohbeti yapabileceğime inandım.

3. Ağınızdan en iyi şekilde yararlanın.

İlk 10 bölüm, herhangi bir podcast lansmanının tonunu belirler, bu nedenle çok az dinleyiciniz varsa veya hiç dinlemiyorsanız kapatılmayacak yüksek profilli, ilginç, ilgi çekici konukları sıraladığınızdan emin olun. Arkadaşlarım bana ilk günden rock yıldızları teklif ederek büyük bir şekilde geldi. Sadece podcast’in tanıtımına yardım etmekle kalmadılar, aynı zamanda cömertçe sosyal medya kuyruklarına binmeme izin verdiler.

4. İndirmelerinizi takip edin.

Rob Walch, herhangi bir podcast yayıncısı için önemli bir değerlendirme sunan son podcast konuklarımdan biriydi: İndirmelerinizin üstünde kalmalısınız. Rob’un önerisi, yalnızca yakın çevrenizdeki insanların gelme döngüsünü kırdığınızdan emin olmak için bir bölümün en az 500 indirilmesini sağlamaktır.

Alıntı “başarınız” için makul bir indirme numarası nedir? Bunu yalnızca siz belirleyebilirsiniz, ancak sayıları sabit tutmaya yardımcı olur. Dinleyicide düşüş eğilimi görmeye mi başlıyorsunuz? Başa dönün ve bu zor soruları tekrar sorun, böylece podcast’inizin ilgisini kaybetmeden önce dönebilirsiniz.

5. Tutarlı bir şekilde harika içerikler üretin.

Herkes ara sıra kötü bir dönem yaşar mı? Elbette. Ve önceden planladıysanız ve çantanızda harika bir içerik varsa, daha iyisi yerine onu serbest bırakamazsınız. Podcast’lerinizi herkese açık olarak yayınlamadan önce elinizde birkaç tane bulundurmaya çalışın. Bu şekilde, bir tampon bölgenin rahatlamasını elde edersiniz.

Çok hızlı başlamaya çalışmayın. Teslimatınızı daha sonra istediğiniz zaman artırabilirsiniz. Beni yılda en az 200 uçakta gören seyahat programımla, çabayı sürdürebileceğimi kendime kanıtlamadan önce 10 bölüm almaya karar verdim. Ağustos ve Eylül 2015, kurulum ve kayıtların telaşıydı ve podcast kapılarımızı – sanal olarak – Ekim 2015’te açtık. O zamandan beri, haftalık olarak yeni bir bölüm yayınlıyoruz.

6. Bir podcast organizatörü olmaya hazırlanın.

Hedef kişileriniz podcast’inizi biraz yardım almadan bulamayacak, bu yüzden hayatınız buna bağlıymış gibi tanıtın. Şirketimizin e-posta listesini, kişisel sosyal kanallarımı ve sayısız diğer platformu kullandım. Ek olarak, her konuğun kendi bölümünü tanıtmasını talep ettim.

İlk ayımızda iTunes New and Noteworthy’e girerek bizi konuya özel listelerinin ilk beşine yerleştirdiğimiz için şanslıydık.

7. Podcast’inizden nasıl para kazanacağınızı öğrenin.

Son olarak, podcast yayınınıza göre nasıl gelir elde edeceğinizi bulmak önemlidir. Bunun bir yolu, kitabınızı, atölye çalışmanızı veya çevrimiçi kursunuzu tanıtmak ve aynı zamanda düşünce liderliği oluşturmaktır.

Derinliği veya genişliği olmayan dar bir hedef kitleniz varsa ve reklamları veya sponsorlukları satamıyorsanız, yine de sayıların sizin lehinize çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Zor iş gibi mi geliyor? Öyle, ama strateji geliştirirseniz buna kesinlikle değer. İlk bölümümü yayınladıktan iki yıl sonra, 110 beş yıldızlı incelememiz var ve bölümler 125’ten fazla ülkede indirildi. HubSpot’tan da bir sunum sponsorluğu kazandığımızı söylemekten memnuniyet duyuyorum. Podcasting sadece işletme için bir besleyici değil, aynı zamanda olağanüstü bir pazarlama fırsatı oldu.

Podcasting dalına girmeyi düşündünüz mü? Su ilk başta biraz dalgalı ama başka bir yüzücü için bolca yer var!

https://blog.hubspot.com/marketing/everything-you-need-to- know-before-starting-a-podcast

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin