2021’e büyük bir başlangıç ​için Q5 reklamcılık taktikleri


Yazan: Corinne Demadis

Çeviren: Açer Savulyan

Tüketiciler, sosyal medyada, reklamlarla etkileşime girdikçe, sosyal mesafe dijitalleşmeyi hızlandırdıkça çevrimiçi reklam alanındaki rekabet de arttı.

Markalar, insanların dikkatini çekmek için bütçelerini dijital ve sosyal medyaya taşıdı. CPM’ler(bin gösterim başına maliyet) ve CPC’ler (tıklama başına maliyet) bu alandaki en büyük etkenlerden. Reklamverenler dijital reklamlara daha fazla para harcamakla kalmıyor, bazıları bu harcama karşılığında daha az gösterim alıyor. İşler en çok Kara Cuma, Siber Pazartesi ve tatiller, bayramlar yaklaştıkça yoğunlaşıyor bu sayede sosyal medya reklamcılığının popülaritesi ve bu alandaki rekabet artıyor.

Bu nedenle, Aralık sonu ile Ocak ortası arasındaki tatil sonrası dönem olan Q5 dönemi (tatil ve bayramlarda  reklam kampanyasının etkileşimini en üst düzeye çıkarmak), markaların yeni yıl için reklam verme zamanıdır.

Çoğu marka bu süre zarfında reklam harcamalarını geri çekse de, yıla güçlü başlamak için iyi bir fırsat olabilir. Düşüşün olağan nedeni, çoğu tüketicinin parasını tatillere giden haftalarda zaten harcamış olmasıdır. Ancak bu argüman, tüketici zihniyetindeki önemli bir değişiklikleri görmezden geliyor.

Q5 daha ucuz reklam fiyatlarının yanı sıra markalar için sayısız yeni fırsat yaratan bir yöntem.

 

 

Q5 tamamen bireylere ulaşmakla ilgili

Tatil günleri hediye vermeye odaklanırken, aynı zamanda kişisel gelişim ve savurganlık zamanıdır. Örneğin sağlık markaları Q5’de başarılı oluyor. Ocak ayında alışveriş yapan birçok kişi, “yeni yıl, yeni ben” hedeflerini destekleyen yeni ürünler ve hizmetler arıyor. Dambıllar veya sanal spor salonu üyelikleri gibi ev egzersiz ekipmanı satışları önemli bir sıçrama görüyor.

Ancak Q5 sadece disiplinli ve hırslı müşterilere hizmet eden markalar için değil. Q5 döneminde bayramlardan gelen para ve hediye kartları,  alışveriş yapanların ceplerinde yanan delikler ve birçok kişinin yeni cihazlarını ve diğer hediyelerini tamamlayan satın alma işlemleri gerçekleştirmesi önemli etkenlerden. Örneğin yeni bir iPhone 12 Pro, kullanıcısı deneyimini tamamlamak için yeni bir kılıf, yeni kulaklıklar, yeni ekran koruyucu ve çeşitli yeni uygulamalar satın alması. Q5 döneminde reklam veren markalar, Q4 döneminde pazarlama girişimlerinden elde ettikleri geliri artırmaya devam edebilir veya tüm tatil kampanyalarını sadece Q5’e odaklayabilir.

Dikkatli planlamanın devreye girdiği yer burasıdır: Markalar, tüketicilerin değişen psikolojileriyle oynadıklarında, ürün ve hizmetlerine erişimin önündeki engelleri azalttıklarında Q5 döneminde büyük kazançlar elde ediyor. Q5 dönemindeki dijital reklamlar, teklifler veya paketlerle birleştirildiklerinde en iyi sonucu verir: örneğin ücretsiz gönderim veya bir abonelikle birlikte “ilk hafta ücretsiz hizmet” gibi.

Q5 için reklam taktikleri

İnternette tüketicilerin dikkatini çekmek söz konusu olduğunda, A/B testi çok önemlidir. Otomasyon ve ölçeklenebilir tasarımlardan yararlanan  sosyal medya reklam ölçüm platformları, gerçek, somut sonuçlar üreten mobil öncelikli, Q5 sosyal reklam kampanyalarını hızla oluşturmanıza yardımcı olabilir. Otomasyon sayesinde, reklamverenler reklamlarını tüm platformlarda her zaman yenileyebilir ve çeşitlendirebilir ve en iyi dönüşüm oranlarını optimize edebilir.

Otomasyon ve optimizasyon birlikte, reklamlarınızın Q5 döneminde düşürülmüş CPM ve CPC’lerden tam olarak yararlanmasını ve alışveriş yapanlara hitap eden dil ve görselleri dahil etmesini sağlar. Bu araçlar, reklamların daha az harcamayla daha fazla gösterim oluşturmasını sağlar. Bu, Q5’in doğru zamanlamasıyla birleştiğinde, reklamverenler için benzersiz bir fırsat penceresi olur.

2021’de, karşılaştığımız tüm zorluk ve strese rağmen hepimiz hala galibiyet elde edebiliriz. Q5 dönemi, şirketiniz ve ekibiniz için bu galibiyeti sağlayabilir.

Kaynak: https://www.adweek.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin