2022 için B2B içerik pazarlama trendleri


Yazan: Stephanie Stahl

Çeviren: Zeynep Nalbantoğlu

Şirketler, kısmen de olsa pandemi sürecinde içerik pazarlamanın gücüyle tanıştı.

Bu durum İçerik Pazarlama Enstitüsü’ne ait bir bildirge değil. 2022 B2B tarafından yapılan araştırmalar sonucu sizlerden geridönüşler.

“Pandemi sonrası içerik pazarlama durumunuz nasıl?” diye sorduğumuzda aldığımız yanıtlar şöyle:

“İçerik pazarlamasını gölgelerin arkasından pazarlama iletişiminin ön saflarına çıkaracak olayın bir pandemi olacağını kim düşünebilirdi?”

“Pandemi, içerik pazarlama stratejimizin önemini pekiştirdi. Bir vaat vardı, ama şimdi bu vaat şirket çapında ve pazarlama ile satış arasında daha fazla işbirliği olmasını sağladı.”

“Pandemi, içerik pazarlamaya karşı yaklaşımımızın tüm organizasyon ve liderlik takımlarımızın ön plana çıkmasını ve içerik pazarlamanın merkezine oturmasını sağladı. Artık içerik üretiminin gücünün ne olduğunun daha iyi görebiliyoruz. Amacımızsa bu gücü firma için potansiyel müşteriler yaratan bir gelir kaynağı olmasını sağlamak.”

İçerik pazarlaması için bütçeler artıyor

Para, sayılar açısından bir şirketin içerik pazarlamasına verdiği desteğin en tek ölçüsü olmasa da en önemlilerinden biri.

Şirket harcamalarına dair bilgi sahibi olan pazarlamacıların yüzde 43’ü 2021 için bütçelerinin daha yüksek olduğunu düşünüyor. Ve bu grubun üçte ikisi (yüzde 66) 2022’de bütçe artışı öngörüyor. (Her beş kişiden biri büyümenin %9’dan fazla olacağına inanıyor.)

B2B İçerik Pazarlama Bütçeleri 2021’den 2022’ye nasıl değişecek

2022’deki yatırım alanları arasında, pazarlamacıların yarısından fazlası video , etkinlikler (dijital, yüz yüze, hibrit), sahip olunan medya varlıkları ve ücretli medya harcamalarının artmasını bekliyor.

En iyi sonuçlar arasında dijital etkinlikler en üstte çıkıyor.
“Klinik deney endüstrisinde çalışan küçük ve çok yoğuın olarak çalışan bir takımdık. bu sebeple sanal etkinlikler ticaret fuarları gibi platformlarda yer almak bizim için ileri atılmış büyük bir adımdı.”

Yüz yüze etkinlikler yerine dijital etkinlikleri seçme trendinin hâlâ güçlü olması ve başarılı olması kimseyi şaşırtmıyor. Tüm formlar arasında, sanal etkinlikler/web seminerleri/çevrimiçi kurslar, son 12 ayda en iyi içerik pazarlama sonuçlarına erişmesini sağladı.

Ayrıca yüz yüze etkinliklerin kullanımı önceki iki yılda düşüşe geçmiş olsa da (yüzde 73’e karşı yüzde 19), aşılama sonrası dönemde bunları göz ardı etmeyin. Yine şirketlerinin içerik pazarlama bütçesine aşina olan pazarlamacıların yüzde 52’si yüz yüze etkinlik harcamalarının artmasını beklerken, yüzde 39’u hibrit etkinlik harcamalarının artmasını bekliyor.

2022’de B2B İçerik Pazarlaması İçin Bütçe Ayrılacak Alanlan

Bütçe artışları ekip boyutunu artırmaz

“Kuruluşumuz, mesaj stratejimize ve içerik pazarlama çabalarımıza fazla değer verdi, ancak aynı zamanda küçük ekibimizden daha fazlasını bekliyordu.”

Pazarlamacıların üçte ikisi (%67), ekiplerinin daha az kaynakla daha fazla performans göstermesinin beklendiğini söylüyor. İçerik pazarlama ekipleri, daha fazla performans göstermeleri istenip istenmediğinden bağımsız olarak büyümedi. Ankete katılanların %10’unun hem geçen yıl hem de bu yıl içerik pazarlama ekiplerinde altı veya daha fazla kişi varken, bu yıl yüzde 58’i ve geçen yıl yüzde 57’si içerik pazarlaması alanında faaliyet gösteren tam zamanlı çalışanlardan yalnızca birine sahipti veya hiç yoktu.

Bir pazarlamacı ikilemini “Salgın bizim için işleri yavaşlattı” diye açıklıyor: “İçerik desteği almayı amaçladık, ancak bunu başaramadık. Bu yüzden daha az/aynı ile daha fazlasını elde etmeye çalışıyoruz, ki bu bizim için çok zor oluyor.”

Tüm pazarlamacıların sayısı, bir yıl öncekine benzer şekilde yükseldi (yüzde 49), ancak küçük ve büyük işletmeler (1.000 veya daha fazla çalışan) arasında önemli bir fark olduğunu belirten bazı içerik pazarlamacıları dış kaynak kullandığını söylüyor. Bu büyük şirket pazarlamacılarının yüzde 61’i, bir yıl önce içerik pazarlamasını dışarıdan temin etti. Bu yıl bu oran %75’e yükseldi.

Marka bilinirliği, inanılırlık/güven ve eğitim hala en önemli nedenler

“Gerçek hayat olmadan dijital hayatın olmadığını anladık.” Marka bilinirliği ve güven için artık daha “günlük ve özgün içerik” üzerinde çalışıyoruz. Satış son adım olacak, ilk değil.”

İçerik pazarlamasının firmalardaki önemi artarken, birincil amacı marka bilinirliği olmaya devam ediyor (son 12 yıldır neredeyse her yıl olduğu gibi bu çalışmayı yürüttük). Pazarlamacıların yüzde 80’i içerik pazarlamasının marka bilinirliği geliştirmelerine yardımcı olduğuna inanırken, yüzde 70’i güvenilirlik ve güven oluşturmalarına yardımcı olduğunu ve yüzde 70’i de izleyicilerini eğitmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

En iyi performans gösterenler (kuruluşlarının içerik pazarlamasında son derece veya çok başarılı olduğunu söyleyenler) bu ve diğer birçok hedefte emsallerini geride bırakıyor.

Pandemi, pazarlamacıları daha empatik olmaya zorluyor

İçerik pazarlaması geçen yıl şirketler içinde genişledikçe, içerik pazarlamacılar stratejilerini de geliştirdiler ve B2B müşterileriyle satın alma birimleri, hesaplar veya marka üyeleri yerine birey olarak konuştular. (Ve bu yıl içerik pazarlama dünyasında defalarca duyduğumuz üzere, bu güven oluşturmanın ve daha iyi deneyimler sunmanın anahtarıdır.)

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, izleyiciler, gerçek insanlar gibi muamele görmekten hoşlanıyor. Pandemi sonrası etki sorusuna verilen açık uçlu yanıtlara verilen yanıtlar arasında:

İzleyicilerimize karşı empatimizi arttırdık ve onları daha anlayışlı bulduk.”

“Gerçek ilişkilerin önemini ve kimseyi hafife almamanın gerekliliğini yeniden vurguladı.”

“Potansiyel müşterilerimizin çoğu zor bir yıl geçirirken, satışlarımız arttı. Çok disiplinli ve ılımlı olmamız gerekiyor.”

“Daha müşteri odaklı bir şirket oluyoruz.” Müşterilerin yaşadığı zorluklar ve zaferleri hakkında daha fazla konuşmak yerine neler yaptığımızı ve gerçekleştirdiğimizi göstermeyi tercih ediyorum.”

“Daha fazla empati daha az agresif satış. İnsanlar düştüğünde, onlara bir tekme de biz atmak istemiyoruz. Tek amacınız birini yaptığınız işe zorlamak yolunuza zorla getirmek ise başka bir iş bulmalısınız. “Daha fazla ver ve daha az al” diyor bir atasözü.

Güvendiğimiz Kişilere Göre İçeriğinizi Daha İnsancıl Hale Getirmenin Yolları

İçeriğiniz daha ılımlı hale geldi mi? Stratejinizde ne gibi değişiklikler yaptınız? Şirketinizde içerik pazarlamasının geleceğinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

2022 için içerik pazarlama stratejinizi ve finansmanınızı planlarken bu bulguları yararlı bulacağınızı umuyoruz.

Kaynak: Content Marketing Institute

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin