2022 instagram trend raporu: Z kuşağı gelecek kültürü nasıl şekillendirecek?


Yazan: David Cohen

Çeviren: Buselen Tuğrul

Instagram, geçtiğimiz günlerde, Z kuşağı tarafından şekillenecek kültürün,  trendlerini duyurduğu bir rapor yayınladı.

Raporun girişi şöyle; ‘’Yeni nesil izleyiciler, sürekli olarak geleceği yaratıyor ve Instagram’da trendleri belirliyor. Instagram gençlerin, yaratıcıların ve niş üreticilerin, kilit rol oynadığı yerdir. Gençlerin neredeyse %50’si, kendileri gibi olan bireyleri veya küçük, sadık kitlelere sahip hesapları Instagram’ın temel noktası olarak görüyor.

Öne çıkanlar kategoriye göre 2022 Instagram Trend Raporunu şöyle özetleyebiliriz;

Kariyer ve eğitim: Yeni nesil profesyoneller eğitim ve kariyer hedeflerini yeniden değerlendiriyor ve Gen-Z’nin %90’ı en iyi eğitimin gerçek dünya deneyimlerinden geldiğine inanıyor.

Ünlüler ve içerik oluşturucular: İçerik üreticileri, en ünlüler seviyesine yükseldi ve ankete katılanların %83’ü içerik üreticilerinin, influencerlar kadar, hatta daha fazla etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Moda ve güzellik: Maksimalist moda, minimalist yüzler ve doğal güzellikle birleşiyor.

Yemek kültürü: Genç grup evde sınırları zorluyor, karmaşık tarifler ve karmaşık pişirme teknikleri deniyor.

Oyun: Oyunlar, daha fazla gencin içinde daha fazla zaman geçirdiği yeni alışveriş merkezleridir. Ayrıca “oyuncu olmayan” oyuncular, beşte biri dijital avatarları için daha fazla markalı giysiler görmeyi bekleyen oyunlara, moda yoluyla erişiyor.

Memler(Komik içerikler): Dur ve düşün mizahı kendini yeniden icat ederken, kontrol duygusu sağlayan memler zirveye çıkacak.

Müzik ve dans: Keşfi yeniden tanımlayan kısa biçimli videoyla müzik, artık sosyal ve grafik bileşenlerinin katıldığı sürümüyle görselleşiyor.

Alışveriş: Online alışveriş, büyük perakendeci sitelerinden sosyal ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine taşınacak. Dijital tasarruf mağazaları ve yan işler ortaya çıkacak.

Sosyal adalet: Savunucular, sosyal platformların en aktif kullanıcılarıdır ve bu 2022’de hiç yavaşlamayacak.

Sağlık: Gençler, yaşamlarında yaptıkları seçimlerin zihinsel sağlıklarını nasıl etkilediğini yeniden düşünüyor ve bundan sonraki adımı bütünsel tıp olarak görüyor.

 

KAYNAK: 2022 Instagram Trend Report Eyes How Gen-Z Will Shape Culture Next Year

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin