2022’de içerik pazarlama SEO’nuzu geliştirmek için 7 bilgiYazar: JIM YU
Çeviren: Ayşenur Tanrıverdi

Tüketici davranışının evrimi ve üretilen içeriğin hacmi göz önüne alındığında, içerik pazarlamacıları gelecekteki başarının göstergesi olarak yalnızca geçmiş SEO performans verilerine güvenemezler.

Google’ın görevi değişmedi sadece her arama için en iyi cevabı sağlamak istiyor. Ancak, en iyi cevabı sağlama yeteneği gelişti, böylece en iyi seçeneği daha sık sunabiliyor.

Pazarlamacıların %71’inin  organik aramanın iş zekasında rol oynadığını söylediği göz önüne alındığında, aramanın işletmenize, hedef kitlenize ve daha fazlasına nasıl bağlandığı hakkında öğrenebileceğiniz kadar çok şey öğrenmek önemlidir. İşte keşfedilecek yedi alan.

1- Pazar içgörüleri 

HubSpot’un  Not Another State of Marketing 2021 Raporunda, pazarlamacıların %83’ü pazar araştırması yaptıklarını söylüyor ve bu grubun %88’i bu araştırmayı iş kararlarını bildirmek için kullanıyor. Ankete katılanların %67’si  gelecek yıl pazar araştırması harcamalarını artırmayı planlıyor.

Pazarınızı ayrıntılı olarak anlamak, içerik varlıklarının sıralamasını ve trafik potansiyelini daha iyi belirlemenize yardımcı olabilir. Anahtar kelime araştırması, müşteriler tarafından sizinki gibi içerik, ürün ve hizmetleri bulmak için kullanılan terimleri ve kelime öbeklerini belirlemeye yardımcı olduğu için burada önemli ayrıntılı bir faaliyettir.

 Ayrıca bu arama terimleri için sonuçların en üstünde görünen siteleri de bilmeniz gerekir. Bunlar geleneksel bir iş rakibi olmayabilir. Örneğin, en iyi içerik, konunuzla alakalı içerik oluşturan büyük bir medya yayınından, eğitim kurumundan veya devlet kurumundan gelebilir.

Sıralama izleme ve pazar öngörülerini analiz etme, makro pazar eğilimlerini ve içeriği daha spesifik amaçlar, daha uzun anahtar kelimeler ve daha az rekabetçi SERP’ler için optimize etmek üzere kategori düzeyinde fırsatları tespit etmenize yardımcı olabilir.

2- Arama yapan kişinin  amacı

Hedef kitlenizin neden arama yaptığını bilmek, tüketmek isteyecekleri içeriği sunmanıza olanak tanır.

Mevcut içeriğinizi müşterilerinizin yolculuğuna eşleyin. Kapsamınızdaki boşlukları görün. Belki de dönüşüm hunisinin en üstünde farkındalık ve bilgilendirici içerik üreterek harika bir iş çıkarıyorsunuz, ancak ticari veya işlemsel niyet sorgularını yanıtlayan içeriğe sahip değilsiniz. (Ya da bu kaynak var ama iyi bir sıralama yapmıyor ve başka bir optimizasyon turu kullanabiliyor.)

 Ayrıca insanların içeriğinizi bulmak için kullandığı sorguları da değerlendirebilirsiniz. Hedeflediğiniz sorguların ardındaki nedeni iyice kavradığınızda, içeriğin en iyi ve en kapsamlı yanıtı vermesine devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak, mikro anlara kişinin arama noktasındaki zihniyetine  bakmak için daha derine inebilirsiniz. 2015’te Google, arama davranışının dört kritik mikro anına – bil, git, yap ve satın al- ilişkin bir dizi teknik inceleme yayınladı.

 

2021’e hızlı bir şekilde ilerleyin, mikro an stratejileri hala çok alakalı. SERP sonuçlarını bir mikro an merceğiyle analiz etmek, içeriği müşteri yolculuklarına ve içerik pazarlama stratejinize göre daha iyi hizalamanıza yardımcı olabilir:

• Videoların, resimlerin ve hızlı okunan içeriğin nasıl kullanılması gerektiğini anlamak

• Hedef kitlelerin ve anahtar kelimelerin her mikro anda nasıl farklılaştığını bilmek

• Anahtar kelimelerin müşteri yolculuğuna uyumunu daha hızlı iyileştirme

• Ücretli içerik stratejilerinin, hedeflenen anahtar kelimelere ve kategorilere hakim olmak için birden fazla mikro an için SEO’yu tamamlayabileceği yolları belirlemek

• Dönüşümlere daha yakın içerik harcamalarına öncelik vermenize yardımcı olur.

3- Arama türleri

Hedef kitleniz içeriği nasıl arıyor? Bu, formatta ve hatta dahil edilecek bilgilerde büyük bir fark yaratabilir.

Örneğin, blog trafiğinizin %85’inin içeriğinizi bir mobil cihaz üzerinden bulduğunu düşünüyorsanız, kaliteli bir mobil sayfa deneyimi sunmaya ciddi şekilde öncelik vermelisiniz. Sayfa hızı, harici bağlantılar, teknik öğeler ve sayfadaki faktörler gibi sıralamaya katkıda bulunan faktörlerin etkisi sektöre göre değişir:

 

Örneğin, finans sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, harici bağlantı içeriğin arama sonuçlarındaki sıralaması ve konumu için en önemli şeydir. Seyahatte, sayfa yükleme hızı hayati bir içerik sıralama faktörüdür.

4-  SERP konumlandırma

Arama motoru sonuç sayfaları her arama için tam olarak aynı görünmez. Başlık, arama snippet’i ve bağlantı içeren geleneksel sonuçlara ek olarak, artık zengin snippet’ler, video ve resim sonuçları, harita paketleri, insanların  soru ve cevapları ve benzeri dahil olmak üzere düzinelerce özellik içerebilirler.

Hedeflediğiniz sorgular için SERP’de görünen sonuç türlerini anlamanız önemlidir. Örneğin, sonuçlar sayfası daha eski, daha az yetkili içerik içeren liste stili özellikli bir snippet içeriyorsa, markanızın konuyu hedefleyen daha iyi bir liste makalesi oluşturması ve optimize etmesi için mükemmel bir fırsat olabilir. Veya, SERP’de bir videonun göründüğü bir konuyu takip ederseniz, ekranın üst kısmındaki bu değerli gayrimenkulde görünen bu zengin sonuçlarda yer kazanmak için bir video oluşturabilir ve optimize edebilirsiniz.

Pek çok durumda, aşağıda gösterdiğim gibi, sağlık, eğitim, ev geliştirme, finans, seyahat ve e-ticaret için sektörünüzdeki trendlerden öğrenebilirsiniz. Örneğin, sağlık ve eğitim, hızlı yanıtları takdir eden bir arama yapanlar segmenti görüyor, ancak bu tür içerik ev geliştirme, finans veya e-ticaret için bir tercih olarak bile görünmüyor.

 

5-  İçerik türleri

SEO bilgileri, hedeflenen anahtar kelimeler ve kitleler için hangi içerik türlerinin ve platformların en anlamlı olduğuna karar vermeye de yardımcı olabilir.

Örneğin, derinlemesine bir B2B alıcı rehberi için tıklayan bir araştırmacı, bir blog yazısı üzerinden bir e-kitap bekleyebilir. Genel bakış için arama yapan bir kişi, kilitli bir indirme değil, konuyla ilgili üst düzey bir blog yazısı bekleyebilir.

Ayrıca orijinal içerik türünün arama yapanları çekmek için uygun olmadığını da keşfedebilirsiniz. Örneğin, pazar ve anahtar kelime araştırmanız, geçen ay yayınlanan kılavuzun olduğundan çok daha iyi performans göstermesi gerektiğini söylüyor. Ancak arama sonuçlarınız beklendiği gibi yayınlanmadığını gösteriyor. Çekiciliğini genişletmek için, onu farklı içerik varlıkları türlerinde yeniden paketlemelisiniz – bir YouTube videosu, bir SlideShare sunumu veya bir dizi blog makalesi gibi.

Hangi içerik türlerinin farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt vermek için en iyi performansı gösterdiğini anlamak için site analizlerinizi ve sektör trendi raporlarınızı kullanın. Yeni içeriği bilgilendirmek ve mevcut her parçanın tam potansiyeline ulaştığından emin olmak için bu SEO içgörülerini kullanın.

6- Gerçek zamanlı kullanıcı davranışı ve otomasyon

İnsanların sitenizde gerçek zamanlı olarak yaptıklarına yanıt olarak içeriği optimize edemeyeceğiniz için bu tavsiye biraz daha zorlaşıyor. Yine de Segment, Accenture ve diğerlerinden yapılan araştırmalar, içeriğin kişisel olmadığını hissettiğinde tüketicilerin hayal kırıklığına uğradığını ve çoğunun kendilerine kişiselleştirilmiş teklifler ve öneriler sunan markalardan alışveriş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

AI özellikli SEO teknolojisi, bunu geniş ölçekte yapmak için  büyük bir yardımcı olabilir. Ne de olsa, site analizlerini inceleyip o ziyaretçinin tam olarak ne aradığını keşfettiğinizde, onlar çoktan gitmiş olur.

Content Marketing Institute tarif içeriğinin ürün bilinirliği ve satışında önemli bir etken olduğunu Campbell’s ile birlikte çalıştı. Şirketlerinin aracını kullanarak, siteleri, tüm tarif sayfalarında “üyeler de görüntülendi …” olarak etiketleyerek, altbilgide otomatik olarak ilgili dahili bağlantılar oluşturdu. Birkaç hafta içinde Campbell’ın içeriği 4.000 anahtar kelime için birinci sayfaya taşındı.

7- Katılım ve dönüşüm öngörüleri

Hangi temel performans göstergelerinin (KPI’lar) bir içeriğin işini yapıp yapmadığını size söyleyeceğini bilmek önemlidir. Örneğin, sıralama raporları ve site trafiği harika, ancak ziyaretçiler içeriğinizle etkileşime giriyor mu yoksa yalnızca geçip gidiyor mu?

Ziyaretçilerin amaçlanan hedefinizi tamamlayıp tamamlamadığını izlemek için Google Analytics’te dönüşüm izlemeyi kurun.

Hangi içeriğin en fazla etkileşimi sağladığını anlamak için sosyal medya platformlarınıza da bakabilirsiniz. Farklı bir amaç veya konu alanını hedefleyerek bu başarıyı aramada tekrarlayabilir misiniz?

Hepsini bir araya getirirsek 

SEO devam eden bir süreçtir; iyi sonuçların sonu yoktur. SEO içerik stratejiniz, hedeflenen anahtar kelimelerden mobil optimizasyona ve arama amacından içerik türlerine kadar değişen tüketici davranışının zirvesinde kalmalıdır.

SEO fırsatından mümkün olan en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? 2022 için plan yaparken, daha derine inmeye de hazırlanın. İçerik optimizasyonunu kolaylaştıracak alanları arayın, kişiselleştirmenizi daha ayrıntılı hale getirin ve çabalarınızı akıllı otomasyonla ölçeklendirin.

 

kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin