2022’de İzlenecek En İyi 21 Sosyal Medya Yöntemi


Yazan: Michelle Martin

Çeviren: Neslihan Esen

Sosyal medya pazarlaması yapmanın herkes için işe yarayan “tek bir sihirli yolu” yoktur. Ancak, herkesi batırabilecek birkaç evrensel tuzak vardır. Bunlar PR kâbuslarından, her platformda aynı içeriği yayınlamak gibi daha zararsız görünen hatalara kadar uzanır.

Bu 21 en iyi sosyal medya uygulamasını takip ederek, kendinizi veya markanızı en iyi başarı şansına hazırlayabilirsiniz.

1. Hedef kitlenizi araştırın

Bunun 1. sırada olmasının bir nedeni var: Kimi çekmeye çalıştığınızı bilmeden bir takipçi kitlesi oluşturamazsınız. Bu sosyal medya 101’dir.

Aşağıdaki soruları derinlemesine araştırın:

 • Müşterileriniz kimler?
 • İnternette nerede takılıyorlar?
 • Nerede çalışıyorlar?
 • Nelere önem veriyorlar?
 • Sizi zaten tanıyorlar mı?
 • Sizin hakkınızda ne düşünüyorlar? Düşünmelerini istediğiniz şey mi?
 • Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin paralarına değdiğine inanmaları için hangi içeriği görmeleri gerekiyor?

Bu sadece bir başlangıç. Sosyal medya pazarlama planınızın ayrıntılı bir kitle araştırması içerdiğinden emin olun. Bunu belgeleyin ki tüm ekibiniz kimin için içerik hazırladığını tam olarak bilsin.

Profesyonel ipucu: Hedef kitlenizi tanımlamak, demografik bilgilerden veya yüzeysel bir alıcı kişiliğinden daha fazlasıdır. Motivasyonlarını, ilham kaynaklarını ve sorunlu noktalarını ve sizin nasıl mükemmel bir çözüm olduğunuzu da dahil edin.

2. Doğru sosyal medya ağlarında bir varlık oluşturun

Başarılı olmak için her platformda yer almanıza gerek yok; sırf herkes yer alıyor diye en yeni, en popüler uygulamaya atlamak da buna dahil. Yeni bir hesap açmadan önce sorun:

 • Ben (veya ekibim) yeni bir platform için uygun içerik oluşturacak bant genişliğine sahip miyim?
 • Bu platformun amacı markama uyuyor mu?

En önemli soru da şu:

 • Hedef kitlem burada vakit geçiriyor mu?

Daha az sayıda platform için özenli içerik oluşturmaya odaklanmak, her platformda genel içerik yayınlamaktan her zaman daha iyi sonuç verecektir.

Profesyonel ipucu: Elbette yeni sosyal medya trendleri hakkında bilgi sahibi olun, ancak harekete geçmeden önce düşünün. Bu kapsamlı, ücretsiz Sosyal Trendler 2022 raporu ile tüm araştırmayı sizin için yaptık.

3. Stratejik olmak akıllı olmaktan daha iyidir
Hedefler belirleyin, bir içerik stratejisi oluşturun, yalnızca Tavuk Gibi Dans Et Günü’ne katılmak için bir TikTok hesabı oluşturmayın, yada yada… Kısacası: tüm eylemlerinizde stratejik olun.

İçeriğiniz işletmenizin bir uzantısıdır. Her iş uygulaması gibi sosyal medyanızın da düşünceli bir yaklaşıma, S.M.A.R.T. hedeflerine ve düzenli taktiksel ayarlamalara ihtiyacı vardır.

Profesyonel ipucu: Kendi sosyal medya stratejinizi oluşturmak veya revize etmek için bu ücretsiz sosyal medya stratejisi şablonunu alın ve ardından tüm ekibinizle paylaşın.

4. Performansınızı denetleyin
Takipçileriniz artıyor. Etkileşim oranlarınız çok yüksek. Sadık ve heyecanlı müşterilerinizden her gün DM’ler ve yorumlar alıyorsunuz. İçeriğiniz ateş gibi. Hayat güzel, değil mi? Hayır!

Elbette, şu anda her şey yolunda, ama neden biliyor musunuz? Bu harika sonuçlara tam olarak ne yol açtı? Şansınızın yaver gitmesi harika bir şey, ancak içeriğinizin neden iyi performans gösterdiğini (veya göstermediğini) öğrenerek başarılı kampanyalar için tekrarlanabilir süreçler oluşturabilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 • Aylık bir sosyal medya denetimi yapın.
 • Farklı gün ve saatlerde içerik yayınlamayı deneyin.
 • Kitlenize ne istediklerini sormak için anket yapın.
 • En iyi performans gösteren içeriğinizi bulmak için analizleri kullanın.

Profesyonel ipucu: Hootsuite’in size her platform ve hedef için kişisel olarak en iyi paylaşım zamanınızı söylemesine izin verin. Bu, gelişmiş metrik izleme ve raporlama özelliklerinin yanı sıra Hootsuite Analytics’in bir parçasıdır, böylece elektronik tablolara bakmaya daha az, kampanyalarınızı optimize etmeye daha çok zaman ayırabilirsiniz.

5. Tutarlı marka yönergeleri geliştirin

Takımınız için iki tür kural kitabına ihtiyacınız vardır:

 1. Görsel stil, ton ve ses marka yönergeleri
 2. Çalışan sosyal medya yönergeleri

İlki, markanızın görsellerden başlık stiline, noktalama tercihlerine (#TeamOxfordComma) ve genel ✨vibes’e✨ kadar her şeyde tutarlı kalmasını ve hedef kitleniz tarafından tanınmasını sağlar.

Marka yönergeleri aşağıdaki gibi konuları kapsar:

 • Favori mi favori mi?
 • Hangi hashtag’leri kullanacaksınız?
 • Çalışanların içerik için kullanması gereken ve kullanmaması gereken kaynaklar

Öte yandan, çalışan sosyal medya yönergeleri, çalışanlarınıza şirketinizi temsil ederken – kişisel hesaplarında bile – hangi konular hakkında paylaşımda bulunmalarının yasak olabileceği konusunda yapı sağlar. Bu, kafa karışıklığını ortadan kaldırır, çalışanları olumlu içerik paylaşmaya teşvik eder ve şartların ihlal edilmesinin net sonuçlarını belirler; bu da sizi ileride yasal ve halkla ilişkiler sorunlarından kurtarabilir.

Profesyonel ipucu: Ne ekleyeceğinizden emin değil misiniz? Marka stilinizi, tonunuzu ve sesinizi tanımlamak için ücretsiz sosyal medya stil kılavuzu şablonumuzu indirin.

6. İçeriğinizi önceden planlayın

Yayınlamanız gerekmeden hemen önce içerik bulmak tükenmişlik için bir reçetedir.

Sosyal medya içeriğinizi planlamak, yüksek kaliteli içerik oluşturmak, kampanyaları (organik ve ücretli) mantıklı bir şekilde bir araya getirmek ve ekibinizden işbirliği ve geri bildirim almak için alan sağlar.

Profesyonel ipucu: Hootsuite Planner, hepsi bir arada kolay işbirliği, kampanya haritalama ve zamanlama için en iyi seçiminizdir. Hatasız, eksiksiz sosyal medya içerik yönetimi için bir onay sürecine bile sahiptir.

Anında içerik oluşturun veya yalnızca birkaç dakika içinde tek seferde 350 adede kadar gönderiyi toplu olarak yükleyin ve planlayın. Hootsuite’in iş akışınızı düzenlemenize nasıl yardımcı olabileceğini inceleyin.

YouTube player

7. Farklı platformlara çapraz gönderi yapın – ancak ayarlamalar yapın

Facebook gönderinizi Twitter’da otomatik olarak paylaşmak bir içerik stratejisi değildir. Elbette içeriği birden fazla platformda yeniden kullanabilirsiniz ve kullanmalısınız, ancak anahtar kelime budur: Repurposing.

En son blog yazınızın bağlantısını tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak yerine, makalenin önemli noktalarını bir Twitter başlığına dönüştürün.

Blog yazısından bir senaryo oluşturun ve bir YouTube videosu çekin, ardından video açıklamasında makaleye bağlantı verin.

Telefonunuzun karşısına geçin ve “çeşitli metin kutularına işaret eden” bir Instagram Reel’i kaydedin ve takipçilerinizi web sitenizdeki yazının tamamını okumaya yönlendirin.

Tümüyle üretim moduna geçip her makale için bir başlık, Reel, TikTok, video içeriği, atlıkarınca gönderileri vb. oluşturmanıza gerek yok. Bazen bir bağlantı paylaşmak iyidir. Ancak içeriğinizin mümkün olduğunca çoğunu yeniden kullanmak için çaba gösterin. Bu, daha fazla ve daha hızlı içerik oluşturmanızı sağlayacaktır.

Profesyonel ipucu: Genel pazarlama stratejileri kullanarak özel bir takipçi kitlesi oluşturmayı bekleyemezsiniz. Anlamlı bir etkileşim yaratmak ve gerçekten dönüşüm sağlayabilecek bir trafik çekmek için içeriğinizi her bir sosyal medya platformunun öne çıktığı alanlara göre uyarlayın.

8. Sosyal dinlemeyi benimseyin

Sosyal dinleme kulağa süslü bir pazarlama terimi gibi gelebilir ama aslında ücretsiz, gerçek zamanlı pazar araştırmasıdır. Temel dinleme, sosyal medya kanallarında adınızdan, ürünlerinizden, rakiplerinizden, belirli anahtar kelimelerden veya araştırmak istediğiniz herhangi bir şeyden bahsedilip bahsedilmediğini tarar. Gelişmiş araçlar görsellerdeki logoları tanıyabilir, marka duyarlılığını değerlendirebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Bu sayede insanların şirketiniz hakkında ne düşündüklerini veya gerçekten istedikleri ürün özelliklerini öğrenebilirsiniz. Ancak bilgi tek başına yeterli değildir. Bunu uygulamaya koymanız gerekir.

Günden güne, sektörünüz hakkında soru soran veya önerilerde bulunan insanlar için yapay zeka kulaklarınızı açık tutun ve bir yorum veya retweet ile sohbete katılın.

Sosyal dinleme, konumlandırma ve yeni ürün geliştirme gibi büyük stratejiler için de güçlüdür. Ben & Jerry’s, markayla ilgili konuşmaları takip ederek, insanların çoğu zaman yağmurlu bir günde dışarıda ve güneşin altında değil, içeride kıvrılıp dondurma yediklerini fark etti.

Girin: Netflix n’ Chill’d, sosyal dinlemeden elde edilen bilgilerle hayata geçirilen bir ürün ve ortaklık.

Profesyonel ipucu: Marka duyarlılığını izlemek için sosyal dinlemeyi kullanın ve sık sık kontrol edin. Ani olumsuz bir değişim mi oldu? Nedenini araştırın ve halkla ilişkiler sorunlarının önünü kesmek için bu sorunu ele alın.

9. Hedef kitlenizden geri bildirim isteyin

Sosyal dinleme harikadır, ancak kitlenizle doğrudan etkileşim kurmaya da özen gösterin. Görüş ve fikirlerini sorun ya da onları daha iyi tanımak için eğlenceli sorular sorun.

Hızlı bir Twitter veya Instagram Hikayeleri anketi düzenleyin, sosyal hesaplarınızdan bir web anketine bağlantı verin veya insanlardan yanıtlarını içeren bir yorum bırakmalarını isteyin.

Müşterilerinize ne istediklerini söylemeleri için alan tanıyarak, -şaşırtıcı olmayan bir şekilde- istediklerini sunabilirsiniz (#BreakingNews).

Profesyonel ipucu: Sosyal medyanın birincil amacı bağlantılar kurmak ve çevrimiçi bir topluluk oluşturmaktır; bunu yapın. Geri bildirim her zaman ürün özellikleri hakkında olmak zorunda değildir. Önce bir topluluk oluşturmaya odaklanın.

Sosyal medya müşteri hizmetleri için en iyi uygulamalar

10. Sosyal medyanın bir müşteri hizmetleri kanalı olduğunu unutmayın

Evet, tanıtım ve etkileşim sosyal medyada bulunma nedeninizin büyük bir parçasıdır, ancak özünde sosyal medya yalnızca sosyal ağ oluşturmakla ilgili değildir – müşterilerinizi mutlu etmekle ilgilidir. 1-800 müşteri hizmetleri numaranız ve e-postanız olabilir, ancak müşterilerinizin %70’i sorunlarını sosyal medya üzerinden çözmeyi tercih ediyor.

Daha da ötesine geçmek ister misiniz? Müşteri hizmetleri zihniyetini sosyal dinleme ile birleştirerek sizinle iletişime bile geçmemiş müşterilere yardımcı olun. Vay be.

Birkaç hafta önce, Google Dokümanlar’ın kaydedilmemesiyle mücadele ediyordum, bu da yeni bir şey yazamayacağınız anlamına geliyor. Teslim tarihiniz geldiğinde süper havalı. Hayal kırıklığımı yazar dostlarımla paylaşmak için Twitter’a girdim. Şaşırtıcı bir şekilde, Google -bir saat içinde!- yardımcı sorun giderme tavsiyeleriyle yanıt verdi:

Tweetimde @googledocs kullanmadığım için bunu sosyal dinleme yoluyla buldular. Bu basit etkileşim, ruh halimi hafif bir kızgınlıktan müşteri hizmetlerinden etkilenmeye dönüştürdü. İyi iş, Google!

Profesyonel ipucu: Müşteri hizmetleri + sosyal dinleme = marka hayranları için reçete.

11. DM’lere ve yorumlara hemen yanıt verin

Kullanıcılar sizi bir gönderide etiketlemenin yanı sıra, müşteri hizmetleri talepleri için size mesaj atıyor veya sosyal medya gönderilerinize yorum bırakıyor. Bu önemli yorumları gözden kaçırmak kolaydır, özellikle de gönderileriniz yüzlerce yorum alıyorsa.

Peki bunları gördüğünüzden ve yanıtladığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Hootsuite’in birleşik gelen kutusu ile kaosu anlamlandırın. Bağlı sosyal platformlarınızdaki tüm mesajları ve yorumları çeker. DM’ler, yorumlar ve @bahsetmeler için tüm konuları görebilir ve yanıtlarınızı düzenlemek ve hızlandırmak için konuşmaları belirli temsilcilere atayabilirsiniz.

YouTube player

Profesyonel ipucu: Acil yanıt gerektiren DM’leri ve yorumları işaretleyin. Hangi aracı kullanırsanız kullanın, işleri düzenli tutmak ve en hızlı yanıt sürelerini sunmak için konuşmaları atamanın bir yolunu bulduğunuzdan emin olun.

12. Basit soruları hızlandırmak için bir chatbot kullanın

Müşteri hizmetleri önemlidir, ancak müşterilerinizin çoğu aynı şeyleri bilmek istediğinde zaman alıcı olabilir:

 • “Siparişim nerede?”
 • “Garanti talebinde bulunmam gerekiyor.”
 • __ adresine gönderim yapıyor musunuz?”

Neyse ki teknoloji zaman kazandıracak şekilde gelişti. Basit, SSS tarzı soruları ele almak için bir chatbot kullanmak, müşteri hizmetleri ekibinizin iş yükünü %94 oranında azaltabilir.

Genel soruları otomatikleştirmenin yanı sıra Heyday gibi chatbotlar 7/24 hızlı ve kişiselleştirilmiş hizmet sağlayabilir. Müşteriler sadece birkaç dakika içinde siparişlerini takip edebilir veya ürün stok durumu hakkında soru sorabilir.

YouTube player

DAVIDsTEA, Heyday’in chatbotunu kullanmaya başladığı ilk ay içinde sorularının %88’ini otomatikleştirdi ve %30 daha az çağrı ve e-posta alırken müşteri memnuniyeti puanlarını da korudu.

Yapay zeka müşteri hizmetlerinin bir insanla konuşmak kadar iyi olmayacağını düşünme eğilimindeyiz. Ama daha iyi olan ne:

 1. Siparişinizin henüz gönderilip gönderilmediğini öğrenmek için 30 dakika beklemek veya
 2. Buzlu kahvenizi höpürdeterek içerken bir sohbet penceresi açıp 60 saniyeden kısa bir sürede yanıt almak?

Profesyonel ipucu: Otomasyondan korkmayın, ancak müşterilerin daha karmaşık sorular için de insan ekibinize ulaşmasının bir yolu olduğundan emin olun.

13. Eleştirileri görmezden gelmeyin

Bariz trolleri eğlendirmek zorunda değilsiniz, ancak rahatsız edici bir etkileşim olsa bile müşterilerinize ve hayranlarınıza yanıt vermeniz gerekir.

Olumsuz durumlarla nasıl başa çıkılacağı ve öfkeli müşterilere nasıl çözümler sunulacağı konusunda ekibinize koçluk yapın. Şirket eylemlerine veya değerlerine yönelik eleştiriler için ekibinizdeki herkesin nazik ve kabul edelim ki yasal departman onaylı bir şekilde nasıl yanıt vereceğini bildiğinden emin olun.

Profesyonel ipucu: Her zaman üst yolu seçin ve olumlu ya da olumsuz her etkileşime çözüm odaklı bir zihniyetle yaklaşın.

14. Kriz iletişim planınız olsun

Birkaç olumsuz yorum ile tam bir halkla ilişkiler kabusu arasında fark vardır. Aldığınız tepkiler yasal olsun ya da olmasın, krizlerle başa çıkmak için bir planınızın olması gerekir:

 • Müdahaleye ekibinizden kim liderlik edecek?
 • Yanıtınız ne olacak?
 • Bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?
 • Bireysel yorumlara mı yanıt vereceksiniz yoksa insanları hazırlanmış bir açıklamaya mı yönlendireceksiniz?
 • İnsanların rahatsız olduğu politikayı veya eylemi değiştirecek misiniz? Değiştirecekseniz bunu nasıl duyuracaksınız?

Günlük faaliyetlerinizi etik, sorumlu ve kapsayıcı bir şekilde yürütmenin bu gibi durumları önleyeceğini umuyoruz, ancak bir planınızın olması en iyisidir.

Profesyonel ipucu: Başınıza geleceğini düşünmeseniz bile, bir halkla ilişkiler acil durumuyla başa çıkmak için bir süreç geliştirin.

15. Bir içerik onay sürecine sahip olun

Bir halkla ilişkiler acil durumu yaşamanın en kötü yolu nedir? Şirket hesabınızda kötü planlanmış bir paylaşımın, tanınmış bir ABD Senatöründen kızgın bir alıntı tweet’i alması.

Profesyonel ipucu: Hootsuite ile sizi bu gibi durumlardan kurtarmak için içerik işbirliği ve onay iş akışları ayarlayabilirsiniz.

Sosyal medya tasarımında en iyi uygulamalar

16. İçeriği her platformun gereksinimlerine göre optimize edin

Aynı içeriği her platformda çapraz göndermemenizin (birçok) nedeninden biri, her platformun kendi resim/video boyutu veya karakter sayısı özelliklerine sahip olmasıdır.

Bunu içeriği planlamadan önce veya planlarken Hootsuite’in içinden rahatlıkla yapabilirsiniz:

YouTube player

Profesyonel ipucu: Gönderinin genel mesajı aynı kalsa bile, medya özelliklerini ve altyazı uzunluğunu özelleştirmek profillerinizin şık ve profesyonel olmasını sağlayacaktır. 2022 sosyal medya görsel boyutu hile sayfamıza göz atın.

17. A/B testi yaratıcı varlıkları

Elbette, başlıklar ve metin üzerinde A/B testleri yapıyorsunuz, ancak görsel varlıkları da test ediyor musunuz?

Test etmeyi deneyin:

 • Statik görüntü yerine bir GIF.
 • Görüntü yerine video veya tam tersi.
 • Bir grafiğin stilini değiştirme.
 • Farklı bir fotoğraf kullanma.

İçeriğinize bağlı olarak test etmek için sonsuz seçenek vardır, ancak önemli olan bir seferde yalnızca bir şeyi test etmektir. Aksi takdirde, sonunda hangi yeni öğenin “kazandığını” tam olarak bilemezsiniz.

Profesyonel ipucu: Pazarlama efsanesi Vanilla Ice’ın sözleriyle, “Test et, test et, bebeğim. Sorun görselinizdeyse, bir test sorunu çözecektir.”

18. Daha fazlasını başarmak için araçları kullanın

Tasarım görevlerine yardımcı olacak tonlarca sosyal medya uygulaması var. Bir tasarım ekibiniz yoksa Canva veya Adobe Express ile kolayca grafik oluşturabilirsiniz.

Daha da iyisi: Hootsuite, maksimum zamanlama verimliliğinin kilidini açmak için her ikisiyle de entegre olur.

Profesyonel ipucu: Bir kerede bir aylık içerik oluşturarak verimliliğinizi 11’e çıkarın, ardından Hootsuite’te toplu olarak planlayın. Gününüzün geri kalanında ne yapacaksınız?

B2B sosyal medya en iyi uygulamaları

19. Önce trendleri değerlendirin

Evet, trend olan konular ve popüler TikTok sesi daha fazla görüntüleme kazandırabilir, ancak bunlar doğru türden görüntülemeler mi? Anlamı: Bu, hedef kitlenizin takip etmesi muhtemel bir meme mi?

Değilse, yanlış içerik fikirlerinin peşinde koşarak zaman kaybediyorsunuz demektir. Ayrıca, mevcut kitlenizin anlamadığı veya saldırgan bulduğu bir trendse, takipçi kaybedebilir ve itibarınıza zarar verebilirsiniz.

Profesyonel ipucu: İçeriğe mi sıkıştınız? Bu özel yaratıcı fikirleri deneyin.

20. Hesaplarınızı her gün kontrol edin

Her gün paylaşım yapmasanız bile, ekibinizden birinin yorumlara ve DM’lere yanıt vermek için oturum açtığından ve olası spam’leri kontrol ettiğinden emin olun.

Hızlı yanıt süreleri yalnızca takdir edilmekle kalmaz, aynı zamanda beklenir. Dünya genelinde müşterilerin %83’ü sosyal medya sorgularına 24 saat içinde, %28’i ise bir saat içinde yanıt verilmesini bekliyor.

Profesyonel ipucu: Beğenin ya da beğenmeyin, sosyal medya işletmelerin beklentilerini şekillendirmeye devam ediyor – ya da rekabette kaybetme riskini alıyor.

21. Kullanmasanız bile hesap adlarını alın

TikTok’ta olmayabilirsiniz. Asla TikTok’ta olmak istemeyebilirsiniz. Ancak yine de şirketinizin kullanıcı adını mevcut tüm sosyal platformlarda rezerve etmek iyi bir fikirdir.

Bu sadece gelecekteki kullanım için seçeneklerinizi açık tutmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel sahtekarların sizin gibi davranmak için marka adınızı kullanmasını da önler. Platformu kullanmayı hiç planlamıyor olsanız bile, itibarınızı ve fikri mülkiyetinizi korumak için bir hesap oluşturun.

Profesyonel ipucu: Sizin başınıza gelmeyeceğini mi düşünüyorsunuz? Ünlülerin bile başına geliyor. Dolandırıcılar, 2020 yılında gerçek ünlü iş insanlarının kullanıcı adlarından bir harf farklı sahte Twitter hesapları oluşturarak insanları 80 milyon dolar dolandırdı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin