2023, pazarlamacıların yaratıcı ekonomiyi anlayacağı, ölçeceği ve satın alacağı yılYazar: Shannon Miller
Çeviren: Aslı Keçeci

 

TikTok’un hızlı yükselişi, Instagram’ın genişlemesi ve Twitter’ın devam eden kaosunun ardından yükselen sosyal medya platformlarının çoğalması arasında, pazarlamacı markaların tüketicilerle doğrudan bağlantı kurması hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bu tür bir bağlantının mümkün olmasının bile büyük bir nedeni olan yaratıcılar, markaları doğrudan günümüzün en hararetli müşteri grubuna yönlendirirken kültürel alaka düzeyini korumalarına yardımcı oluyor. Buna karşılık, birçok içerik oluşturucu, kendi kişisel markalarını büyütmelerine yardımcı olan daha işbirlikçi, kalıcı ortaklıklar karşılığında işlemsel, tek seferlik ücretli projelerden uzaklaşmayı umuyor.

Bireysel yaratıcılığın yalnızca geçerli bir gelir kaynağı olmakla kalmayıp aynı zamanda markalar ve yeni kitleler arasında giderek daha gerekli bir köprü olduğu mevcut medya çağı olan içerik oluşturucu ekonomisine girin. 2022 itibariyle, yüz dört milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen küresel yaratıcı ekonomiye 50 milyondan fazla insan katkıda bulundu.

Bu medya değişimine ek olarak, ekonomik belirsizlik, yaratıcı prodüksiyonun seçkin yönlerinin durumunu (yeni başlayanlar için yetenekle ortaklık kurmak gibi) sorguladığından, reklamcılık da bir başka yeniden değerlendirme anıyla karşı karşıya.

İçerik oluşturucu ticaret şirketi Whalar’ın CMO’su Jamie Gutfreund, “Şu anda içerik oluşturucuların gücü gerçekten topluluklarıyla olan bağlantılarından kaynaklanıyor” dedi. “Ve bence bu, 2023 için markaların gerçekten anlaması gereken en büyük şeylerden biri.”

İçerik oluşturucular günümüzün reklamcılığıyla daha sık etkileşime girdikçe, günümüzün modern tüketim kültürüne ayak uydurmayı uman pazarlamacılar, bu yeni medya çağının nasıl çalıştığını anlamak ve herkesi ayakta tutan gerçek stratejiler geliştirmek zorunda kalacak. Daha da önemlisi, bu ortaklıkları son dakika, uygun maliyetli kampanya eklentileri yerine değerli yatırımlar olarak ele almaları gerekecek.

Onu iyi tanı

Yaratıcı ekonomi daha büyük bir endüstri konuşma konusu haline geldikçe, konseptin ne olmadığını anlamak, ne olduğunu anlamak kadar önemli hale gelecek.

Group Black CEO’su ve yaratıcı ağ Crater’in kurucusu Travis Montaque, “Pazarlama endüstrisinin hâlâ yaratıcı ekonomi ile etkileyici pazarlamanın aynı şey olduğu algısında olduğunu düşünüyorum” dedi. “Influencer pazarlaması, içerik oluşturucu pazarlama fırsatlarının bir türüdür. Bu nedenle, içerik oluşturucularla ilgili olduğundan, daha geniş pazarlama fırsatları yelpazesini anlamaya çalışmakla gerçekten meşgul olmalılar.”

Basitçe söylemek gerekirse, içerik oluşturucu ekonomisi, etkileyici veya bağlı kuruluş pazarlaması ile değiştirilemez. Bunun yerine, yaratıcıların uzun süredir devam eden marka ortaklıkları, sponsorlu içerik ve bahşiş gibi sayısız araç ve yaratıcı teklifler yoluyla önemli gelir elde etmelerini sağlayan bir ekosistemdir. Her bir içerik parçası veya markalı fırsat, içerik oluşturucunun kendi kişisel markasını veya işini istikrarlı bir şekilde sağlamlaştırmasına ve onları yeni filizlenen girişimciler haline getirmesine olanak tanır.

Markalar, düşünceli, çeşitlendirilmiş ortaklıklar yoluyla içerik oluşturucu ekonomisiyle tam olarak ilişki kurma (ve doğası gereği bundan yararlanma) fırsatına sahip. Ancak pazarlamacılar, katılımlarını tek seferlik, yüzey seviyesindeki projelerle sınırlandırırlarsa bunu yapmaya başlayamazlar. Pazarlamacılar, yaratıcıları geliştirmenin ilk anlarından kreatifin son parçasına kadar ortak çalışanlar olarak görmelidir.

Gutfreund, “İnsanlar [içerik oluşturucu pazarlamasını] bir performans medya aracı veya bir dönüştürme aracı olarak düşünüyor” dedi. “Bunu tamamen alt huni olarak düşünüyorlar. Dolu huni.”

Harcamaya değer

Büyük takipçilere sahip etkileyiciler uzun süredir daha geniş kitleler arayan markaların dikkatini çekerken, bu yeni içerik oluşturucu liderliğindeki medya çağı, görünürlüğü yüksek içerik oluşturucuların sahip olduğu ve çoğu etkili pazarlama ve marka oluşturma yeteneklerine dönüşen becerilerin tüm cephaneliğini gerçekten vurguluyor. Onları yalnızca ara sıra sponsorlu gönderiler için arayan markalar, kendilerini eksik satıyorlar.

Markalı içerik ve ticaretin içerik oluşturucuların büyük bir etkiye sahip olabileceği alanlar olduğuna işaret eden Montaque, “Yaratıcılar yeni girişimler ve ürün grupları büyüyor” dedi. “Sizinle ürünleri tanıtabilir, ortak markalayabilir ve ürünleri bırakabilirler.”

Logitech ve McDonald’s gibi ana akım markalar, teknoloji markasının bağımsız müzisyenlerden yıldızlara dönüşen Lil Nas X ve Lizzo’nun yer aldığı Defy Logic çalışması gibi platformlar ve McDonald’s’ın tüm biletleri tükenen Cactus Plant Bit Pazarı gibi kapsamlı kampanyalar aracılığıyla bu yaklaşımda ustalıklarını şimdiden kanıtladılar. genel satışları artıran yemek.

Her iki çaba da içerik oluşturucularla işbirliğini doğrudan erişim stratejilerinin merkezine koyuyor. Buna karşılık, ortaklıklar her markayı modern zaman pop kültürünün en büyük itici güçlerinden bazılarıyla uyumlu hale getirdi.

Ancak içerik oluşturucuların pazarlamacılar için son derece değerli olmaları için uluslararası süper yıldızlar olmaları gerekmiyor. Getfreund, daha küçük ölçekli içerik oluşturucuların bile “görünmez topluluklara” veya sıradan pazarlamacılar tarafından hemen görüntülenemeyen görünürde niş kitlelere açılan kapılar olarak hizmet edebileceğini belirtti.

Örneğin güzellik ve moda, geniş bir tüketici tabanına hitap ediyor. Ancak hevesli, daha az bilgili kullanıcılardan oluşan daha küçük bir grup, kendilerini takipçileri eğitmeye ve onları gelecek vadeden tasarımcılarla tanıştırmaya adamış çok özel bir popüler içerik oluşturucu alt grubuyla bağlantı kurabilir. Bu içerik oluşturucular, algoritma daha iyi bilinen lüks markaları ve etkileyicileri tercih ettiğinde bile moda pazarlamacılarını yeni tüketicilere yönlendirebilir.

Getfreund, “Pazarlamanın kadife ipinin arkasında olduğu için erişemeyeceğiniz bütün bir kanala sahip olmak gibi bir şey,” dedi. “Ve eğer yaratıcılarla çalışmıyorsanız, bir eliniz arkanızda bağlı olarak savaşıyorsunuz demektir.”

Her ölçüye göre başarı

Medya geliştikçe sektör içerik oluşturucu ekonomisini kavramaya başlarken, pazarlamacılar için bir sonraki öncelik nedir?

Gutfreund’a göre bu, pazarlamacılar için uzun süredir sıkıntılı bir nokta olan ölçüm. “Gerçekten pazarlama topluluğunun medya olarak yaratıcılara odaklanmasını sağlamak. Ölçüm kritiktir” diye ekledi.

Diğer ücretli medya türleri, ilerlemeyi işaretlemek için bir dizi ölçüme dönüşebilirken, endüstri, içerik oluşturucuların etkinliğini ölçmek için bir araç olarak çoğunlukla, bir içerik oluşturucunun içeriğinin yalnızca sınırlı bir değerlendirmesini sağlayan, kazanılmış medya değerine güvenmiştir. Tıklama ilişkilendirme modellemesi gibi diğer ölçüm biçimleri, herhangi bir olumlu marka etkisi için içerik oluşturucuya nadiren itibar eder.

Whalar bunu değiştirmek için üçüncü taraf platformlar Element Human, GWI, NetBase Quid, Nielsen, Tubular Labs ve VidMob ile işbirliği yaparak pazarlamacıların yaratıcı liderliğindeki kampanyaları daha doğru bir şekilde değerlendirmesine ve ölçeklendirmesine olanak tanıyan tam dönüşüm hunisi ölçüm çözümleri geliştirdi. gerçek içerik Yeni çözüm paketi, reklamverenlerin daha verimli medya planları oluşturmak için yaratıcı liderliğindeki çalışmanın, marka değerinin, KPI’ların, satış hacminin ve uygun optimizasyonun değerini belirlemesine yardımcı olmak için mevcut araçları yeniden amaçlıyor.

Whalar’ın ölçüm ve analitik başkanı Gaz Alushi, bu sistemin yeni matematiğe dayanmadığını vurguladı. Aslında, ANA’nın farkındalığı, üzerinde düşünmeyi ve dönüşümü değerlendirme yönergelerine dayanmaktadır.

Alushi, “Pazarlamacıların bunun çok yeni bir çözüm olmadığını anlaması önemli,” dedi. “Bu, yaratıcı ekonomisini diğer tüm medya aktivasyonlarını ölçtükleri gibi ölçebilmeleri için birden fazla çözümün birleştirilmesi anlamına geliyor.”

Doğru ölçüm ayrıca, topluluklarını neyin cezbettiği ve motive ettiği konusunda ölçülebilir içgörüler elde etmek isteyen içerik oluşturucuya da fayda sağlar; bu da daha bilinçli bir içerik stratejisi geliştirmek için pazarlamacılarla işbirliğine olanak sağlayabilir.

Sonuç olarak, ölçüm, özellikle istikrarsız ekonominin normalden daha dikkatli ilerlemelerine neden olduğu bir dönemde, hâlâ şüpheci olan pazarlamacıların yaratıcı ekonomi fikrini benimsemelerine yardımcı olmada çok önemli bir bileşendir.

Alushi, “Sıkı bir ekonomik ortamda ölçülebilir değilse, olmayacak” dedi. “Bir marka yöneticisi veya medya planlayıcısı olarak geri dönüp ‘Bu içerik oluşturucu aktivasyonundan elde ettiğimiz şey bu’ diyemezseniz, bu hiç olmamış olabilir.”

Kaynak:

https://www.adweek.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin