2023 yılı içerik pazarlama trendleri
2022 yılında üretilen içerikler yıldan yıla değişmeyecek olsa da 2023 yılında hızla gelişen teknoloji ile birlikte içeriği oluşturma yöntemlerinde yeni trendler ortaya çıktı. Gelişen trendler arasında stratejiler ve medya algoritmaları değişse bile, sabit kalan tek şey “içeriktir”.Bir markanın maksimum verim ile tanıtılabilmesi için güncellenen içerik pazarlama stratejilerinden faydalanması gerekir. İçerik pazarlama eğilimleri zamanla tüketicinin ihtiyacına, tercihlerine göre değişiklik gösterir ve gelişir. Gelişen teknoloji ile içerik pazarlama dünyası günden güne değişiyor. Pazarda rekabette ön planda olmak isteniyorsa güncel içerik pazarlama stratejilerini takip etmek oldukça önemli.Piyasada rekabette geri kalmamak için 2023 yılında aşağıdaki içerik pazarlama trendlerinin hâkim olması bekleniyor;

1. Yapay zekâ ve içerik pazarlama ikilisi

Yapay zekâ teknoloji gelişmeye son hızla devam ediyor ve tüketicilerin kişiselleştirme talebi aynı orantıda artıyor.2023 yılında yapay zekâ içerik pazarlamada geçtiğimiz yıllara göre çok daha büyük rol oynayacak. Piyasaya çıkan birçok yapay zekâ çözümü mevcut ve bu araçlar otomatik olarak makale yazabilen, karmaşık görseller geliştirebilen bir teknolojidir. Yapay zekâ destekli araçlar, örneğin MarketMuse, içerik planlama, anahtar kelime araştırma veya rakip analizi yapmak gibi uzun süreç gerektiren işleri dakikalar içinde çözümleyebilir.Sosyal medya gönderilerine ürün ekleme özelliği de, yapay zekâ kullanımı sayesinde 2023 yılında e-ticarete önemli ölçüde katkı sağlayacak. Sosyal medyaya ödeme butonları ekleme özelliği olmasa bile, gönderilere ürün ekleme özelliği markaların web site trafiğini arttırıyor. Örneğin, Babour markası Instagram’da alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturduktan sonra web site etkilemişinin %98, satışlarının %48 oranla arttığını bildirdi.

Günümüzde en yaygın kullanılan yapay zekâ araçlarından biri olan Chat GPT ise medya pazarı için oldukça kolaylık sağlıyor. Chat GPT, sohbet yoluyla etkileşim kurmaya programlanmış bir araçtır ve bloglar, sosyal medya için içerik planlama, çizimler yapma, videolar oluşturmada olanak sağlar.

2-Tüketicilerin yeni talebi;Kısa süreli video!

Günümüzde medyada en çok tüketilen format video. Ancak video formatı sadece günümüzde trend değil, geçmişte de oldukça tüketilen bir içerikti. Tiktok gibi platformların ortaya çıkması ile birlikte sosyal medyayı kısa video içerikleri ele geçirdi. Zamanla içeriklerin ve videoların sayısının artması sebebi ile tüketici dikkat oranı azaldı. Bu sebeple Tiktok ile Instagram Reels, Youtube Shorts gibi platformlar yoğun ilgi görmeye başladı. 2022 yılında Tiktok aylık bir milyar aktif kullanıcıyı aşarken, Instagram Reels sayesinde daha fazla içerik görünürlüğü kazandı. Bu trendin 2023 yılında da devam etmesi ön görülüyor. ınfluencerlar iş birliklerinde daha hızlı video içeriği oluşturabilecekler çünkü kısa biçimli video formatı kısa sürede daha fazla içerik üretme imkanı sunuyor ve konuya doğrudan atıfta bulunuyor.

3-Podcastin artan popülerliği

Görsel içerikler kadar, insanların birden fazla iş yaparken tüketebileceği işitsel içeriklerde oldukça yükselişte. Sektöre popülaritesi geçtiğimiz yıllardan beri artış gösteren “Podcast”, 2023 yılında da baskın olmaya devam ediyor. Podcast’in en son istatislikleri, 2 milyondan fazla dinleyicisi olduğunu gösteriyor. Podcast, dinlemenin bu kadar artış gösterdiği bu dönemde içerik üreticileri ve markalar için müthiş bir reklamcılık kanalı oluyor.Podcast tüketmenin pratik olması ve insanlara samimi hissettirmesinden dolayı bu durum markalar için satışları arttırma konusunda etkili bir yol oluyor. ABD’de ki pazarlamacıların 2023 yılında podcaste 2 milyar dolardan fazla yatırım harcaması bekleniyor.Clubhouse ve Discord gibi medya platformlarına olan ilginin artışı da, pazarın sesli içeriklere yönelmesine teşvik ediyor.Podcastte soru-cevap oturumları, yapılan röportajlar ve verilen eğlenceli bilgiler insanların ilgisini toplamaya 2023 yılında da devam ediyor.

Kaynakça:https://influencermarketinghub.com/content-marketing-trends/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin