2023 yılının en sevilen 10 içerik pazarlama makalesiYazar: Kim Moutsos
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

Nationwide’dan eski reklam kampanyasını başka sözcüklerle açıklamak için içerik size hızlı bir şekilde gelir. Bu nedenle, muhtemelen bu yılki bazı yararlı ve düşündürücü içerik pazarlama makaleleri kaçırdınız (veya unuttunuz).

Elbette, Content marketing institute haber bültenlerindeki kaçırdığınız durumda girişler aracılığıyla parçaları ortaya çıkarıyoruz. Ama biz gerçekçi bir ekibiz (çok fazla içerik üreten).

Kaçırmış olabileceğiniz şeyleri vurgulamak için 2023’te yayınlanan en popüler 10 makalenin bu listesini bir araya getirdim. Popülerliği, sayfa görüntülemeleri, e-posta yanıtları, benzersiz bağlantı alanları ve bazı editoryal takdir yetkisi dahil olmak üzere bir veri karışımına dayanarak değerlendirdim.

Tüm bu makaleler, ortaya çıkan konular ve yaprak dökmeyen temeller hakkında hemen kullanabileceğiniz bir ton bilgi içerir. Umarım onları diğer okuyucular kadar yararlı bulursunuz.

1. Harika Bir Haber Bülteni için 5 Temel Unsur

Yazar: Jodi Harris

Bunu neden okudun: Kulak bölme BEEP’in ardından robotik tezahüratının ardından “Bu Acil Durum Yayın Sisteminin bir testi bu sadece bir test mi?” Bu şey, 80’lerin çocuklarını en derin Cumartesi çizgi film kaynaklı pustan bile salladı. Yüksek bir gürültüyü gürültüye çıkarmak, gürültülü bir gelen kutusunda dikkat çekmek için bir seçenek değildir (çok şükür).

Ancak gürültülü bir gelen kutusunu kırabilirsiniz. Bu makale, hayranlık duyulması kolay haber bültenlerinden gelen başarılı tasarımları, taktikleri ve içerik seçimlerini analiz eder.

Dikkate değer alıntı

Esnek abonelik koşulları sunun: Abonelere aldıkları içeriği kendi kendine seçme seçeneği verin – örneğin, günlük bir bülten veya haftalık bir özet. İçeriği konulara veya coğrafi bölgeye göre de bölümlere ayırabilirsiniz. Haber bültenini daha kişisel olarak rezonanslı hale getirir ve abonelerinizin ilgi alanları hakkında daha fazla veri toplamanıza yardımcı olur.

2. B2B İçerik Pazarlaması Kıyaslamaları, Bütçeler ve Eğilimler: 2024 için Görünüm [Araştırma]

Yazar: Stephanie Stahl

Bunu neden okudun: Content marketing institute ‘nin yıllık araştırması, her yıl en çok okunan (ve bağlantılı) parçalardan biridir. 14. baskı, listeleri çoğundan daha hızlı yükseltti. Belki de insanları bir PDF raporuna göndermek yerine her bulguyu tek bir makaleye paketleyerek hiçbir şeyi geride tutmadığımız için.

Ya da belki de üretken yapay zeka kullanımından sosyal medya değişikliklerine, içerik çalışmalarının nasıl yapıldığına ve pazarlamacıların yatırım yapmayı planladığı her şeyin 2024 için planlarını çözmek için herkesin ihtiyaç duyduğu şey olduğunu kanıtladı.

Dikkate değer alıntı

İçerikteki yapay zeka çoğunlukla yorgansız kalır. Kuruluşlarının üretken yapay zeka araçlarını kullanmak için yönergeleri olup olmadığı sorulduğunda, pazarlamacıların %31’i evet, %61’i hayır diyor ve %8’i emin değil.

MarketingProfs’un içerik sorumlusu Ann Handley’den bakış açısını istedik. “Çılgınca hissettiriyor… %61’inin kuralları yok mu? Ama gerçekten şok edici ve çılgınca mı? Hayır. Değil. Çoğumuz sadece üretken yapay zeka ile devam ediyoruz. Bu, oturduğunuz yerden liderlik etmek için açık ve zengin bir fırsat olduğu anlamına geliyor” diyor.

“Konuşmayı dahili olarak ateşleyin. Bunun bir teknoloji fırsatı olmadığı için meslektaşlarınıza ve liderliğinize baskı yapın. Aynı zamanda düşünceli ve akıllı müdahaleye ihtiyaç duyan bir insan ve operasyonel zorluktur. Ann, “Kuruluşunuzun ihtiyaç duyduğu yapay zeka lideri olabilirsiniz” diyor.

3. Google’ın Arama Üreten Deneyimi için İçeriğinizi Nasıl Optimize Edersiniz

Yazar: Jim Yu

Bunu neden okudunuz: İnsanlar bu yıl, deneysel bir üretken AI odaklı arama arayüzü olan Google’ın Arama Üretme Deneyimine bir göz attı. Ve bu makalede de görebileceğiniz gibi, arama yapanın bakış açısından harika görünüyor. (Arama Laboratuvarları aracılığıyla özelliği test etmek için de kaydolabilirsiniz.)

Ancak, içerik üreticileri için ne tür bir içeriğin ortaya çıkacağı ve SGE’nin diğer sıfır tıklama arama sonuçları gibi site trafiğine başka bir darbe olup olmayacağı konusunda birçok soruyu gündeme getirdi.

SEO platformu BrightEdge’in kurucusu Jim Yu, içeriğinizi bu yeni arama ortamı için nasıl hazırlayacağınızı açıkladı.

Dikkate değer alıntı

Blog içeriğinizi Google Arama’nın yararlı içerik sistemine göre geliştirdiyseniz, Arama Üretme Deneyimi için bir strateji oluşturmaya bir başlangıç yaparsınız. Google, kullanışlı, yüksek kaliteli içeriğe öncelik verir ve insanlar tarafından insanlar için yazılmamış gibi görünen ince, genel içeriği giderek daha fazla ortaya çıkarır.

SGE ile, arama yapan ve Google’ın yapay zekası arasındaki doğal konuşma akışını düşünün. Arama yapanların ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayabilir ve blogunuzun veya makalenizin ilgili sorgular için en iyi seçim olduğunu Google’a nasıl açıklayabilirsiniz?

4. İçerik Pazarlamasını Herkese Nasıl Açıklar [Örnekler]

Yazar: Ann Gynn

Bunu neden okudun: Bir keresinde bir yerde biri şöyle demişti: “Eğer basitçe açıklayamazsan, anlamıyorsun.” Yine de, kaçımız arkadaşlarımıza ve tanıdıklarımıza içerik pazarlamasını açıklamakta zorlanıyoruz? Yaptığımı biliyorum. Ancak Ann’in çeşitli sosyal ve profesyonel durumlara göre seçtiği örnekler ve içerik ve pazarlama uzmanlarından topladığı net açıklamalar sayesinde artık mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız.

Dikkate değer alıntı

“İçerik pazarlaması, tüm pazarlamanın gerçekten olmasını istediğiniz şeydir – size bir şey satın almanızı sağlamaya çalışan insanlar size yardımcı olur ve sorularınıza cevap verir. (Onlar) doğrudan bu düğmeye tıklamaya atlamak yerine, satın alma sürecinde size işbirlikçi destek olmaya gerçekten çalışın.” – Andrea Fryrear, CEO ve kurucu ortak, AgileSherpas

5. Bugün ve Önümüzdeki Beş Yıl İçin İhtiyacınız Olan 23+ İçerik Pazarlama Becerisi

Yazar: Jodi Harris

Neden bunu okuyun: İçerik pazarlama mesleği 2028’de nasıl görünecek? Son beş yılın olay örgüsü kıvrımları birçok prognostikatörü alçalttı. İçerik Pazarlama Dünyası sunucuları, gelecek açık olmadığında kariyerinizi nasıl geleceğe hazırlayacağınız konusunda tavsiyeler verir.

Dikkate değer alıntı

Çok fazla pazarlamacı, müşterilerinin kafasına girmek konusunda isteksizdir ve bunun yerine varsayımlarda bulunmayı tercih eder. Bu kritik bilgiyi almak için müşterilerle konuşmanız gerekir. Onlarla doğrudan konuşamıyorsanız, sıkıntılı noktalarını keşfetmek için satış, müşteri başarısı veya topluluk gibi müşteriye yönelik rollerle yakın çalışın. Öğrenmek için aramalara ve demolara oturun. Bu bir seçenek değilse, sosyal dinleme yapın ve inceleme sitelerini tarayın.

Müşteriden gelen kelimeler, en ilgi çekici pazarlama kopyalarından bazılarını oluşturur. AI’nın yükselişiyle birlikte bir içerik patlaması olacak, ancak çoğu harika olmayacak. Müşterileriyle konuşabilen pazarlamacılar kazanacak. –Adrienne Sheares, sahibi, ViviMae Labs

6. Değerli İçerik Oluşturmak için Olması Gereken Kontrol Listesi

Yazar: Ahava Leibtag

Bunu neden okuyun: AI- tarafından oluşturulan içerikle ilgili tüm bu çembekle, içeriği neyin değerli kıldığı sorusunu tekrar gözden geçirmek için doğru zaman gibi geldi. Kopyayı kim (veya ne) oluşturursa oluştursun, bir sayfaya kelime koymak içerik görevinin yalnızca bir parçasıdır. Bu kelimelerin kuruluşunuzun hedeflerini ve kitle ihtiyaçlarını destekleyip desteklemediğine biri karar vermelidir. Bu güncellenmiş kontrol listesi, yayınladığınız her parçanın göreve uymasını sağlamanın tahminlerini ortadan kaldırır.

Dikkate değer alıntı

Resimlerinizin resim aramalarında görünmesini sağlamak için [kullanın] alt etiketler. Görüntüdeki resmi açıklayın (çünkü alt etiketler ilk olarak görme engelliler için tasarlandı) ve içeriğinizi vurgulamak için bu etiketleri kullanın.

Örneğin, görüntü ameliyat yapan doktorları gösteriyorsa, alternatif etiket şu olabilir: “Sweet Valley, Kaliforniya’daki Sweet Valley Hastanesi’ndeki doktorlar, bu fotoğrafta gösterildiği gibi, aynı ayrılık olarak bilinen bir ameliyatta tek yumurta ikizlerini ayırmada uzmandır.”

7. Yapay Zeka İçerik Pazarlama Kariyer ve Maaşlarını Etkileyecek mi? [Araştırma]

Yazar: Stephanie Stahl

Bunu neden okuyun: Maaşınızın benzer bir kariyer aşamasındaki insanların kazançlarıyla nasıl karşılaştırıldığını bilmek istiyorsanız, başlamanız gereken yer burasıdır. (En ayrıntılı resim için kapılı raporu indirmeniz gerekebilir.) Ne de olsa, bir konferansta veya başka bir ağ oluşturma fırsatında kahve istasyonunda dolaşmak çok zor. Bu rapor, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama içerik pazarlama maaşının yanı sıra kariyer endişeleri (öksürük – yapay zeka – öksürük), hayal kırıklıkları, beceri yatırım planları ve özlemler ortaya koydu.

Dikkate değer alıntı

Content pazarlamacıları yazma, düzenleme, video ve ses gibi yaratıcı beceriler geliştirmeye daha az odaklanır. Bir yıl önce, ankete katılanların %40’ı yazma ve düzenleme becerilerini geliştirmekle ilgilendiklerini söyledi. Bu yıl, bu rakam neredeyse yarı yarıya düştü ve %22’ye düştü.

Bu, izleyicilerle etkileşim kurmak ve güven oluşturmak için yetenekli ve yaratıcı yazarlara ve editörlere dayanan bir meslekte rahatsız edicidir. Şu anda, piyasa güçleri içerik pazarlamacılarını kişisel gelişim zamanlarını diğer becerilere harcamaya zorluyor gibi görünüyor.

Ancak, yasal, entelektüel mahremiyet, doğruluk ve kalite endişeleri arttıkça, momentum er ya da geç insan ekibinin lehine geri dönebilir. Yazarlarınızı saymayın (veya kesmeyin).

8. Pazarlama Stratejinizi Bilgilendirecek 5 İçerik Keşif Trendi

Yazar: Nicole Martin

Bunu neden okudun: Arama değişiyor. Sosyal değişiyor. Dikkat için rekabet, baktığınız her yerde büyür. Ancak bir şey değişmedi: İzleyici öncesi bir strateji hala işe yarıyor. Bu makale, yeni içerik keşif kalıplarına nasıl uyum sağlanacağını araştırıyor.

Dikkate değer alıntı

İçerik dağıtım platformlarındaki ilerlemeler, içerik kitlenin amacıyla uyumlu olduğunda “eğer inşa ederseniz, gelecekler”.

Daha önceki yıllarda, bir kitlenin yıldız bir içerik parçasını fark etmesini sağlamak için sayfa içi ve sayfa dışı SEO, dikkatli içerik etkinleştirme, proaktif erişim ve hatta bir medya harcaması gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Artık içerik keşif platformları samanlıkta parlayan iğneleri bulabilir.

İçerik dağıtım platformları, büyük ölçüde yapay zeka sayesinde artık en uzun, en yeni, en hızlı veya en çok bağlantılı varlığa hizmet etmiyor. Bunun yerine, arama, sosyal, alışveriş ve akış platformları, kullanıcının amacına göre yeni içerik sunmak için daha güçlü bir şekilde hizalanır.

Zamanlama, SEO ve içerik tanıtımının değerini hala değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, bir kullanıcının amacını karşılayan içerik yayınlamak, zirveye çıkmasına yardımcı olacak nihai kalite ölçüsüdür.

9. ChatGPT ile Dürüst Bir Konuşma, Kıdemli Bir Editörü Bile Nasıl Şaşırttı

Yazar: Ann Gynn

Bunu neden okudum: Şimdiye kadar, parlaklığın bir kısmı ChatGPT oyuncaktan yıprandı. Ama Ocak ayında, bu bir yenilikti. Bu yüzden cesur muhabir ve editör Ann Gynn’den (o zaman) yeni gelenle yürekten kalbe sohbet etmesini istedik ve bu da sektörümüz için çok fazla endişeye neden oldu. Sonuçlar hala geçerli.

Dikkate değer alıntı

ChatGPT, CMI’nin [içerik pazarlaması teriminin] tanımını ve bir makaleyi “yazmaya” sakar bir girişimi intihal için F kazanan bir lise öğrencisi hakkında yeniden ifade etti. “Açıkça tanımlanmış” ve “karlı müşteri eylemi” gibi belirli ifadelerin kullanımı bana bunun CMI’dan kopyalandığını söylüyor.

İşte burada bir insan editörün devreye girdiği yer. Yayınlamadan önce her zaman metni (insan veya yapak zeka yaratıcı ) bir intihal denetleyicisi (başka bir yapay zeka aracı) aracılığıyla çalıştırın ve her zaman uygun ilişkilendirmeyi dahil edin.

Ama bekle, diye düşündüm, belki de atıf sorunu benim hatamdı. Belki de prompt’ım kötü yazılmıştı. Ya atıf istersem?

10. İçeriğinizi Haritalamak ve Erişimini Artırmak için Zihin İçin 5 Adım

Yazar: Carlijn Postma

Bunu neden okudunuz: Uzun biçimli içeriğin her bir parçasına çok çaba harcıyorsunuz. Bir anda olmasına izin verirseniz, kendinize bir mola verme fırsatlarını gözden kaçırırsınız. Bu adım adım plan, zaman içinde o büyük parçayı bitişik içeriğe dönüştürerek nasıl kolay (veya en azından daha kolay) kazançlar elde edeceğinizi gösterir.

Dikkate değer alıntı

İçeriği diğer içeriğe eşleme hakkında konuşmak için “içerik eşleme” terimini kullanıyorum. İçerik haritalama, zihin haritalama olgusunun mantıksal bir türevidir – bilgileri görsel olarak düzenlemek için bir diyagram çizer, genellikle haritanın merkezinde bir daire olarak temsil edilen tek bir kavram etrafında.

Deneyimli bir içerik eşleyici, konuyu kolayca ayrı düşüncelere veya fikirlere ayırabilir. Ancak daha az deneyimli içerik haritacıları, haritayı fiziksel bir tezahür olarak kullanarak beyin fırtınası yapmalıdır. Bir ağaç çizmeyi ve akla dal olarak gelen tüm farklı kategorileri, konuları ve içerik türlerini not etmeyi seviyorum.

Kaynakça; https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin