2023’te başarılı olmanıza yardımcı olacak 27+ içerik pazarlama istatistiğiYazar: Lisa Murton Beets
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Yıl sonu, önceki 12 ay hakkında düşünmeye ve önümüzdeki yıl için planlar yapmaya eğilimli. Bu yüzden, içerik programınızda nelerin işe yarayıp yaramadığını ve gelecek yıl neleri farklı yapabileceğinizi değerlendirmek için zaman harcayabilirsiniz.

Bir içerik yöneticisi veya lideriyseniz bu yansımalar, 2023’te değerli içerik pazarlama bütçelerinizi ve kaynaklarınızı nereye yönlendireceğinizi etkileyebilir.

Bireysel katkıda bulunanlar ve yöneticiler için bu düşünceler, mevcut rolünüz ve gelecekteki kariyer hamleleriniz hakkında ne düşündüğünüzü etkileyebilir.

Düşünmek ve planlamak için bu zamanı ayırırken, analizinize bağlam eklemek ve aldığınız kararları güçlendirmek için Content Marketing Institute’nin (CMI) son araştırma bulgularını kullanabilirsiniz.

İçerik pazarlama kariyeriniz ve ekibinizin kariyeri hakkında bilmeniz gerekenler

İlk İçerik Pazarlama Kariyeri & Maaşı 2023 Görünümüne göre:

Raporda belirtildiği gibi, birçok içerik pazarlamacısı “doğru fırsat geldiğinde atlamaya hazır ve nazır- bu, Büyük İstifa’nın sona ermekten çok uzak olabileceği anlamına geliyor.”

 • İçerik pazarlamacılarının %54’ü kendilerine daha fazla ödeme yapılması gerektiğini düşünüyor.
 • Bir işveren için çalışan (yani serbest meslek sahibi olmayan) ABD merkezli içerik pazarlamacılarının ortalama maaşı 82.738 dolar.
 • İçerik pazarlamasında kadınlar erkeklere kıyasla dolar başına yaklaşık 80 sent kazanıyor- ABD’de kadınlar için ortalama içerik pazarlama maaşı 79.891 dolar ve erkekler için ise 99.265 dolar.
 • İçerik pazarlamasında kadınların %31’i, erkeklerin %48’ine kıyasla yönetici seviyesi ve üstü pozisyonlarda bulunuyor.
 • İçerik pazarlamacılarının yalnızca %23’ü mevcut şirketlerinde ilerlemek için açık bir yollarının olduğunu bildiriyor.
 • İçerik pazarlamacılarının %57’si ya 2023’te başka bir iş bulmayı planlıyor ya da sonraki adımlarından emin değil.
 • İçerik pazarlamacılarının %24’ü işte aşırı veya çok stresli olduklarını söylüyor; kadınlar daha yüksek stres seviyeleri (erkeklerden %32 daha yüksek) ve daha düşük iş tatmini seviyeleri (erkeklerden %11 daha düşük) olduğunu bildiriyor.

Kariyeriniz için ne yapmalısınız?

Düşük maaş aldığınızdan şüpheleniyorsanız, Ann Gynn’in İçerik Pazarlamacıları: İşte İstediğiniz Maaşı Nasıl İsteyeceğiniz ve Alacağınız başlıklı makalesinde tavsiye ettiği gibi, konumunuzdaki diğer kişilerin ne kazandığını araştırarak başlayın.

Ann, CMI’nin maaş araştırmasına ek olarak Creative Circle’ın iş unvanına ve konuma göre ortalama ücreti gösteren bu maaş aracından bahsediyor. Başka bir araştırma seçeneği olan Açık içerik pazarlama işleri için listelenen maaş aralıklarını  da kontrol edin.

Maaşınızın nasıl biriktiği konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuzda, son başarılarınıza dayalı olarak zam için bir dava hazırlamaya başlayın. Ann, rolünüzün nasıl değiştiğini, işinizin iş üzerindeki etkisini ve işyerinde başkalarından aldığınız olumlu geri bildirimleri düşünmenizi öneriyor. Ardından, ne isteyeceğinize (ve maaş artışı mümkün değilse önerebileceğiniz alternatiflere) karar verin.

Ekibiniz için ne yapmalısınız?

İlk olarak, kuruluşunuzun içerik rolleri için bir kariyer merdiveni yoksa, bir tane geliştirmek için insan kaynakları (İK) ortaklarınızla iş birliği yapın. Sürece avantajlı bir başlangıç yapmak için Robert Rose’un İçerik Pazarlamanın Çıkmaz Bir Kariyer Olmasına İzin Vermeyin makalesinde paylaştığı çerçeveyi kullanın.

Ardından, zam taleplerine hazır olun. Enflasyon ve organizasyonlarda içerik pazarlamasının artan önemi bu talepleri neredeyse kaçınılmaz kılıyor.

Ekibinizi savunmak, onları çevrenizde tutmanıza yardımcı olabilir. Son İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (SHRM) araştırması, çalışanların işten ayrılmasında ana faktörün yetersiz tazminat olduğunu ortaya çıkardı.

Aynı araştırma, 2023’teki ortalama tazminat artışını enflasyon oranının oldukça altında %4,6 olarak buldu. Çalışanları takdir etmek ve ödüllendirmek için başka neler yapabileceğinizi düşünün (ek izin günleri, yüksek profilli projelere katılım veya unvan değişikliği gibi seçenekleri göz önünde bulundurun).

Son olarak, ücret adaletiyle ilgili soruları yanıtlamaya hazırlanmak için biraz zaman ayırın. Maaş şeffaflığı yasalarını benimseyen daha fazla eyaletle, çalışanlar maaşları hakkında birbirleriyle daha açık konuşabilirler.

Yakın tarihli bir Harvard Business Review makalesi, ekibinizin maaşları üzerinde tam kontrole sahip olmasanız bile, ücret eşitliği sorularını tartışmak için hazırlanabileceğiniz yolları paylaşıyor. Makale 3 şeyi araştırmayı öneriyor:

 • Şirketinizin maaşları belirlemek için hangi faktörleri dikkate alıyor?
 • Şirket, rekabetçi olup olmadıklarını (ve değilse nelerin mümkün olduğunu) belirlemek için maaşları nasıl inceliyor?
 • Çalışanlarınızın maaşı, maaş bantları içinde nerede oturuyor (ve neden)?

Gelecek yıl işe alıyorsanız, herkese uyan tek bir yaklaşım benimsemeyin. Tekliflerinizi aday için en önemli olan şeye göre uyarlayın. CMI’nin araştırması, yeni içerik pazarlama fırsatlarını değerlendirirken, Baby Boomer ve Z Kuşağı çalışanlarının en çok kültürel bir uyum bulmakla ilgilendiğini ortaya çıkardı. Buna karşın Y Kuşağı daha yüksek ücrete ve esnek çalışmaya öncelik veriyor.

2023 B2B içeriğinizi planlarken bilmeniz gerekenler

Bu yılın yıllık B2B araştırması, içerik pazarlamacılarının kuruluşlarından ek desteğe ihtiyaç duyabilecekleri bazı alanları ortaya çıkardı. Şu bulguları göz önünde bulundurun:

 • B2B pazarlamacılarının %71’i içerik pazarlamanın geçen yıl kuruluşları için daha önemli hale geldiğini söylüyor.
 • B2B pazarlamacılarının %40’ının belgelenmiş bir içerik pazarlama stratejisi var; %33’ünün bir stratejisi var ama bu belgelenmemiş ve %27’sinin ise hiç stratejisi yok.
 • B2B pazarlamacılarının sadece %29’u kuruluşlarının içerik pazarlamasında son derece veya çok başarılı olduğunu söylüyor.
 • Kuruluşlarının içerik pazarlamasında çok veya çok başarılı olduğunu söyleyenlerin %64’ünün belgelenmiş bir içerik pazarlama stratejisi var.
 • B2B pazarlamacılarının %47’si, kuruluşlarının 2023’te içerik üreticilerini işe alacağını veya sözleşme yapacağını düşünüyor.
 • B2B pazarlamacılarının %46’sı, bir grubun (veya kişinin) kuruluşlarındaki her türlü içeriği (reklam, düşünce liderliği, broşürler, SEO içeriği vb. dahil) ele aldığını söylüyor.
 • B2B pazarlamacılarının %49’u son 12 ayda yüz yüze etkinlikler kullandı; yüz yüze etkinlikler aynı zamanda önceki 12 ayda en iyi içerik pazarlama sonuçlarını üreten içerik türüdür; sanal olaylar yakın bir zamanda geldi, ardından araştırma raporları geldi.
 • B2B pazarlamacılarının %57’si, bir önceki yıla göre %37 artışla 2023’te sosyal medya/topluluk oluşturmaya yatırım bekliyor.
 • B2B içerik pazarlamacılarının %89’u kısa makaleler/gönderiler kullanıyor, bu da onları en çok kullanılan içerik türü yapıyor; video, bir önceki yıla göre %66 artışla %75 oranında video kullanımıyla ikinci sırada yer alıyor.
 • B2B pazarlamacılarının %78’i, bir önceki yıla göre %69 artışla 2023’te video yatırımı bekliyor.

Ne yapılmalı?

İçerik pazarlaması kuruluşunuz için daha mı kritik hale geldi (pek çok kişi için olduğu gibi)? Bunu desteklemek için bütçe artışları aldınız mı? Değilse, kapsamdaki yakın tarihli veya planlanan değişiklikler de dahil olmak üzere, içerik pazarlamanın sahip olduğu etki hakkında bölüm başkanınızla konuşun.

Satın Almayı Kazanmak (veya Tutmak) için İçerik Pazarlama Yatırım Getirisi Nasıl Açıklanır hakkındaki bu makale, içerik pazarlamanın etkisi hakkında yöneticilerin anlayacağı terimlerle nasıl konuşulacağına dair öneriler sunuyor. (Makalenin önerdiği tahminlerin yerini alacak gerçek rakamlara sahip olacaksınız.)

Sonuçları işletme liderlerinin anlamlı bulduğu şekillerde gösterdiğinizden emin olmak için mevcut raporlamanızı da gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Unutmayın, mesele sadece sayılardan ibaret değil, sayıların ardındaki hikayeyi de anlatmanız gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin önerileri burada Bu Raporlama Hatalarını Yapmayı Bırakın (İçerik Bütçenizi Korumak İstiyorsanız) adlı makalede bulabilirsiniz.

İçerik pazarlamasının işletme için değerini açıklamak, içeriği planlamak, oluşturmak, dağıtmak ve ölçmek için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları (ek şirket içi veya dış kaynaklı personel dahil) almanıza yardımcı olacaktır.

Bu rakamlar sizi tek bir şey yapmaya ikna ediyorsa, o da içerik pazarlama stratejinizi belgelemek (veya güncellemek) olsun. Her yıl araştırmamız, programlarının başarılı olduğunu düşünen içerik pazarlamacılarının stratejilerini belgelediğini ve kendini başarılı hissetmeyenlerin belgelenmiş bir stratejileri olmadığını gösteriyor. Yazılı, paylaşılabilir bir içerik pazarlama stratejisi, 2023’te yapmak istediğiniz her şeyi desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz kaynaklar için bir örnek oluşturmanıza yardımcı olacak ve siz yürütürken ekibinizin de yolunda gitmesini sağlayacaktır.

Kendi stratejinizi oluşturmak için bu erişilebilir süreci 1 Sayfalık İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Yazılır? adlı makaleden bakıp deneyin.

2023 video stratejinizi planlamak için bilmeniz gerekenler

Video araştırmasının da gösterdiği gibi, pazarlamada videonun önemi tüm segmentlerde (şirketten şirkete (B2B), şirketten müşteriye (B2C), kâr amacı gütmeyen kuruluşlar vb.) büyümeye devam ediyor. Son bulgular şu şekilde:

 • Pazarlamacıların %73’ü geçen yıl videoların işletmeleri için daha önemli hale geldiğini söylüyor.
 • Pazarlamacıların %69’u videoları çoğunlukla şirket içinde ürettiklerini söylüyor.
 • Pazarlamacıların %52’si, bir ila üç dakika arasındaki videoların içerik pazarlaması için en başarılı olduğunu söylüyor.
 • Pazarlamacıların %31’i, ana kitlelerinin videoyu diğer içerik türleri yerine tercih ettiğini söylüyor.
 • Pazarlamacıların yalnızca %12’si kuruluşlarının videoları tam potansiyeline kadar kullandığını söylüyor.
 • Pazarlamacıların %85’i videolarıyla ortalama veya ortalamanın altında sonuçlar aldıklarını söylüyor.
 • Pazarlamacıların %59’u videodan daha iyi sonuçlar almak için ihtiyaç duyacakları en önemli şeyin video stratejisi olduğunu söylüyor.
 • Pazarlamacıların %64’ü video bütçelerinin 2022’ye kıyasla 2023’te artmasını bekliyor.
 • Pazarlamacıların %74’ü kuruluşlarının videoya daha fazla yatırım yapması gerektiğini düşünüyor.

Ne yapılmalı?

Videoyu 2023 stratejinize entegre etmenin şimdi tam zamanı.

Andy Crestodina’nın araştırma bulgularıyla ilgili yazısında dediği gibi, “Video bir ‘göster’ aracıdır. Anlatmak yerine nasıl göstereceğinizi belgeleyen bir strateji, açıkça tanımlanmış bir sonuç ve ihtiyaç duyduğunuz kaynaklar olmadan, videoya harcadığınız zamanın çoğu meyve vermeyecek.

2022 boyunca video yatırımınızı değerlendirin. Yeterli miydi? Değilse, 2023’te daha fazla bütçe alacak mısınız? Değilse, mevcut kaynaklardan en iyi şekilde nasıl yararlanacaksınız?

Kuruluşunuzun 2023 hedeflerini göz önünde bulundurun.

 • Fikir liderliğini artırın: Yöneticilerle bilgilendirici videolara daha fazla bütçe ayırmayı düşünün.
 • Marka bilinirliğini artırın: Aktif olmak istediğiniz her sosyal platform için kısa, özelleştirilmiş videolar düşünün.
 • Alıcının yolculuğu boyunca daha fazla müşteri adayını hareket ettirin: Kuruluşunuz, müşterileri ve sunulan çözümler hakkında hikaye anlatmaya odaklanan bir dizi video düşünün.

Evet, üretilecek çok video var gibi görünüyor. Ancak unutmayın, her birini sıfırdan başlatmak zorunda değilsiniz ve videolarınızı başka içerik biçimlerine dönüştürebilirsiniz. Video İçeriğini Daha Büyük ve Daha İyi Sonuçlar İçin Yeniden Amaçlandırma makalesi, mevcut ve yeni videoları yeniden kullanmayı ve başka amaçlarla kullanmayı planlayarak içerik menünüzü doldurmanız için birçok öneri sunar.

Daha fazla video stratejisi ilhamı için, 2022 İçerik Pazarlama Ödülleri: Video ile Kazanmanın 4 Yolu- 2023’ün ‘O’ İçerik Biçimi [Araştırma ve Örnekler] onurlandırılan video pazarlama girişimlerinden alınan öyküleri ve dersleri okuyun.

2023’ü stratejik bir başarı haline getirin

Tek başına istatistikler nadiren kimseyi herhangi bir konuda ikna eder. Ancak anlattığınız hikayeleri pekiştirebilirler.

İhtiyacınız olan kaynaklar için bir örnek oluşturmak, kazanan bir içerik stratejisini belgelemek ve videonun 2023 planlarınızda ne kadar büyük bir rol oynayacağına karar vermek için bu istatistikleri ve ilgili kaynakları kullanın.

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin