2023’te cihazlarımızı daha sürdürülebilir hale getirebileceğimiz yollarYazar: Ioanna Lykiardopoulou
Çeviren: Öykü Gökkurt

Dünyanın  bu yıl 50 milyon metrik tondan fazla e-atık üreteceğinin tahmin edildiğini biliyor muydunuz? Ve en son istatistiklere göre, bunun% 20’sinden azı düzgün bir şekilde geri dönüştürülüyor, bu da büyük miktarların çöp sahalarında sona erdiği anlamına geliyor.

Cihazlar bunda büyük rol oynar. Sadece 2022’de 5,3 milyar akıllı telefonun atılmasının beklendiğini düşünün.

Ancak işte iyi haber: cihazlar 2023’te daha sürdürülebilir hale gelecek ve hepsi ortaya çıkan döngüsellik eğilimi sayesinde.

TNW’ye konuşan o9 Solutions Sürdürülebilirlik Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Stanton Thomas, TNW’ye verdiği demeçte, “Avrupa gibi büyük pazarlarda tüketiciler daha dayanıklı, uzun ömürlü ürünler arıyor” dedi.

Daha dayanıklı ürünler, “daha düşük değiştirme oranları” nedeniyle zaman içinde daha az satışla sonuçlanacaktır. Bu, üreticilerin iş modellerine uyum sağlamaları gereken bir şeydir, çünkü bu tür ekonomik ödünleşimlerin – Stanton’un açıkladığı gibi – “sürdürülebilir, döngüsel bir ekonomiye geçişi” işaretlemesi bekleniyor.

Bir inovasyon danışmanı olan Matthew Cockerill’e göre  , üreticiler teknoloji ürünlerini daha uzun süre dayandırmaya odaklanmaya başladılar bile. Ve bunun üç nedeni var: savunuculuk gruplarının baskısı, müşteri davranışlarındaki değişiklikler ve Avrupa’da onarım hakkıyla ilgili son mevzuat.

Cockerill’in belirttiği gibi, bu, Samsung ve Google’ın yedek parça tedarik etmek için iFixit ile ortaklığını ve Apple’ın ürünleri için Self Servis Onarım Mağazası’nı piyasaya sürmesini  açıklıyor  .

TNW’ye verdiği demeçte, “İleriye dönük olarak, bu güçler teknoloji ürünlerimizin mimarisini ve bunların nasıl satıldığını, sürdürüldüğünü ve yeniden üretildiğini şekillendirmeye başlayacak ve aynı zamanda yerleşik teknoloji ürünlerimizden bazılarına karşı tutumlarımızı değiştirecek” dedi.

Bunun, “yerleşik teknoloji ürünlerimizin” bazılarını, elden çıkarılmak veya erken geri dönüştürülmek yerine, on yıla kadar “geçerliliklerini” ve “arzu edilebilirliklerini” koruyacak olan “ürün klasiklerine” dönüştüreceğine inanıyor.

Gelecek yıla ne kadar yaklaşırsak, bu tür planların o kadar çok toplandığını göreceğiz, şirketler cihazlarını mümkün olduğunca uzun süre dayanacak şekilde tasarlamaya çalışıyorlar.

Ancak dayanıklılık ve onarımın ötesinde, 2023’te cihazları daha sürdürülebilir hale getirecek başka bir büyük eğilim daha var.

Yenileme fırsatı

TNW’ye konuşan Back Market’in CEO’su ve kurucu ortağı Thibaud Hug de Larauze, “Cihazların yenilenenlere yeniden satılması, teknolojinin ömrünü uzatır, çünkü daha sonra profesyonel olarak onarılabilir ve yeniden satılabilirler” dedi. Bunun nedeni, bir cihazın her parçasını kullanabilmek için “geri dönüşümün henüz yeterince gelişmiş olmaması” dır.

Aslında, yenilenmiş cihazlara tüketici ilgisi artıyor. Keany tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Avrupa ve Kuzey  Amerika’daki 5.000’den fazla tüketicinin% 28’inin  daha düşük kaliteli yepyeni bir ürün yerine yüksek kaliteli yenilenmiş bir ürünü tercih edeceğini buldu. Küresel yenilenmiş elektronik pazarının  2022 ve 2031 yılları arasında yıllık% 12,1’lik bir bileşik büyüme oranında ilerlemesi bekleniyor.

Ancak Back Market ve Swappie gibi girişimler  şu anda geçişe öncülük edenler arasında yer alırken, büyük teknoloji üreticilerinin de bunu takip etmesi bekleniyor.

De Larauze, şimdiye kadar sürekli güncellemelere, yeni lansmanlara ve kar elde etmeye odaklanan bir zihniyetin bu tür şirketleri geride tuttuğunu açıkladı. Ama bu değişiyor.

“İklim krizi devam ettikçe, sürdürülebilirlik başarı için bir kilit noktası haline gelmeye başladığından, büyük oyuncuların yenilemeye daha fazla yatırım yaptığını görmeye başlıyoruz” dedi.

Yeniden üretimle 2023’te cihazları daha sürdürülebilir hale getirmek

Canon’un EMEA Sürdürülebilirlik ve Devlet İşleri Direktörü Peter Bragg, yenilemenin ötesinde, yeniden üretimin döngüsel ekonomi uygulamalarında eksik olduğuna inanıyor.

TNW’ye verdiği demeçte, yenilenmiş teknoloji ürünlerinde yükselen bir eğilim olsa da, tüketiciler optimal performans beklentileri ve “yeni ve parlak” bir şey istemenin basit hissi nedeniyle hala tereddüt ediyorlar. İşte tam da bu noktada yeniden üretim devreye giriyor.

Bragg, yeniden üretimin eski cihazın mümkün olduğunca çoğunu koruduğunu ve yeni bir ürün olarak performans gösterecek şekilde yeniden inşa ettiğini açıkladı. Bu, “performansa odaklanması ve tüketicilerin mevcut bir ürünün ömrünü uzatmak yerine, esasen yeni bir ürün olanı almalarını sağlayan kapsamlı testler yoluyla” yenileme konusunda bir gelişmedir.

Bu şekilde, çevresel etkilerini azaltırken yeni, yüksek kaliteli ürünlere yönelik tüketici talebini de karşılayabilir.

Bununla birlikte, daha sürdürülebilir cihazların sorumluluğu da kullanıcılara aittir. Ve e-atık miktarını sınırlamaya katkıda bulunmanın yolları basittir: ikinci el ürünleri düşünün, dayanıklı olanlara yatırım yapın ve cihazınıza daha uzun süre tutabilmeniz için dikkat edin.

Akıllı telefonlarımızın ömrünü bir yıl uzatarak, Avrupa’yı  yılda iki milyon otomobili yoldan çıkarmak kadar CO2 emisyonundan kurtaracağımızı hayal edin.

Ve umarım, daha dayanıklı cihazlar üreten şirketler, yenilemenin yükselişi ve yeniden üretime yeniden odaklanma ile 2023’te cihazlarımızı daha sürdürülebilir hale getirebiliriz.

Kaynak: Here’s how we can make gadgets more sustainable in 2023 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin