2023’te daha iyi bir içerik ekip lideri olmanın 5 yoluYazar: Ann Gynn
Çeviren: Öykü Aksoy

 

İçerik pazarlama ekibi üyelerinizin bugünkü rollerinden memnun olmaları, başka bir yerde çalışmayı düşünmeyecekleri anlamına gelmez.

Bu, Content Marketing Institute’ün (CMI) Ekim 2022’de yayınlanan İçerik Pazarlama Kariyeri ve Maaş Görünümü 2023’ten yapılan bir çıkarım.

Ankete katılan içerik pazarlamacılarının yarısından fazlası (%57) önümüzdeki yıl içinde yeni bir iş bulmayı planladıklarını veya bir sonraki kariyer adımlarından emin olmadıklarını söylüyor.

Yine de hemen hemen aynı yüzde (%56) mevcut konumundan çok ya da çok memnun olduğunu söylüyor.

İçerik pazarlama ekibi lideri ne yapmalı?

Gerçeği kabul edin. Ekip üyeleri şirketinizin içinde, dışında ve bazen mesleğin dışında yeni fırsatlar arayacak.

Ekip üyelerinizi ve onların mesleki gelişimlerini beslemek daha iyi olmaz mıydı?

Desteklenen çalışanlar, içerik ekip lideri olarak sizin hakkınızda daha olumlu düşünecek ve markaya olan yakınlıklarını artıracak. Buna karşılık, rollerinde daha uzun süre kalabilirler veya şirketinizde kariyer gelişimi için güçlü bir motivasyona sahip olabilirler. Ayrılırlarsa, potansiyel çalışanlar ve potansiyel müşteriler için markanızın ve onun içerik pazarlamasının şampiyonları olacaklar.

Geleceğin ana hatlarını çizin

CMI araştırmasındaki içerik pazarlamacılarının yalnızca beşte biri (%23) mevcut işverenleriyle kariyerlerinde ilerlemek için net bir yolları olduğunu söylüyor. Neredeyse yarısı (%49) nasıl ilerleyeceklerinden emin olmadıklarını ve net bir yol görmediklerini söylüyor. Diğer bir %20’lik kısım ise bir yol gördüklerini ancak mevcut organizasyonlarında görmediklerini söylüyor. Küçük bir sayı (%8) ise kariyer yolunun uygulanabilir olmadığını çünkü kariyerlerinin zirvesinde olduklarını söylüyor.

Şirketiniz bir yol sunuyorsa ekibinizin bunu bildiğinden emin olun. Bir organizasyon şeması geliştirin ve ilk gün bunu çalışanlarla paylaşın hatta daha iyisi bunu mülakat sürecinde adaylara verin.

Resmi bir kariyer yolunuz yoksa, anekdot niteliğinde kanıtlar geliştirin. Ekipte veya şirket içinde başka rollere geçen içerik ekibi üyeleri hakkında kısa hikayeler oluşturun. Bu kişileri, aylık ekip öğrenimi sunumunun veya üç ayda bir yapılan Zoom görüşmesinin bir parçası olarak ekibinizle deneyimlerini paylaşmaya davet edin.

Onlarla bire bir tanışın

Araştırma, genel bir anlayış için yardımcı olsa da her ekip üyesiyle doğrudan konuşmaktan daha iyi bir şey yok. Bu nedenle, ilgi alanlarını ve kariyer planlarını tartışmak için bire bir toplantılar planlayın.

Bazı şirketlerde bu görüşmeler yıllık gözden geçirme toplantılarında yapılır. Onları ayrı ayrı planlamanızı tavsiye ediliyor, ancak birbirine yakın zamanlayın. Gözden geçirme, çalışanın mevcut rolü hakkında neyin işe yarayıp neyin yaramadığı ve ekip üyesi ve işveren/ekip lideri tarafından neyin daha iyi yapılabileceği hakkında.

Ayrı bir bire bir görüşme, mesleki gelişimin kendi tartışma zamanını hak ettiğini kabul eder. Bu toplantıda, ekip üyesini açık konuşmaya teşvik edin ve başka fırsatlardan bahsederlerse mevcut işlerini sevmediklerini düşünmeyeceğiniz konusunda onlara güvence verin.

Çalışanların güvenini kazanmak için profesyonel gelişimleri hakkında en az üç ayda bir düzenli konuşmalar düzenleyin. Hem tartışmalarda hem de sonraki eylemlerinizde bunu kastettiğinizi gördüklerinde, kendilerinin ve ekip arkadaşlarının açılma olasılığı daha yüksektir.

Bu etkileşimlerde geleceğe odaklı sorular sorun:

 • Başka bir iş öğrenebilseydin, bu ne olurdu?
 • Kariyerinizin sonraki birkaç yılını nasıl tasarlarsınız?
 • Kariyerinizde karşılaştığınız ilk üç zorluğu paylaşır mısınız?
 • Her yıl size 1 milyon dolar ödenseydi ve istediğiniz her şeyi yapabilseydiniz, hangi sorumlulukları seçerdiniz?

Profesyonel bir gelişim planının başlangıcını bilgilendirmek için bu cevapları kullanın ve evet, hepsi içerik pazarlamasıyla ilgili olmayabilir.

İpucu: Ekip üyelerinize, bire bir toplantıların ötesine geçmekten memnuniyet duyduklarını ve teşvik edildiklerini bildirin.

Becerilerini genişletin

İçerik pazarlamacıları genellikle öğrenmeyi sever. İçerik ekip lideri olarak ekip üyelerinizin hangi özel becerileri geliştirmek istediğini öğrenin. Bire bir konuşma sorularını kullanın veya bunlar için kısa bir anket oluşturun. Ardından, bu ilgi alanlarını desteklemek için öğrenme fırsatları sunun.

CMI kariyer anketinde, içerik pazarlamacıları becerilerini şu alanlarda geliştirmek istediklerini söylüyorlar:

 • SEO (%53)
 • Veri analizi / bilim (%48)
 • Teknolojilerle çalışma (%46)
 • Kitle geliştirme (%45)
 • Yazma / düzenleme (%40)
 • Kullanıcı/müşteri deneyimi (%36)
 • Topluluk gelişimi (%35)
 • Ses / video (%34)
 • Proje yönetimi (%33)
 • Topluluk önünde konuşma/sunum (%26)

Ekibin ilgi alanlarını belirledikten sonra, ilgili mesleki gelişim kaynaklarının bir listesini geliştirin. Ücretsiz teklifleri, ücretli kursları, konferansları vb. listeleyebilirsiniz. Her listede derslerin açıklamasını, formatını ve sıklığını belirtin.

Bir maliyet söz konusuysa, şirketinizin bunu ödemeye istekli olup olmayacağını not edin. Daha da iyisi: Her çalışana bağımsız olarak seçim yapabilmeleri için bir mesleki gelişim maaşı verin.

İpucu: Dahili çapraz eğitim, bir ekip üyesinin beceri setini genişletebilir ve ekibinizi planlı veya beklenmedik bir devamsızlıkla başa çıkmak için daha iyi hazırlayabilir.

Streslerini hafifletin

Stres öznel ancak yaygın. CMI anketine katılanların %70’inden fazlası, biraz, çok veya aşırı derecede stresli olduklarını söylüyor.

Stres yaşayan çalışanları beslemek için stresin bir kısmını hafifletmenin yollarını keşfedin. Bazı kısa vadeli stres gidericiler şunları içerebilir:

 • Sürpriz bir öğleden sonra tatili. Perşembe günü, ekip üyesine bir sonraki hafta yarım günlük ikramiye alacaklarını söyleyin. Ofis dışında olacakları gün ve saati seçmelerine izin verin.
 • Kısaltılmış bir yapılacaklar listesi. Her ekip üyesinden her hafta yapılacaklar listesinden bir görevi kaldırmasını isteyin. Herkesin ne kadar meşgul olduğu göz önüne alındığında, büyük olasılıkla zaten buna ulaşamayacaklar, ancak şimdi haftanın başından itibaren bunu yapmama konusunda kendilerini rahat hissedebilirler.
 • Toplu bir mola. Ekibiniz ister uzaktan ister yüz yüze çalışıyor olsun, atıştırma zamanı için bir araya gelmek için her ay bir saatlik bir pencere kapatın. Atıştırmalığı bir ekip üyesinin seçmesine izin verin ve ofise veya ekip üyelerinin evlerine teslim edilmesini sağlayın. Ekibiniz oyun oynamayı seviyorsa, birini seçin. Ekip üyelerinin vazgeçmesine her zaman izin verin sonuçta bunun eğlenceli olması gerekiyor, zorunlu “eğlence” değil.

Daha uzun vadeli stres gidericiler şunları içerebilir:

 • Ekip üyelerinin sorumluluklarını ayarlamak. Her ekip üyesinden sahip oldukları her bir sorumluluk için harcadıkları zamanı değerlendirmelerini veya takip etmelerini isteyin. Ardından, herkesin uygun bir iş yükü taşıdığından emin olmak için gözden geçirin ve mümkün olan en iyi şekilde ayarlayın. Bazı durumlarda, onların süre tahmini, neden bu kadar uzun sürdüğünü anlamanızı ve görevi daha kısa sürede tamamlamalarına yardımcı olacak yollar bulmanızı gerektirebilir.
 • Yeni işe alımları tartışmak ve bütçe yapmak. Ekibiniz aşırı iş yükü altındaysa ancak şirketin gelecekte işe almayı planladığını biliyorsa, rahatlamanın yakın olduğunu takdir edecekler.
 • Artan esneklik. İnsanlar iş konusunda stresli hissetmeden iş yerinde stresli hissedebilirler. Esnek bir program sunarak, ekip üyelerinizin bazen geleneksel çalışma saatlerinde kişisel ihtiyaçlarıyla, diğer zamanlarda ise iş görevlerini halletmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Tazminatı değerlendirin

Tazminattan bahsetmeden çalışanlarınızın mesleki gelişimini tartışamazsınız. CMI anketinde, içerik pazarlamacılarının yeni bir fırsat arama nedenlerinin başında daha yüksek ücret geliyor.

Elbette çoğu durumda maaş bütçesini kontrol edemezsiniz. Resmi bir tazminat çalışması da yaptıramazsınız. Ancak, ekip üyelerinizin ücretlerini endüstri standartlarına göre değerlendirmek için biraz ayak işi yapabilirsiniz.

Genel role (uygulamalı, yönetici, üst düzey) ve yılların deneyimine dayalı CMI’nin İçerik Pazarlama Maaş Araştırması ile başlayın. Glassdoor ve Payscale gibi sitelerde de benzer pozisyonların maaşlarını inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Her başarılı içerik ekip lideri, ekip üyelerinin başarılı olmasını ister- bu, şirketinizden ayrılacakları anlamına gelse bile. Yine de çalışanların profesyonel gelişimini desteklemek özveri ve zaman gerektirir.

Çabalarınızı yolunda tutmak için stratejik olarak yaklaşın ve şimdi daha mutlu çalışanların ve gelecekte sadık destekçilerin avantajlarından yararlanın.

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin