2023’te hayalinizdeki rolü elde etmek için 5 iş arama ipucuYazar: Cindy McNaughton
Çeviren: Aslı Keçeci

 

Yeni yılın ilk ayındayken, çoğumuz 2023’te yeni bir role veya kariyere geçmeyi düşünüyoruz. Yeni bir şey denemek için heyecan verici bir zaman. Ancak işgücü sıkıntısının sizi aldatmasına izin vermeyin, iş piyasası her zamankinden daha rekabetçi. Özellikle teknoloji sektöründe pek çok fırsat olsa da uzaktan çalışmanın yükselişi, 2023’te iş arayanların küresel bir yetenek havuzuna karşı rekabet edeceği anlamına da geliyor. İki aday eşit derecede niteliklere sahip olabilir, ancak biri diğerine göre avantajlı olacaktır çünkü onlar bu deneyimi en etkili ve alakalı şekilde nasıl sunacaklarını bilirler. Mükemmel CV’yi yakalamanın yanı sıra, istihdam şansınızı en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz birçok adım var.

İşte hayalinizdeki işe girmenize yardımcı olacak beş numara.

1. ATS anahtar kelimelerini öğrenin

İşe alım görevlilerinin bir özgeçmişe yalnızca altı saniye baktığı doğru olmayabilir, ancak başvurunuzun fark edilmesini sağlamanın başka zorlukları da vardır. Girin: Aday Takip Sistemleri (ATS). İşletmeler bu yazılımı uygulamaları filtrelemek veya sıralamak için kullanıyor (Fortune 500 Şirketlerinin %99’unun ATS kullandığına inanılıyor) ve uygulamanız doğru arama terimlerini içermiyorsa alınamayabilir. ATS anahtar sözcükleri, işverenlerin bir rol için gereklilikler olarak tanımladığı belirli sözcükler veya ifadelerdir. Başvurunuzu başvurduğunuz her işe göre düzenlerken bunları aklınızda bulundurun. İş listesindeki anahtar kelimeleri ve iş unvanlarını eşleştirin ve özgeçmişinizin biçimlendirmesini basit ve anlaşılır tutun.

2. Özelliklere odaklanın

İster bir özgeçmişte, ister bir başvuruda veya bir röportajda olsun, başarılarınız hakkında net olun. İş deneyiminizin başlıklarını olduğu gibi tanımlayın. Öne çıkmanıza yardımcı olan, o başarılı proje, o kilit müşteri kazanımı veya gelirdeki bu artış olabilir. Başardığınız şeyi süslemek zorunda değilsiniz, bu onu potansiyel yeni işverenler için bağlamsallaştırmakla ilgilidir. Yeni bir alana geçmeyi umuyorsanız, paylaşılacak önemli istatistiklere, başarılara veya başarılara sahip olmak, aktarılabilir becerilerinizi de vurgulayabilir.

3. Çevrimiçi varlığınızı güncelleyin

Çevrimiçi varlığınız, düşündüğünüzden daha büyük bir etkiye sahip olabilir. İnternette “Markanızı” nasıl temsil ettiğinizi düşünmek, neden bu iş için en iyi kişi olduğunuzu göstermek için yeni fırsatlar sağlayabilir. LinkedIn profilinizi tam olarak güncelleyin. İşverenler, LinkedIn’de yetenek araştırması yapar, bu nedenle güncel bir iş geçmişine, başarılara ve diğer ilgili bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Çalışmalarınızı ve başarılarınızı Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarınızda paylaşın.

4. Uzun vadeli ağ

Ağ oluşturma, doğrudan biri aracılığıyla yeni bir iş bulmaya çalışmak kadar açık sözlü olmak zorunda değildir. Bunu bağlantı kurma egzersizi olarak kabul edin ve karşılıklı yarar sağlayan ağ kurmayı unutmayın. Belki de birbirine yardım edebilecek iki kişiyi birbirine bağlayabilirsiniz? İyi bir itibar ve profesyonel bir iletişim ağı geliştirmek ancak iyi bir şey olabilir. Yeni bir alana girmeye çalışıyorsanız, bir akıl hocası veya hayran olduğunuz biriyle bir kahve içmek için buluşmayı isteyin. Bunun sadece bir sohbet olduğunu ve hiçbir şey beklemediğinizi açıkça belirtin. Bazı değerli tavsiyeler alabilirsiniz ve bir fırsat ortaya çıkarsa sizi hatırlayabilirler.

5. Fırsatları takip edin

İş ilanları, iş aramaya başlamak için harika bir yerdir. E-posta listelerine kaydolun ve ilgilendiğiniz alanlarla ilgili çevrimiçi gruplara katılın. Önemli kişileri sosyal medyada takip edin ve neler paylaştıklarını ve gönderilerini takip edin. Gerçek iş ilanları olmasa da, bu iyi bir araştırmadır ve sizi sektörünüz hakkında güncel tutar. İdeal fırsatın ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz. Ve iş bulma siteleri söz konusu olduğunda, yer imlerine ekleyin ve potansiyel işverenlerle ilgili yeni ilanlar ve içgörüler için düzenli olarak kontrol etmeye zaman ayırın.

Yeni yılda bir taşınmayı düşünüyorsanız, aşağıda üç ilginç iş fırsatı var. Binlerce uygun açık pozisyon için House of Talent Job Board’a göz atmayı unutmayın.

Veri Bilimi Lideri, Accenture, Dublin

Accenture, dijital, bulut ve güvenlik dahil olmak üzere farklı disiplinlerde çalışan küresel bir profesyonel hizmetler şirketidir. Bu rol, 60 girişimci problem çözücüden oluşan ve Dublin, İrlanda merkezli The Dock’s Havoc ekibinde yer almaktadır. Ekibin veri bilimi stratejisine sahip çıkacak, bu stratejiyi yönetecek ve uygulayacak ve müşteri projelerinde veri bilimi fırsatlarını belirlemek için çalışacaksınız. İlgili bir alanda güçlü akademik niteliklere sahip olmalısınız ve veri bilimi uygulamalarında deneyim de şarttır. Farklı bir fırsat mı arıyorsunuz? Accenture’daki diğer rollere buradan göz atın.

Yazılım Varlık Yöneticisi, WPP, Londra

WPP, yaratıcı bir dönüşüm şirketidir ve müşterilerine bir dizi iletişim, deneyim, ticaret ve teknoloji hizmetleri sunar. Londra merkezli bu görevde, WPP’nin varlık tabanını optimize etmek ve riski yönetmek/azaltmak için Yazılım Varlık Yönetimi (SAM) uygulamasını işletmekten sorumlu olacaksınız. Başarılı başvuru sahibi, bir BT varlık yönetimi rolünde ve ITAM veya CMDB araçlarıyla çalışma deneyimine sahip olmalıdır. IBM, Oracle, Microsoft, SAP ve VMware gibi sağlayıcılar için uçtan uca SAM sahipliği konusunda uzmanlık da bir zorunluluktur. WPP ayrıca burada bulabileceğiniz bir dizi başka rol için de işe alıyor.

Arka Uç Mühendisi, Satın Alma Risk Yönetimi, Zalando, Berlin

E-ticaret moda platformu Zalando, 23 pazardaki müşterileri, markaları ve ortakları birbirine bağlıyor. Bu arka uç mühendisi pozisyonu, dinamik ve çeşitli mühendisler ve uygulamalı bilim adamlarından oluşan bir grup içinde yer alır. Rol, son teknoloji projeler üzerinde çalışma, Zalando’nun operasyonel mükemmelliğini geliştirme ve ekibin çalışma biçimini şekillendirme fırsatı sunar. Bulut tabanlı teknolojilerde (tercihen AWS’de) arka uç mühendisi olarak üç yıla kadar deneyime ve Java ve Python gibi nesne yönelimli programlama bilgisine ihtiyacınız olacak. Zalando’nun burada daha fazla fırsatı var.

Kaynak:

https://thenextweb.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin