2023’te İçerik Pazarlama Ustalığının 5 AnahtarıYazar: Sonia Simone
Çeviren: Belinay Bulut

İçerik pazarlama ustalığı her yerde en iyisi olduğunuz anlamına mı geliyor?

En iyi metin yazarı, en iyi grafik tasarımcı, en iyi blog yazarı?

Peki en iyi olmak için ne gerekiyor?

Malcolm Gladwell’in büyük kitabı Outliers’ın popüler hale getirdiği açık cevap 10.000 saattir. Tanınmış bir konser kemancısı, parlak bir matematikçi, satranç ustası, Pulitzer ödüllü bir romancı olmak için ihtiyacınız olan şey budur.

Bu 10 yıl boyunca haftada 20 saat demektir.

Buna iki yoldan biriyle yanıt verebilirsiniz

Depresyona girebilir ve Starbucks’taki baristalık işine başvurmayı yeniden düşünebilirsiniz. Veya hedeflerinize ulaşmak için oturup o saatlerde dalmaya başlamaya karar verebilirsiniz.

Ancak bu yaklaşımların her ikisinde de bazı ciddi sorunlar var.

Vazgeçmenin sorunu (en büyük sorunun yanı sıra – eğlenceli olmaması), 1. saat ile 10.000. saat arasında kazanılacak hiçbir şey olmadığını varsaymasıdır. Büyüklüğe ulaşana kadar bir hiçsiniz ve yol çok zor ve uzun, o zaman ne anlamı var?

Saatleri aşındırmaya alışmanın sorunu, 10.000 saat boyunca ne tür pratik yaptığınızın çok önemli olmasıdır.

Örneğin, 10.000 saat terazi çalmak kolaydır (eğer gerçekten çok sıkıcıysa), ancak sizi Carnegie Hall’a götürmez.

Ve 10 saatlik doğru türden pratik size anlamlı ve ilginç bir şey getirecektir. İçerik pazarlamasında ustalığa ulaşmak için bundan 10 yıl sonra değil, bugün kullanmaya başlayabileceğiniz bir şeyin temelini oluşturur.

Doğru iş türü

Cal Newport yıllar önce Köşe Ofisteki Büyük Usta: Satranç Uzmanlarının Araştırması Bize Olağanüstü Bir Hayat İnşa Etme Konusunda Ne Öğretiyor başlıklı bir yazı yazmıştı.

İyi satranç oyuncularının nasıl büyük oyunculara, hatta büyükustalara dönüştüğünü inceliyor; bu, bir satranç oyuncusunun Dünya Şampiyonluğu dışında elde edebileceği en yüksek unvan.

Newport’un açıklaması şu şekilde:

“Olağanüstü olabilmek için çok fazla saat harcamanız gerekir, ancak aynı derecede önemli olan bu saatlerin doğru türdeki işe adanması gerekir. On yıllık ciddi satranç oyunu size orta dereceli bir turnuva sıralaması kazandıracaktır. Ancak satranç oyunları üzerine on yıllık ciddi bir çalışma sizi büyük usta yapabilir.

“Bu araştırmayı burada özetliyorum çünkü kışkırtıcı bir iddiada bulunmak istiyorum: Bu ‘doğru iş türünü’ anlamak, dikkat çekici bir hayat inşa etme yolunda belki de en önemli (ve en az takdir edilen) adımdır…”

Newport’un özetlediği araştırmaya göre doğru çalışma türüne Kasıtlı Uygulama denir.

Kasıtlı Uygulama hakkında daha fazlasını Geoff Colvin’in çok satan kitabı Yetenek Abartılıyor’da okuyabilirsiniz. Ancak şu anda harekete geçmek istediğinizi bildiğimden, burada özetleyeceğim.

Kasıtlı Uygulama yoluyla içerik pazarlama ustalığı
Kasıtlı Uygulamanın bazı çok özel özellikleri vardır. Colvin bunlardan sekizini tespit etti ve Newport bunları altıya indirdi.

İçerik pazarlamacıların bunları yaptığımız işe nasıl uygulayabileceğine dair bazı düşüncelerle bunu beşe indirdim.

Kasıtlı uygulama …

1. Performansı artırır

Akış adı verilen durum hakkında herhangi bir şey okuduysanız bunu fark edeceksiniz. Uygulamanızın sizi konfor alanınızın dışına çıkaracak kadar zor olması gerekir, ancak tamamen kontrolünüzden çıkacak kadar da zor olmamalıdır.

Zaten nasıl yapılacağını bildiğiniz şeyi yapmaya devam ederseniz, önemli ölçüde daha iyi olamazsınız.

2. Tekrar gerektirir

Yeni başlayan bir blog yazarıysanız yazın. Çok fazla. Grafik tasarımcıysanız harika tasarımlar üzerinde çalışın. Çok fazla.

Bu nedenle, uzmanlaşmak istediğiniz alan hakkında bir karar verin ve zamanınızı oraya odaklayın.

3. Sonuç odaklı geri bildirimlerle gelişir

Pazarlama dünyasında bu, asla gönderilmeyecek e-posta taslakları yazmadığınız anlamına gelir. Bunun yerine, her hafta e-posta pazarlama stratejinizi geliştirmeye zaman ayırırsınız.

Müşteriler satın alıyor mu almıyor mu? Nereden başladığınız önemli değil; pek çok harika pazarlamacı kesinlikle berbat sonuçlarla başladı. İçerik pazarlama ustalığı için önemli olan, daha iyi olmak için test etmeniz, ince ayar yapmanız ve yeniden çalışmaya devam etmenizdir.

4. Önemli ölçüde zihinsel çaba gerektirir

Eğer işiniz beyninizi tam anlamıyla meşgul etmiyorsa, bu Kasıtlı Uygulama değildir. Uykunuzda blog yazısı fikirleri üretebilseydiniz, blog yazısı yazarak daha iyi bir noktaya gelemezsiniz.

Bu muhtemelen gönderilerinizin kalitesini artırmanız gerektiği anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda henüz ustalaşmadığınız yeni ikna edici yazı biçimleri eklemeniz gerektiği anlamına da gelebilir.

5. İçerik pazarlama ustalık hedeflerinizle çalışır

Bence Gary Bencivenga’dan daha iyi bir metin yazarı olmak istemen harika, ama aynı zamanda burası ile orası arasında bazı yazma hedefleri de belirlemen gerekiyor.

Mevcut sayılarınıza göre hedefler belirleyin. Bu ay belirli sayıda e-posta kaydı veya oluşturduğunuz bir açılış sayfasından belirli bir yüzde dönüşüm hedefiniz olabilir.

Her hedefe ulaştığınızda bunu kutlayın ve ardından biraz daha ileriye yeni bir hedef koyun. Bunun sizi tekrar 1 numaraya nasıl çektiğine dikkat edin.

Ve gerçekten ne kadar Kasıtlı Uygulamaya ihtiyacınız var?
Newport’un gönderisi, tüm bu harika büyük ustalık olaylarını çoğumuzun gerçekte yaşadığı dünyaya geri getirdi.

Gerçek şu ki, koçluk uygulamalarınıza sağlam bir şekilde yer ayırabilmek için 10.000 saat harcamanıza gerek yok. Veya bu ay dijital ürünlerinizin %10 daha fazlasını satmak için. Veya yıl sonundan önce iki yeni, sürekli serbest yazarlık müşterisi ayarlamak için.

Eski bir espriden alıntı yapacak olursak, ayıdan kaçmanıza gerek yok. Ayı tarafından kovalanan diğer adamdan kaçmanız yeterli.

Çoğu metin yazarı çok az Kasıtlı Uygulama yapar
Zaten iyi oldukları işi yapmaya devam ediyorlar ve iyi geçiniyorlar.

Ustalaşan metin yazarları, metin yazarlığı stratejilerinin sonuçlarını test eden, gelişmeye çalışan ve kendilerini konfor alanlarının dışına itmeye devam eden kişilerdir.

Çoğu grafik tasarımcı çok az Bilinçli Uygulama yapar
İyi para karşılığında iyi web siteleri oluşturmaya devam ediyorlar.

Ancak ustalaşan grafik tasarımcıları, etkili tasarımın ne olduğunu gerçekten öğrenerek zaman harcayanlardır.

Mevcut en iyi teknolojiyi incelemeye devam ediyorlar, kullanıcılara yapmalarını istediğimiz şeyi yaptıran şeyin ne olduğu hakkında bilgi arıyorlar ve kendilerini hem teknik hem de estetik açıdan zorlamaya devam ediyorlar.

Çoğu içerik pazarlamacısı çok az kasıtlı uygulama yapar
Doğru şekilde noktalanmış ve içinde doğru anahtar kelimeler bulunan, kabul edilebilir içeriği bir araya getirmeye devam ediyorlar – ancak yine de bir sürü içerik pazarlama hatası yapıyorlar.

Ustalaşan içerik pazarlamacıları, b’ye takıntılı olanlardır.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin