2023’te sıfırdan nasıl kitle oluşturulur?Yazar: Tim Stoddart
Çeviren: Belinay Bulut

Eğer bir hedef kitle oluşturmaya çalıştıysanız, özellikle gurur duyduğunuz bir içeriği ve cırcır böceklerini yayınlamak gibi acı verici bir senaryoyu deneyimlemiş olabilirsiniz.

Yapay zeka içerik araçlarının kullanıma sunulmasıyla hızlanan içerik arzı arttıkça, dikkat çekmek her zamankinden daha da zorlaşıyor.

Ancak bu aynı zamanda ilginin değerinin arttığı ve başarılı olanların her zamankinden daha fazla güce sahip olduğu anlamına da geliyor.

İyi haber şu ki yeni bir izleyici kitlesi oluşturmak imkansız değil.

Sadece öncekinden farklı bir strateji gerektiriyor. Bu yazıda, 2023’te sıfırdan bir kitle oluşturmak için kullanabileceğiniz adım adım bir stratejiyi tartışacağız.

1. Adım: Bir Konu, Araç ve Açı Seçin

Birisi sizin oluşturduğunuz bir içeriği tüketiyor ve ardından sizi takip ediyorsa, bunun nedeni muhtemelen onu beğenmiş olması ve daha fazla benzer içerik görmek istemesidir. Dolayısıyla içeriğinizin konusunu ve stilini değiştirirseniz, yeni konuyu veya içerik stilini beğenmeyebilecekleri için bu aboneleri kaybedebilirsiniz.

Sonuç olarak, abonelerinizin sık sık abonelerinizi kaybettiğini göreceksiniz ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturmakta zorlanacaksınız.

Bu, Eric Siu’nun YouTube kanalını oluştururken yaptığı önemli bir hataydı. YouTube videolarının bazılarında pazarlamayı tartışırken bazılarında NFT’leri ve kripto para birimini ele aldı. Pazarlamayla ilgilenen kitlenin NFT videolarını umursamaması ve NFT izleyicisinin pazarlama videolarını umursamaması nedeniyle kitlesi abonelikten çıkmaya başladı.

Dolayısıyla sadık ve sadık bir kitle oluşturmanın anahtarı bir konu, açı ve araç seçmektir. Bunların her birini şöyle tanımlıyorum:

Konu: İşte bunun hakkında konuşacaksınız. Konulara örnek olarak pazarlama, finans, yemek, seyahat vb. verilebilir. Hakkında benzersiz bilgiye sahip olduğunuz ve gerçekten ilgilendiğiniz bir konu seçin. İçerik uzun bir oyundur ve gerçek bir ilginiz varsa başarılı olma olasılığınız çok daha yüksektir. Çünkü çabalarınızın karşılığını alamadığınız bir dönem olacaktır.
Orta: İçeriğinizi bu şekilde iletirsiniz. Ortamlara örnek olarak video, metin veya ses içeriği verilebilir. En iyi ortamı seçmenin anahtarı, keyif aldığınız ve tutarlı bir şekilde üretebileceğiniz ortamı seçmektir. Yayın tutarlılığı uzun vadeli büyümenin anahtarıdır; bu nedenle haftalık olarak bu içerik ortamını üretebileceğinizi düşünmüyorsanız farklı bir ortam seçin. Örneğin her hafta video içerik üretebileceğinizi düşünmüyorsanız metin tabanlı içerikleri tercih etmek isteyebilirsiniz.
Açı: Bu sayede içeriğiniz diğer mevcut içeriklerden farklı bir bakış açısı sağlayacaktır. Ürün-pazar uyumuna benzer şekilde, açınız da “içerik pazarı” uyumunu yakalamanıza yardımcı olan farklılaştırıcıdır. Örneğin, bir Japonya seyahat vlog’u başlatıyorsanız bunun mevcut Japonya seyahat vlog’larından farkı nedir? Belki yerel Japon şeflerle röportaj yapacak ve onları yemek yaparken filme alacaksınız. Başarılı bir açı seçmenin anahtarı onu hem benzersiz hem de tekrarlanabilir kılmaktır. Örneğin, Japon şeflerle röportaj yapmak ve onları yemek yaparken filme almak tekrarlanabilir bir formattır.

Konunuzu, aracınızı ve açınızı seçmenize yardımcı olmak için işte size ilham verecek birkaç örnek.

Örnek 1: Justin Rowe

Konu: LinkedIn Reklamcılığı
Araç: Metin (LinkedIn)
Açı: LinkedIn reklam performansınızı nasıl geliştirebileceğinize dair taktiksel analizleri ve vaka çalışmalarını paylaşıyor.

Örnek 2: Sam Parr ve Shaan Puri

Konu: Girişimcilik
Aracı: Podcast
Açı: İki yedi/sekiz girişimci arkadaş arasındaki gündelik iş konuşması.

Örnek 3: Caleb Simpson

Konu: Kira
Aracı: TikTok
Açı: Sokaktaki insanlara ne kadar kira ödediklerini soruyor ve ardından evlerini geziyor.
Bu kişilerin her birinin içeriğine bakarsanız, kabaca aynı konuyu tekrarlanabilir bir formatta ele aldıklarını görürsünüz.

Not: Hepsinin birden fazla farklı platformda (Twitter, YouTube vb.) izleyicileri olduğunu fark edeceksiniz. Aşağıda çok kanallı bir yaklaşımı nasıl benimseyebileceğinizi tartışacağız, ancak ilk başladığınızda tek platformda yalnızca tek bir ortama odaklanmak en iyisidir.

2. Adım: İçerik Oluşturun ve Düzenli Olarak Yayınlayın

İçerik başarısızlığının ana nedeni, içerik oluşturucunun çok erken ayrılmasıdır.

İlk içeriğiniz muhtemelen başarılı olmayacak ve bunda bir sorun yok. İlk günlerde yapılacak en önemli şey, temsilcileri işe almak ve içerik oluşturucu olarak yeteneklerinizi geliştirmektir.

Bu nedenle, belirli bir içerik konusu, aracı ve açı seçin ve önümüzdeki üç ay boyunca tutarlı bir şekilde yayınlamaya karar verin.

Tutarlı bir şekilde yayınlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Makul bir içerik yayınlama sıklığı belirleyin. Her gün yayınlamayı planlıyorsanız muhtemelen çabuk tükenecek ve pes edeceksiniz. İçerik başarısı için tutarlılık ve uzun vadeli bir vizyon çok önemli olduğundan, yalnızca tek bir içerik oluşturun, üretmenizin ne kadar sürdüğünü görün ve ardından en az altı ay boyunca gerçekçi bir şekilde taahhüt edebileceğiniz gerçekçi bir yayınlama programı seçin.

İçeriğinizi önceden toplu olarak hazırlayın. Çoğu içerik oluşturucu, hafta/ay boyunca birkaç içerik oluşturma oturumunu bir kenara bırakmak yerine, akış durumuna girdikten sonra tek bir oturumda birkaç parça içerik üretmeyi daha kolay buluyor. İçeriğin toplu olarak işlenmesi aynı zamanda zamanında yayınlamanızı da sağlar.
Yaratıcı olmayan işleri dış kaynaklardan sağlayın ve otomatikleştirin. Videoları düzenlemekten sosyal medya gönderilerini planlamaya kadar içerik oluşturmayla ilgili pek çok küçük görev yer alıyor, ancak bu küçük görevler hızla her hafta saatlerce artabilir. Bu nedenle, görevleri otomatikleştirmek için yazılım araçlarını kullanın veya size yardımcı olması için Upwork gibi bir platformda bir sanal asistan kiralayın. Düşük değerli görevlerin yükünü hafifleterek içerik oluşturmaya daha fazla zaman ayıracaksınız ve tükenmişlik şansınızı azaltacaksınız.
İçeriğin bir kısmını yayınladıktan sonra mentorlardan ve akran gruplarından geri bildirim isteyebilirsiniz.

Örneğin, Intro.co ve Clarity.fm gibi platformlar, birinci sınıf uzmanlarla mentorluk görüşmeleri planlamanıza olanak tanır.

3. Adım: Mevcut İçerik Oluşturucularla Ortaklık Yapın

İçeriğiniz yüksek kaliteli olduğu sürece doğal olarak etkileşim kazanacağına dair bir yanılgı var.

Ne yazık ki çoğu algoritma (sosyal medya, arama motorları vb.), ilk birkaç saat içinde çok fazla ilgi ve etkileşim kazanan içeriğe daha fazla görünürlük sağlıyor.

Başladığınızda muhtemelen yalnızca bir avuç takipçiniz vardır, bu nedenle içeriğiniz yayınlandıktan sonraki ilk birkaç saat içinde fazla etkileşim almayacaktır. Ne yazık ki bu, içerik kalitesi bir sonraki seviyede olsa bile içeriğinizin muhtemelen algoritmalardan çok fazla organik erişim alamayacağı anlamına gelir.

Bu, takipçi kazanmayı ve daha fazla etkileşim almayı zorlaştıran bir kısır döngü yaratır.

Bu döngüden kurtulmak ve içeriğinizin daha organik erişim elde etmesine yardımcı olmak için, halihazırda hedef kitlenizin dikkatini çeken bir etkileyiciyle işbirliği yapmayı düşünün.

Markanızı hedef kitlelerine tanıttıklarında içeriğiniz doğal olarak daha fazla gösterim alacaktır, bu da daha fazla etkileşim almasına ve sonuçta daha fazla takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İşin zor kısmı, daha büyük bir kitleye sahip bir influencerın, küçük bir kitleye sahip daha küçük bir markayla içerik işbirliği yapmayı kabul etmesini sağlamaktır.

Genel bir kural olarak, teşvikler uyumlu hale getirildiğinde ortaklıklar en başarılı olur.

Bu nedenle, bir etkileyiciden sizinle işbirliği yapmasını istemeden önce, bu ortaklığın ona nasıl fayda sağlayacağını kendinize sorun.

Bazı etkileyiciler, içeriği kendi sosyal medya hesaplarında yeniden kullanmaları halinde daha küçük markalarla röportaj yapmayı kabul eder. Etkileyicilerin çoğu zaten kendi içeriklerini oluşturmak için zaman ayırdığından, birçoğu, bu içeriği kişisel markaları için kullanabileceklerse daha küçük bir markayla röportaj yapmayı kabul edeceklerdir.

4. Adım: Omni Channel Yaklaşımını Benimseyin

Ana kanalınız için sağlam bir yayınlama programı oluşturduktan sonra, çıktınızı ve erişiminizi minimum ek çabayla artırmanın en iyi yöntemi, çok kanallı bir yaklaşım benimsemektir.

Örneğin, halihazırda video veya podcast içeriği oluşturuyorsanız, bu videoyu birden fazla kısa klibe bölebilir ve LinkedIn, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında yayınlayabilirsiniz.

Uzun biçimli tek videonuz artık on veya yirmi parça içerikten oluştuğundan, bu, erişimi ve etkileşimi katlanarak ölçeklendirmenize olanak tanır.

5. Adım: Neyin İşe Yaradığını İkiye Katlayın

İçerik pazarlama ortamı her zaman değişiyor ve bugün işe yarayan pazarlama kampanyaları bir yıl sonra o kadar da işe yaramayabilir. Dolayısıyla, hedef kitlenizi genişlettikçe, hangi içeriğin en iyi yankı uyandırdığını öğrenmek için sürekli olarak izleyici geri bildirimleri toplayın ve ardından bu içerikten daha fazlasını üretin.

Aynı metodoloji genel hedef kitlenizi büyütme stratejiniz için de geçerlidir.

Büyüme ölçümlerinize bakın ve kitle büyümesini en fazla artıran ortaklıkları ve pazarlama stratejilerini ikiye katlayın.

Birçok girişimcinin dikkati yeni moda pazarlama taktikleri yüzünden dağılıyor, ancak uzun vadeli başarının anahtarı neyin işe yaradığına odaklanmak ve bu pazarlama stratejilerini iki katına çıkarmaktır.

Deneme yapmak daha etkili stratejiler keşfetmenin harika bir yolu olsa da, yeni pazarlama kampanyalarını ayda yalnızca bir veya iki kampanyayla sınırlandırın. Bunun dışında, tüm çabalarınızı şu anda en fazla büyümeyi sağlayan ilk iki veya üç pazarlama kampanyasına odaklayın.

Kaynak : https://copyblogger.com/how-to-build-an-audience/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin