2023’te yatırımların Tiktok’a yönelmesiyle pazarlamacılar Z kuşağına odaklanacakYazar: Julian Cannon
Çeviren: Öykü Gökkurt

2022 boyunca, pazarlamacılar Z kuşağına reklam vermeye daha fazla odaklandılar ve çoğu zaman iş piyasasına ve erken yetişkinlik yıllarına girerken genç nesillere ulaşmaya çalışmak için Y kuşağına hitap etme girişiminin yerini aldılar.

Z kuşağının zamanının çoğunu geçirdiği TikTok gibi sosyal medya platformlarına daha fazla yatırım yapıyor. Pazarlamacıların yaratıcı yaklaşımları, reklam olumsuz kohortuna ulaşmak için daha otantik ve filtresiz hale geldi. Pazarlamacılar ve ajans yöneticileri bu eğilimin 2023 yılında da devam etmesini bekliyor.

Z kuşağı’nın platformu

Markalar, pazarlama dolarlarını Facebook, Instagram ve YouTube gibi platformlara aşırı tahsis etmenin genç nesli yakalmak için yeterli olmadığını öğrendiler, bu yüzden karışıma TikTok’u da eklediler. Pazarlamacılara göre bu tahsisin 2023 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Ayrıca, Z kuşağının değişim yaratmak isteyen amaçlı markalara olan yakınlığından yararlanmayı planlıyorlar.

“Bu, daha fazla pazarlama ekibinin, diğer departmanları stratejilerinin nihayet değişme ve kendilerini daha az ciddiye alma zamanının geldiğine ikna etmek için iyi bir zemine sahip olacağı anlamına geliyor” diyor Z Kuşağı liderliğindeki ilk sosyal medya ajansı olan The Z Link’in kurucusu ve CEO’su Erifili Gounari.

Morning Consult tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Z kuşağının% 56’sı sosyal medyanın günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve neredeyse 5’te 2’sinin (% 38) sosyal medyada önerilenden daha fazla zaman harcadığını bildiriyor. Sosyal ve Klinik Psikoloji Dergisi’ne göre, daha iyi zihinsel ve fiziksel sağlık için günde 30 dakika sosyal medya kullanılması önerilir.

Markalar, sosyal medyada cesur olmanın, güvenli oynamaktan daha fazlasını ödeyeceği anlayışıyla yeni yıla giriyor.  Gen Z’ye ulaşmak için TikTok’ta etkileyici pazarlamaya yatırım yapan Arm & Hammer ve Sourse gibi markaların başarısını ele alalım.

Z kuşağı kültürü nasıl etkiliyor?

Birçok sosyal medya trendi ve internet alt kültürü, şakalar ve iletişim stilleri de dahil olmak üzere Gen Z tarafından şekillendirildi ve yönlendirildi. Bunlar her zaman değişiyor ve belirli bir dönemin ruhunu doğrudan etkileyebiliyor.

Sparks & Honey’deki gençlik uygulamaları başkanı Hannah Hickman da Z kuşağının etkileyiciden yaratıcıya geçişi hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Z kuşağı kendi yaratıcıları olmak ve kurumsal bir destek olmadan kendi işlerini yürütmek istediği için tutku ekonomisine koşturuyor. Hickman, “Z kuşağı, bir influencer veya yaratıcı olmaktan istedikleri şeye biraz farklı yaklaşıyorlar, markalar buna tepki vermek zorunda kalacaklar” dedi.

Bu eğilimin bir kısmı da, çevrimiçi bir sohbeti yeniden şekillendirmek için güçlenmiş hissetmektir. Vücut pozitifliğini ele alalım, diyor JanSport’ta küresel marka yönetimi başkan yardımcısı Monica Rigali. Rigali, “Bu sadece vücut tipleri ve cilt tonları ile ilgili değil, aynı zamanda günlük yaşamlarında mobilite cihazları kullananlar da dahil olmak üzere tüketicilerin farklı yeteneklerini dahil etmek de önemlidir” dedi.

Rigali, Z kuşağının kendilerini dijital pazarlama materyallerinde gördüklerinde güçlenmiş hissetmeye başladıkları, benzersiz bir şekilde büyüdükleri bir medya ortamı,- Rigali.

Z kuşağı kullanıcı alışkanlıkları

Ayrıca 2022’de Z kuşağı, uygulamada daha fazla zaman harcadıkları için Instagram’da TikTok’a geçti. Sadece beğenmek ve yorum yapmak yerine, Z kuşağı, popüler dans hareketlerini yeniden yaratarak veya viral trendlere katılarak sosyal medyaya katılmak istiyor. Hikâyeyi pasif olarak gözlemlemek yerine, kullanıcılar bunun bir parçası olmak istiyor.

Artan popülaritesi nedeniyle TikTok, orada Gen Z’nin ilgisini çekmek isteyen markalar arasındaki rekabette bir artış oldu.

Yine de, TikTok henüz Instagram’ı geçmedi. Meta platformu 2023’te hala popüler olacak, diyor medya yayıncısı The Soul Publishing’in içerik ortaklıkları kıdemli direktörü Michael Boccacino. Ancak, insanlar TikTok gelişmeye devam ettikçe farklı şekilde kullanacaklar.

Boccacino, “TikTok, sosyal medyanın faydasını ‘zaten sevdiğiniz şeyleri bulmaktan’ keşfedilebilirliğe kaydırdı ve Z kuşağı yeni trendler ve fırsatlar bulmakla ya da zaten bilmedikleri şeyleri öğrenmekle daha fazla ilgileniyor” dedi ve markanın içeriğin ilham verici, eğlenceli ve insanların kendi deneyimleriyle ilişkilendirilebilir olmasını sağladığını da sözlerine ekledi. “İzleyiciler, başkalarının paylaşılan deneyimleriyle ilişki kurmak istiyor ve tükettikleri içeriğin günlük yaşamlarıyla alakalı olduğunu hissetmek istiyorlar.”

Z kuşağı özgünlük ve kendini ifade etmeye değer veriyor –  ikinci el alışveriş ve yerel olarak satın alma gibi trendlerde görülebilen sürdürülebilirlik de dahil olmak üzere değerlerine sadık kaldıkça muhtemelen devam edecek bir trend.

“2022’de, Z kuşağının sürdürülebilirlik ve özgünlük değeri, yerel odaklı trendleri yönlendirmeye devam edecek” diyor harita tabanlı bir sosyal medya uygulaması olan Playsee’nin ürün ve strateji başkanı Wendy Mei.

Hickman, bu özgünlük arayışının, Z kuşağı için neyin önemli olduğunu, kim olmak istediklerini ve dünyada nasıl hareket etmek istediklerini anlamakla ilgili olduğunu söyledi. Markalar yatırımlarını Gen Z etkileyicilerine harcayacaklarsa, ne tür bir özgünlükten yararlandıklarını bulmaları gerekir.

Hickman, “Markaların, özgünlüğün kendileri için ne anlama geldiği ve otantik bir şekilde nasıl görünmek istedikleri konusunda gerçekten net oldukları yerlerde başarılı olduklarını gördük” dedi. “Ve birçok markanın çok fazla şey yapmaya çalıştıklarında veya bu netliğe sahip olmadıklarını ve tek bir doğru cevap olmadığını düşündüklerinde yanlış adım attıklarını gördük, ancak özgünlüğün belirli bir versiyonuna bağlı kalınması gerekir.”

 

Kaynak: Marketers to focus on Gen Z in 2023 with dollars moving to TikTok, raw approach to creative

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin