2024’te başarılı olmak için ihtiyacınız olan 9 içerik pazarlama becerisiYazar: Tim Stoddart
Çeviren: Simay İnal

Birkaç yıl önce içerikle kazanan şirketler, geniş ölçekte içerik üretecek sermayeye sahip olan şirketlerdi. Şirket yeterince iyi içerik ürettiği sürece muhtemelen çok sayıda gösterim aldı ve bunların bir kısmı müşteriye dönüştü.

Artık yapay zeka, içerik oyununa girmenin önündeki engeli kaldırdı ve herkes geniş ölçekte içerik üretebilir oldu.

Sonuç olarak şirketler kazanmak için içerik hacmine güvenemez.

Bu, içeriği oluşturmak için kullanılan becerinin her zamankinden daha önemli olduğu anlamına gelir.

Aşağıda, sizin ve şirketinizin içerik pazarlamanın önümüzdeki on yıl başarılı olmasını sağlamak için geliştirmeniz gereken içerik pazarlama becerilerini tartışacağız.

Uyarlanabilirlik

Yapay zekanın yükselişi sayesinde yüzlerce yeni içerik pazarlama aracı ve stratejisi oluştu.

Şirketinizin rakiplerine ayak uydurabilmesi için bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmek önemlidir ancak ortam o kadar hızlı değişiyor ki, bazıları muhtemelen birkaç ay veya yıl içinde geçerliliğini yitirecek.

Örneğin, birkaç ay sonra daha iyi yapay zeka özelliklerine sahip yeni bir video düzenleyiciyi keşfetmek için yalnızca bir video düzenleyiciyi nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak uyarlanabilir olmanız ve yeni video düzenleyiciyi nasıl kullanacağınızı hızlı bir şekilde öğrenmeniz gerekecek.

Aynı şey stratejiler ve platformlar için de geçerlidir.

Birkaç ay önce işe yarayan bir strateji veya platform bugün işe yaramayabilir ve mevcut pazar taleplerine hızla uyum sağlamanız gerekir.

Örneğin, geçmişte öncelikle arama motoru optimizasyonuna (SEO) güvenmiş olabilirsiniz.

Ancak artık kanalları çeşitlendirmek ve sosyal medya pazarlamasına veya videoya daha fazla yatırım yapmak daha mantıklı olabilir.

Peki daha uyumlu bir insan olunacağını nasıl öğrenirsiniz?

Öncelikle içerik trendlerini belirlemek ve sinyali gürültüden nasıl ayıracağınızı öğrenmek önemlidir.

Yeni araç ve teknikleri nasıl ayarlayıp uyguladıklarını öğrenmek için konferanslarda veya sosyal medyada insanlarla konuşun.

Not: Ana trendleri takip etmek faydalı olsa da tutarlı bir içerik pazarlama stratejisi hala kritik öneme sahiptir. Bu nedenle yeni trendler hakkında bilgi edinmek önemlidir, ancak birkaç haftada bir stratejinizde önemli değişiklikler yapmayın.

En son trendler hakkında başkalarından bilgi edinmenin yanı sıra yeni araçlarla oynamaya ve küçük deneyler yapmaya biraz zaman ayırın.

Bu farkındalık bile sizi çok daha uyumlu bir içerik pazarlamacısı yapacak ve işinizi kaybetme veya işinizin rekabetin gerisinde kalma konusunda endişelenmeyeceksiniz.

ChatGPT istemci yeterliliği

Yeni yapay zeka araçları gelip gidecek, ancak ChatGPT ve genel yönlendirme becerisi içerik oluşturucuların uzmanlaşması gereken temel beceri olarak kalmaya devam edecek.

Çalışanları eğitmeye benzer şekilde hayal ettiğiniz içeriği üreten yönlendirmelerin nasıl oluşturulacağını öğrenmek de kritik olacaktır.

Yazılı içerik üretirken, yapay zekanın benzersiz bakış açısı ve ses tonuyla bir içerik parçası oluşturmasını sağlanabilir.

Kitle Araştırması

Birçok içerik pazarlamacısı trafik ve etkileşime odaklanır. Ancak bu ölçümler her zaman içerik pazarlama başarısını ölçmenin en iyi yolu değildir; çünkü çözümünüzün çözdüğü sıkıntı noktasına sahip olmadıkları takdirde hiçbiri müşteriye dönüşmeyecektir.

Ürünü olmayan bir içerik oluşturucu olsanız bile gelecekte bundan para kazanmak için kimin ilgisini çektiğinizi düşünmek yine de iyi bir fikirdir.

Bu nedenle, hedef kitlenizin bir satın alma işlemi yapmadan önce ne tür sorular sorduğunu anlamak için kitle araştırması yapmak, bu soruları tersine çevirebilmeniz ve bu konularda içerik oluşturabilmeniz açısından kritik öneme sahiptir.

Ayrıca her içerikle çektiğiniz hedef kitlenin farkındalık düzeyini de hesaba katmak önemlidir. Satın alma sürecinde daha üst sıralarda yer alan kişiler yalnızca bilgi arıyorlar ve genellikle bir satın alma işlemi yapmadan önce daha fazla bakıma ve eğitime ihtiyaç duyuyorlar. Buna karşılık, dönüşüm hunisinin daha aşağısındakiler aktif olarak bir satın alma işlemi gerçekleştirmenin ve çok daha hızlı dönüşüm sağlamanın yollarını arıyorlar.

Örneğin, yeni annelere beşik satıyorsanız, farkındalık düzeyindeki bir arama “yeni doğmuş bir bebek için bebek arabası nasıl seçilir?” olabilir. Buna karşılık, dönüşüm hunisi anahtar kelime aramasının alt kısmında “Bugaboo ve Chicco bebek arabaları” gibi bir şey olabilir.

Bazı anahtar kelimeler oldukça açıktır, ancak genellikle kitlenizin bir satın alma işlemi yapmadan önce sorduğu ve şu anda yanıtlayacak içeriğinizin bulunmadığı birçok soru olduğunu göreceksiniz.

Bu nedenle hedef kitle araştırmasında mükemmel olmak önemlidir. Hedef kitle araştırmasında daha iyi olmak için uygulayabileceğiniz bazı belirli eylem öğeleri şunlardır:

 • Hedef kitlenize e-posta gönderin ve onlara en büyük zorluklarını sorun.
 • Hedef kitlenizle telefonda görüşmek ve karşılaştıkları zorluklar hakkında konuşmak için bir hediye kartı veya indirim teklif edin.
 • Müşteri desteğinden, müşterilerin gönderdiği tüm şikayetlerin/sorunlu noktaların bir listesini sağlamasını isteyin ve ardından ChatGPT’den veya başka bir yapay zeka duyarlılık analizi aracından en yaygın sorun noktalarını ayrıştırmasını isteyin.
 • Tüm rakiplerinizin yorumlarını alın ve ortak sorunlu noktaları belirlemek için ChatGPT’yi veya bir yapay zeka duyarlılık analizi aracını kullanın
 • Sık sorulan sorular hakkında bilgi edinmek için Reddit gibi forumları okuyun
 • Müşteri anketleri yapın ve müşterilerin yanıt vermesi için bir teşvik sunun

Veri analizi ve A/B testi

Kitle araştırmasında mükemmel olsanız ve hedef kitlenizin sıkıntılı noktalarını ve bunlara karşılık gelen içeriği derinlemesine anlıyor olsanız bile verileri kullanmak ve içerik stratejinizin özelliklerini test etmek yine de önemlidir.

Bu aynı zamanda ekip yönetimi için de mükemmel bir stratejidir; çünkü ekip üyelerinin bir pazarlama kampanyasının birkaç yönü üzerinde anlaşamaması durumunda verilerin stratejiyi seçmesine izin verebilirsiniz.

Test edebileceğiniz birkaç farklı şey şunlardır:

 • Başlık etiketleri/meta açıklamaları
 • Küçük resimler (eğer video yapıyorsanız)
 • Oluşturduğunuz içerik türleri (blog gönderileri, video ve sosyal medya içeriği)
 • Hedeflediğiniz anahtar kelime konuları
 • Veri analizinde daha iyi olmak için Google Search Console ve Google Analytics gibi temel analiz araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenerek başlayın.

YouTube veya sosyal medya içeriği oluşturuyorsanız, onların özel analiz araçlarını nasıl kullanacağınızı da öğrenin.

Ardından, analizlerinize haftalık olarak göz atın ve hangi tür içeriğin en iyi performansı gösterdiğini öğrenmek için etkileşim metriklerini analiz edin. Çoğu zaman en düşük etkileşim içeriğinizin çoğunun en fazla potansiyel müşteriyi getirdiğini göreceksiniz.

Bunun nedeni, dönüşüm hunisinin en altında daha az kişinin bulunmasına rağmen aktif olarak bir satın alma işlemi gerçekleştirmeyi düşündükleri için çok iyi dönüşüm gerçekleştirmeleridir.

Stratejik Planlama

Başlangıç seviyesindeki içerik pazarlamacıları bireysel içerik parçaları oluşturur.

Uzman içerik pazarlamacıları içeriği, alıcıyı müşteri yolculuğuna taşımak için bir araç olarak kullanır.

Yeni başlayan ile uzman arasındaki fark, uzmanın büyük resmi görebilmesi ve her bir içeriğin daha geniş bir stratejiye uyması halinde daha değerli olacağının farkına varmasıdır.

Bu nedenle içerik stratejisi edinilmesi gereken kritik bir beceridir.

Mükemmel bir içerik stratejisti olmak için, önceden topladığınız hedef kitle araştırmasını kullanın ve ardından müşteri yolculuğunun ana hatlarını çizin. Müşterilerin yolculuğun her adımında sordukları belirli soruları ekleyin ve ardından her sorunlu noktayı yanıtlayacak bir içerik konusunu eşleştirmek için anahtar kelime araştırması yapın.

Ardından, müşteri yolculuğundaki sıkıntılı noktaların her birine hitap eden bir içerik parçası oluşturmaya yönelik planın ana hatlarını çizen bir içerik takvimi tasarlayın.

Bu içerik parçaları muhtemelen en iyi dönüşümü sağlayacağından dönüşüm hunisinin alt kısmından başlayın.

Ardından, içeriğin marka bilinirliğini artırmak ve potansiyel müşterileri alıcı yolculuğuna çekmek için tasarlandığı dönüşüm hunisinin tepesine doğru ilerleyin.

Müşteri yolculuğunu takip eden bir stratejide içerik oluşturarak huninin her adımına mantıksal bir harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz. Bu, bir ziyaretçiyi markanızla birlikte alıcı yolculuğunun tamamı boyunca götürmenizi kolaylaştırır ve sonuçta ziyaretçiden müşteriye dönüşüm oranınızı artırır.

Bunun aksine, net bir strateji olmadan rastgele içerik oluşturmak çok fazla trafiğe neden olabilir ancak dönüşümle veya uzun vadeli bir takipçiyle sonuçlanmaz çünkü içeriğinizi tükettikten sonra ayrılırlar.

Kısacası: içerik stratejisi, içeriğinizin yatırım getirisinin siz daha fazla içerik oluşturdukça artmasına olanak tanırken, stratejisi olmayan içerik sabit kalır.

Örneğin aşağıdaki grafikte her iki senaryonun da trafiği artıracak anahtar kelimeleri hedeflediğini görebilirsiniz. Ancak bir içerik stratejisi olmadan siteye gelen trafik muhtemelen siteden ayrılacak ve hiçbir zaman gelire dönüşmeyecektir.

Takım yönetimi

Tek başına bir içerik yaratıcısı yalnızca bir veya iki içerik ortamında birinci sınıf bir beceriye sahip olabilir. Ayrıca tek bir kişi de yalnızca sınırlı miktarda yüksek kaliteli içerik üretebilir.

İçerik yoluyla bir sonraki büyüme düzeyinin kilidini açmanın anahtarı, yetenekli içerik oluşturuculardan oluşan bir ekip oluşturmak ve yönetmektir.

Ancak harika bir içerik pazarlama yöneticisi olmak, harika bir içerik yaratıcısı olmaktan çok farklıdır.

Öncelikle mükemmel yaratıcı yetenekleri tespit etmeyi ve onları ekibinize katılmaları için işe almayı öğrenmelisiniz.

En kolay strateji, rakiplerinizin içeriğini basitçe analiz etmek ve yaratıcıları pazarlama ekiplerinden çalmaktır.

Yetenekleri yaratıcı ajanslardan da kaçırabilirsiniz.

Bir yaratıcı ajanstaki kıdemsiz bir çalışanın (örneğin, kıdemsiz video editörü) markanızda solo bir video editörü olarak çalışmaktan çok daha derin bir yetenek rekabeti içinde olacağı için sınırlı fırsatlara sahip olması nedeniyle bu çok işe yarar.

Yeni bir çalışanı tam zamanlı olarak işe almaya hazır olmasanız bile, ona yarı zamanlı çalışmak isteyip istemeyeceğini sorabilirsiniz.

İçerik pazarlamacılarından oluşan bir ekip oluşturduktan sonraki adım, bunların içerik oluşturmak için birlikte çalışmasını sağlamaktır.

Aksi takdirde içerik yine silolarda oluşturulacak ve birleşmeyecektir.

Çözüm, Monday.com veya Trello gibi bir proje yönetimi aracı kullanmaktır. Bu araçlar, daha büyük bir proje içinde her ekip üyesine ayrı bir görev atamanıza olanak tanır ve herkes, projenin her bir bölümünden kimin sorumlu olduğunu görebilir.

Bir proje yönetimi aracından yararlanarak içerik planınızı eyleme dönüştürebilir ve projedeki her yaratıcıya ayrı son tarihler atayabildiğiniz için her bir içeriğin zamanında teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu, bileşik sonuçlar sağlayan bir strateji oluşturmak için gerekli olan tutarlılığı artırır.

Hikaye anlatma becerileri ve yenilikçi fikirler

Platformların içeriğinize daha fazla erişim sağlamasını istiyorsanız, içeriğinizi platformların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak şekilde düzenlemeniz, kullanıcılara ilgi çekici sonuçlar sunmanız ve böylece söz konusu kullanıcıların platformlarını kullanmaya devam etmeleri gerekir.

Dolayısıyla, içeriğiniz kullanıcıların platformla etkileşimini sürdürürse, bu platformlar (Twitter, LinkedIn, Google, Facebook vb.) içeriğinizi memnuniyetle daha fazla kişiye gösterecektir.

Hikaye anlatımından yararlanmak, kitlenizi büyülemenin ve onların ilgisini canlı tutmanın en iyi yoludur.

İşte temel hikaye anlatımı çerçevesi:

 • İlk problemi tanıtın
 • Bu sorunu ve karşılaşılan zorlukları çözme yolculuğu
 • Çözüm ve rahatlama

Eğer paylaşacak tam bir hikayeniz yoksa yol boyunca anekdot niteliğinde hikayeler de ekleyebilirsiniz.

Hikaye anlatımı izleyicileri cezbetmenin en etkili yöntemlerinden biri olsa da, hedef kitleniz daha çok genel bir tüketici ise şok ve gerilimden de yararlanabilirsiniz.

İçerik tanıtımı

İçeriğinizi platformun hedefleriyle uyumlu hale getirmek, daha fazla erişim elde etmenize yardımcı olabilir ancak yine de algoritma değişikliği nedeniyle iptal edilmeyeceğinizi veya bir gecede hedef kitlenizi kaybetmeyeceğinizi garanti etmiyoruz.

Dolayısıyla içerik tanıtımı 2024’te geliştirilmesi gereken en önemli becerilerden biridir.

İçerik tanıtımı, içerik işbirlikleri (web seminerleri, podcast’ler, e-posta takasları vb.) yapabilmeniz, bağlantılar kazanabilmeniz ve genel sektör güvenilirliği oluşturabilmeniz için diğer etkileyicilerle gerçek ilişkiler kurmayı içerir.

Ayrıca etkileyicilere etkili bir şekilde nasıl ulaşacağınızı ve çevrimiçi ilişkiler geliştireceğinizi öğrenmek için yazma becerilerinizi geliştirmek isteyeceksiniz.

Ancak gerçek ilişkiler kurmanın anahtarı, karşılığında herhangi bir şey istemeden önce diğer kişiye daha fazla değer vermektir. İdeal olarak, tüm içerik tanıtım stratejileriniz karşılıklı olarak faydalı olmalı ve diğer kişinin çok az çaba göstermesini veya hiç çaba harcamasını gerektirmemelidir.

Geri bildirim alın ve alıcı olun

İçerik pazarlaması önümüzdeki aylarda gelişmeye devam edecek ve güncel kalabilmek için sektörle birlikte gelişmeniz gerekecek.

Dolayısıyla, bir kampanya başlatırsanız ve başarılı olmazsa, verilere objektif bir şekilde bakın ve içeriğinizde buna göre ayarlamalar yapın.

En etkili içerik pazarlamacıları ekiplerinden, müşterilerinden ve verilerden gelen geri bildirimleri memnuniyetle karşılar.

Ekibinizden geri bildirim toplamanın en kolay yolu haftalık toplantılar veya günlük toplantılar düzenlemektir. Bu oturumlar sırasında hem içerik pazarlama kampanyaları hem de iletişiminiz hakkında geri bildirim isteyin.

Müşterilerinizden geri bildirim toplamak için onlarla doğrudan konuşabilir ve neyin işe yaradığını ve en iyi sonuçları sağladığını görmek için analizlerinizi analiz edebilirsiniz.

Geri bildirimi aldığınızda bunun objektif olduğunu ve kim olduğunuzu yansıtmadığını anlayın.

Bunu kabul edin ve stratejinizi buna göre ayarlayın.

Kaynak:https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin