2024’te ilgi çekici içerik nasıl oluşturulur?Yazar: Tim Stoddart
Çeviren: Nazlı Özkök
Ne okuyacaksınız X

Çoğu içerik çok az etkileşim alır veya hiç etkileşim almaz. Aslında:

Ancak pek çok içerik oluşturucu sürekli olarak milyonlarca görüntüleme ve yüksek etkileşim alıyor.

Oldukça ilgi çekici içeriği ortalama içerikten ayıran temel faktörleri analiz ettik. Bu yazıda, platformunuz ne olursa olsun ilgi çekici içerik oluşturmanıza yardımcı olacak özel ipuçları sunacağız.

Ayrıca içeriğinizi sosyal medya, blog ve video içeriğine yönelik etkileşim için optimize etmeye yönelik özel ipuçları da sunacağız.

Yayınladığınız platform ne olursa olsun, iyi performans göstermesi için içerik fikrinizin arkasında bir içerik olması gerekir. İşte son derece ilgi çekici içerik oluşturmanın tarifi.

Herhangi Bir Platform İçin İlgi Çekici İçerik Nasıl Oluşturulur?

1. İpucu: İçerik Fikirleri İçin Hedef Kitlenizin Sorunlu Noktalarını Araştırın

İçerik pazarlaması, ideal hedef kitlenizin sorularını yanıtlayarak ve sorunlarına çözümler sunarak ilgisini çekmek için tasarlanmıştır.

İçerik pazarlama stratejilerinin çoğu, hedef kitlenin karşılaştığı zorlukları tartışarak başlarken, içerik oluşturucuların çoğu zaman içerik fikirleri tükeniyor ve içerik konuları, hedef kitlenin ilgisini çeken temel konudan giderek uzaklaşıyor.

Sonuç olarak, izleyiciler içeriği daha az alakalı bulup ilgi çekici olmayı bıraktıkça içerik daha az etkili hale gelir.

​​Birçok içerik yaratıcısı da konudan sıkılma ve bir yaratıcı olarak kendi arzularını tatmin etmek için diğer paralel konuları ele almaya başlama eğilimindedir. Ne yazık ki kitleniz muhtemelen içeriğinizi yalnızca belirli bir konu için tüketiyor, bu nedenle konuları değiştirmek izleyici etkileşimini azaltabilir.

Bunun yerine konuya odaklanın ve içeriğinizi hedef kitlenizden gelen sık sorulan soruları yanıtlamak için bir araç olarak kullanın.

Hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğunu ve sıkıntılı noktalarını öğrenmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Bir sosyal dinleme aracı kullanın : Awario ve Brand24 gibi araçlar, anahtar kelimeleri çevrimiçi olarak izlemenize olanak tanır. Ayrıca sektörünüzdeki önemli konuşmalardan anında haberdar olmak için uyarılar da ayarlayabilirsiniz.

 • Bir kitle istihbarat aracı kullanın : Hedef kitlenizin tükettiği medyayı ve çevrimiçi olarak nerede takıldıklarını keşfetmek için SparkToro gibi bir araç kullanabilirsiniz . Bu bilgiler çok değerlidir çünkü daha sonra bu sohbetlere katılıp onlarla birebir iletişim kurabilirsiniz. Hedef kitlenizin nerede toplandığını keşfetmek için bir hedef kitle istihbarat aracı kullanmasanız bile, mutlaka kullanın.

 • Hedef kitlenizle konuşun : Son olarak hedef kitlenizle telefona geçin ve onlarla sıkıntılı noktaları ve sorunları hakkında konuşun. Dinleyicilerinizle bire bir konuşmak çoğu zaman çok daha anlamlıdır çünkü takip eden sorular sorarak onların neyle uğraştıklarını anlayabilirsiniz. Onlarla telefonda görüşemiyorsanız, en azından e-posta listenize onların sıkıntılı noktalarını soran bir anket gönderin.

2. İpucu: En İyi Uygulama Tavsiyelerinin Ötesine Geçen İçerik Oluşturun

Pek çok kişinin içerik oluştururken yaptığı bir diğer yaygın hata da “en iyi uygulama” önerileri sunmaktır.

Sorun şu ki, tüm rakipleriniz de aynı en iyi uygulama tavsiyesini tartışıyor ve hedef kitlenizin bu tavsiyelerin hepsini denemiş olmasına rağmen hala sonuç almakta zorlanıyor olması ihtimali yüksek.

Örneğin, çoğu bağlantı kurma stratejisi için en iyi uygulama tavsiyesi, yalnızca kişiselleştirilmiş konuk gönderileri göndermektir.

Ancak bu tavsiye genellikle çok düşük katılım oranlarıyla sonuçlanır. Her ne kadar yaygın olarak kabul edilen bir “en iyi uygulama” stratejisi olsa da, geri bağlantı kazanmak için hala en iyi tavsiye değildir .

Dolayısıyla, içerik oluştururken sorunları geleneksel en iyi uygulamalarla ele alın ve ardından soruna daha iyi çözümler sunmak için kişisel hikayelerden, vaka çalışmalarından ve gerçek verilerden yararlanın.

Gerçekten yüksek kaliteli içeriğin özü biçimlendirme, dilbilgisi veya cila ile ilgili değildir; tavsiyenin içeriği ile ilgilidir. Tavsiyeniz hedef kitlenin sorununu rakiplerinizin içeriklerinden daha etkili bir şekilde çözüyorsa, kısa sürede bir düşünce lideri olarak görüleceksiniz.

3. İpucu: A/B Kancanızı Test Edin

Harika bir içeriğe sahip olduğunuzda, okuyucunun dikkatini çekmeniz ve böylece içeriğinizi gerçekten duraklatıp tüketmeleri gerekir.

İyi bir kanca olmadan içeriğinizin geri kalanının hiçbir önemi kalmayacaktır.

İyi haber şu ki her zaman farklı kancaları test edebilirsiniz. Mükemmel kancalar yapımıyla ilgili ayrı bir yazımız var , ancak kancalarınızı test etmek için kullanabileceğiniz birkaç açı da var:

 • Duygusal
 • Tartışmalı
 • Entrika

Kancanızı hazırlarken, onu kısa tuttuğunuzdan ve içerik fikrinizin özüne hızla ulaştığınızdan emin olun. Açılışınız çok uzunsa izleyicilerinizin ilgisini hızla kaybedersiniz.

Kancanızın etkinliğini ölçmek için izleyebileceğiniz bazı ölçümler şunlardır:

 • Blog Yazıları: Tıklama oranı ve sayfanın zamanında açılması
 • Video içeriği: İzlenme süresi
 • Sosyal medya içeriği: Etkileşim ve beğeniler

4. İpucu: Konuşma Tonunu ve Görselleri Kullanın

Hiç kimse ders kitabı tarzı içeriği okumayı veya dinlemeyi sevmez; bu nedenle içeriğinizin tonunu sohbet havasında tutun. Aslında içeriğinizdeki bilgilerin anlaşılmasında herhangi bir anlaşmazlık varsa kitleniz içeriğinizi terk edecektir.

Bu nedenle infografikler, grafikler ve çizelgeler gibi görsellerin kullanılması, en az çabayla çok daha fazla bilgi aktarabilecekleri için faydalıdır.

Konuşma dilini kullanmanın bir diğer faydası da hedef kitlenizle daha hızlı ve daha güçlü bir ilişki geliştirmenize yardımcı olmasıdır. Hedef kitleniz size ne kadar hızlı güvenirse, onları o kadar hızlı müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Konuşma üslubuyla yazan bloglara mükemmel bir örnek Backlinko’dur. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bu yazıdaki içeriğin birinci şahıs ağzından yazıldığını, cümlelerin çok kısa ve anlamlı olduğunu ve bol miktarda grafik içerdiğini görebilirsiniz :

İçeriği filme alıyorsanız konuşma dilini kullanarak konuşun. Hukuk, sağlık veya finans gibi profesyonel bir konuyu ele alıyor olsanız bile yine de açık ve basit bir dil kullanabilirsiniz.

Andrew Huberman’ın podcast’i Huberman Lab bunun mükemmel bir örneğidir. Markasının son derece profesyonel bir üslubu olmasına rağmen yine de mümkün olan en basit, konuşma dilini kullanıyor.

5. İpucu: Neyin İşe Yaradığını Tekrarlayın ve Yineleyin

Son olarak, hedef kitlenizde yankı uyandıran belirli bir içerik türü veya içerik fikri bulduğunuzda, buna benzer daha fazla içerik oluşturmaya daha fazla odaklanın.

Birçok içerik oluşturucu işe yarayan bir şey bulur ve ardından sonuçları kopyalamak için başka yeni şeyler dener. Ancak en iyi performansı gösteren içeriğiniz, hedef kitlenizde başarının reçetesidir; bu nedenle, bu formatı kullanarak ve o konuyla ilgili daha fazla içerik oluşturun.

Hatta aynı içeriği birden çok kez yeniden yayınlayabilirsiniz. İçeriğinizi ilk yayınladığınızda kitlenizin yalnızca bir kısmı muhtemelen görecektir ve ilk kez yayınladığınızda görmüş olsalar bile, büyük olasılıkla unutmuşlardır; bu nedenle, yeniden yayınlamak muhtemelen istediğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. aynı harika sonuçlar.

Her zaman yenilenen içerik yayınlıyorsanız , ilgiyi kaybetmeye başladığında en iyi performans gösteren içeriğinizi de güncellediğinizden emin olun.

Artık hedef kitlenizin ilgisini çekecek harika içerikler oluşturmaya yönelik bir çerçeve oluşturduğumuza göre, çeşitli içerik yayınlama platformlarına özel birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

İlgi Çekici Sosyal Medya İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Etkileşimi artıran ve daha da önemlisi sadık bir kitle oluşturmanıza yardımcı olan sosyal medya içeriği oluşturmaya yönelik en iyi beş ipucunu burada bulabilirsiniz.

1. İpucu: Aynı Formatla Tutarlı Bir Şekilde Gönderi Gönderin

Diğer bazı içerik formatlarından farklı olarak, çoğu gönderi yalnızca hedef kitlenizin akışında saatlerce gösterildiğinden, sosyal medyada tutarlı bir şekilde paylaşım yapmak önemlidir.

Bu nedenle, içeriği tutarlı bir şekilde yayınlamıyorsanız, hedef kitleniz kim olduğunuzu unutacak ve etkileşimi bırakacaktır. Tutarlı bir şekilde içerik yayınladığınızdan emin olmak için Hootsuite veya Sprout Social gibi bir araç kullanarak bir içerik takvimi oluşturun ve ardından içerik oluşturma sürecinin farklı adımlarını çeşitli ekip üyelerine atayın.

Veya hepsini kendiniz yapıyorsanız, kendiniz için dönüm noktası son tarihleri ​​oluşturun. Örneğin yazılı içeriği belirli bir tarihe kadar tamamlayın ve ardından gönderiye ilişkin grafikleri belirli bir tarihte tamamlayın.

2. İpucu: En İyi Performansı Gösteren İçeriği Yeniden Amaçlayın

Sosyal medya içeriği tutarlı bir şekilde paylaşım yapmanızı gerektirir çünkü bir gönderinin ömrü yalnızca birkaç gündür. Ancak bu aynı zamanda aynı içeriği birkaç ayda bir yeniden yayınlayabileceğiniz anlamına da gelir.

Bu nedenle, etkileşim analizlerinizi takip edin ve en fazla etkileşimi sağlayan gönderileri belirleyin ve ardından bu gönderilerden ayda üç ila beşini yeniden yayınlamayı planlayın.

Örneğin, Nisan ayı için içerik planlıyorsanız Ocak ayında en iyi performansı gösteren içeriğe bakın. Ardından, Ocak ayının en iyi performans gösteren dört gönderisini alın ve bunların Nisan ayında tekrar yayınlanmasını planlayın.

3. İpucu: Platformun Tercih Edilen İçerik Formatını Kullanın

Sosyal medya platformları yeni bir özellik yayınladığında, bu özelliği kullanan içeriği tanıtma eğilimindedir. Örneğin LinkedIn, özelliği ilk yayınladığında atlı karıncaların gösterilmesini tercih etmişti. Dolayısıyla daha fazla atlıkarınca içeriği oluşturmak, daha fazla erişim elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, her sosyal medya platformunda yayınlanan yeni özelliklere dikkat edin ve ardından bu özellikleri içeriğinizde kullanın.

4. İpucu: Hedef Kitlenizle Etkileşime Geçin

Sosyal medyaya bir nedenden dolayı “sosyal” denmektedir. İki yönlü bir etkileşim platformu olacak şekilde tasarlanmıştır; bu nedenle, hedef kitlenizle meşru ilişkiler kurmak için gönderinizdeki yorumlara yanıt verdiğinizden emin olun.

Ayrıca bu platformda hedef kitlenize yönelik gruplara katılabilir ve bu tartışmalara katılabilirsiniz. Örneğin Examine.com, ilk kullanıcı tabanını Reddit’ten kazandı çünkü kurucu, sürekli olarak ideal hedef kitlesiyle sohbetlere katıldı.

İşte nasıl devreye girip izleyicilerinizin sorularını yanıtlayabileceğinize dair harika bir örnek.

5. İpucu: Rakiplerin ve Etkileyenlerin En İyi Performans Gösteren İçeriklerini İnceleyin

Son olarak, belirli bir konu veya içerik türü rakiplerinizin işine yarıyorsa tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayın; yalnızca bunu içerik stratejiniz için ilham kaynağı olarak kullanın.

Ayrıca sektörünüzdeki önemli kişilerin tartıştığı içeriklere bakabilir ve bu konuları ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, onlarla içerik işbirliği yapmayı teklif edin.

Sektörünüzdeki en popüler etkileyicileri belirlemek ve hatta en iyi performans gösteren içeriklerini takip etmek için Buzzsumo gibi bir araç kullanabilirsiniz .

İlgi Çekici Blog İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Bataklık içeriği ve özellikle SEO odaklı blog içeriği, sıkıcı ve sığ olmasıyla ün kazanmıştır. Ancak yine de aşağıdaki ipuçlarını kullanarak hem ilgi çekici hem de arama motorları için iyi optimize edilmiş içerikler oluşturabilirsiniz.

1. İpucu: Bir Uzmanla Röportaj Yapın veya Gerçek Deneyimlerden Yararlanın

Çoğu şirket, içeriklerini oluşturmak için yalnızca serbest çalışan bir yazar tutar veya ChatGPT’yi kullanır, ancak ne serbest çalışanlar ne de ChatGPT okuyucunun sorunlarını çözme deneyimine sahip değildir.

Serbest çalışan bir yazardan bir blog makalesinde genel tavsiyeler yazmasını istemek yerine, makaleye anekdotsal hikayeler, deneyimler ve uzman görüşleri ekleyebilecek bir uzmanla röportaj yapmasını sağlayın.

Örneğin, belirli bir plaja ilişkin bu genel bakışın, seyahat planlayan biri için aslında o kadar da yararlı veya bilgilendirici olmayan çok genel bilgiler sağladığını fark edeceksiniz:

Buna karşılık, bu yazı açıkça bu plajı bizzat ziyaret eden bir gezgin tarafından yazılmıştır ve aşağıdakiler gibi çok daha aydınlatıcı bilgiler sunmaktadır:

 • Neden aileler için harika bir yer?
 • Konuştukları yerel halkın görüşleri (neden çoğunlukla turistlerle dolu)
 • Plajın havası (daha çok bir parti mekanı ve sessiz bir kaçamak istiyorsanız pek iyi değil)
 • Yerel kafelerdeki müzik gerçekten çok gürültülü

İkinci örneğin grameri daha az gösterişli olsa da, çok daha yararlı bilgiler sunduğundan ve okunması kolay, konuşma tarzında yazıldığından çok daha ilgi çekicidir.

Ne yazık ki, gerçek uzmanların anahtar kelime araştırması yapmak, içeriği yazmak ve içeriği SEO için optimize etmek için nadiren zamanları olur. Bunun yerine, serbest çalışan yazarlarınızın uzmanlarla röportaj yapmasını ve ardından bu içgörüleri, iyi optimize edilmiş, okunması kolay blog gönderilerine dönüştürmesini sağlayın.

2. İpucu: Metin Yazarlığı Becerilerine Yatırım Yapın

Okuyucuların ilgisini canlı tutmak için pek çok metin yazarlığı ipucu vardır , ancak mükemmel metin yazarlığının asıl özü, hedef kitlenizin karşılaştığı belirli sorunları ele almak, sorunu çözmek için kullandıkları mevcut yöntemlerin neden işe yaramadığını açıklamak ve ardından daha etkili bir çözüm sunmaktır.

Pek çok kişi, bir kişinin dikkatini çekmek için olağanüstü hikaye anlatma becerilerine veya mükemmel cümle yapısına sahip olmanız gerektiğine inanır, ancak gerçek şu ki okuyucunuz için en ilginç şey, sorunlarının çözümüdür.

Dolayısıyla sadece harika bir çözüm sunmak, kopyanızı çevrimiçi içeriğin yaklaşık %90’ından daha ilgi çekici hale getirecektir.

Ancak çözümü daha ilgi çekici bir formatta çerçevelemek için metin yazarlığı tekniklerini kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için aşağıdaki çerçeveyi kullanın:

Sorunlu noktaları tanıttığınızda, kullanıcıların şu anda kullanmakta olduğu ve etkisiz olan yöntemi tekrar edin ve bunun neden etkisiz olduğunu açıklayın. Ne kadar spesifik olursa o kadar iyidir, çünkü bu, uyum oluşturmanıza yardımcı olacak ve önerilen çözümünüzün etkili olduğuna çok daha fazla ikna olacaklardır.

Önerilen çözümünüzün güvenilirliğini daha da kanıtlamak için örnekler veya vaka çalışmaları ekleyin. Bu, argümanınızı daha ikna edici hale getirir ve aynı zamanda okuyucunun çözümü daha iyi anlamasına yardımcı olur.

İşte bu çerçeveyi takip eden bir metin yazarlığı örneği:

Dolayısıyla kopyanızı oluştururken bu çerçeveyi kullanın. Ayrıca görüştüğünüz uzmanlardan, tipik “en iyi uygulama” tavsiyeleriyle çoğu insanın karşılaştığı sorunlara ilişkin daha ayrıntılı bir açıklama yapmalarını da isteyebilirsiniz.

3. İpucu: Görselleri ve Grafikleri Dahil Edin

Okuyucuların ilgisini canlı tutmanın ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın bir başka harika yolu da görseller ve grafikler eklemektir.

Bu yazıyı tararken bile, “sorun noktası > çözüm > kanıt” çerçevesini vurgulayan yukarıdaki grafiğin, örneği sadece metin kullanarak yazmama kıyasla kavramın anlaşılmasını çok daha kolay hale getirdiğini görebilirsiniz.

Popüler inanışın aksine, içeriğinize ne kadar çok grafik eklerseniz, insanların onu gerçekten duraklatıp okuma olasılığı da o kadar artar.

Grafiklerinizi oluşturmak için Canva gibi ücretsiz bir araç da kullanabilirsiniz.

4. İpucu: Okunması Kolay Bir Blog Yapısı Kullanın

Grafikleri birleştirmeye benzer şekilde, içeriğinizin yapısını göz atmayı kolaylaştıracak şekilde dikkatlice düzenlemek de etkileşimi artırmaya yardımcı olacaktır.

Okumayı kolaylaştıracak bazı ipuçları şunlardır:

 • Madde işaretleri ekleme
 • Önemli cümleleri kalın ve italik hale getirmek
 • Kısa cümleler kullanmak ve paragrafları 3-5 satırın altında tutmak
 • Alt başlıkları kullanma
 • Yapışkan bir içindekiler tablosu ekleme

5. İpucu: Blog Yorumlarını Açın

Spam yorumları izlemek can sıkıcı olabilir ancak insanlar takip ettikleri içerik oluşturucularla etkileşime girmeyi seviyor. Bu nedenle, çoğu blog bugün yorum sunmasa da yorumlar bölümünü tekrar açmayı düşünün.

Ayrıca okuyucularınızın yorumları içeriğiniz hakkında mükemmel geri bildirimlerdir. Ayrıca hangi içerik konularının onlara hitap ettiğini, sorunlu noktalarını ve içeriğinizin kimlerin ilgisini çektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Google’ın daha insancıl içerik göstermeye öncelik vermesi nedeniyle, blog yorumları gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler de SEO için mükemmeldir .

İlgi Çekici Video İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Video içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirecek birkaç özel ipucunu burada bulabilirsiniz.

1. İpucu: Daha Çekici Küçük Resimler Oluşturun

Küçük resminiz, insanların hangi videoya tıklayacaklarına karar vermek için kullandıkları ana değişkendir. Ne yazık ki, eğer insanlar küçük resminize tıklamazlarsa, videodaki içeriğin ne kadar harika olduğunun hiçbir önemi kalmayacaktır çünkü onu asla göremeyeceklerdir.

Tıklama oranlarınızı artırmak için küçük resimlerinizi test etmeye zaman ayırın.

Küçük resimlerinizde A/B testleri çalıştırmak için TubeBuddy gibi bir araç kullanabilirsiniz .

Harika küçük resimler oluşturmaya yönelik en iyi uygulama tavsiyelerinden bazıları şunlardır:

 • Parlak renkler kullanın
 • Bir kişiyi dahil et
 • İdeal olarak kişinin duygusal bir ifadeye sahip olması gerekir (gözleri iri iri açılmış, şaşırmış vb.)
 • Başlığın bir versiyonunu küçük resme ekleyin

İşte Bay Canavar’dan bazı örnekler:

2. İpucu: Sözlü Olarak Nişan İsteyin

Videonuzun daha fazla organik trafik çekmesini istiyorsanız tüm algoritmalar videonun beğeniler ve yorumlar gibi çok fazla etkileşim oluşturduğunu görmek ister.

Bu nedenle videonuzda izleyicilerinizden videoya yorum yapmalarını veya videoyu beğenmelerini isteyin.

Onlardan yorum yapmalarını istediğinizde onlara belirli bir soru sorun. Bu, katılımı artırmaya yardımcı olabilir çünkü çoğu insan ne söyleyeceğini bilemez ve bu nedenle hiçbir yorum yapmaz.

İdeal olarak, onlara bir konu hakkında fikirlerini sorun. İnsanlar fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmayı severler, dolayısıyla bu strateji çok iyi performans gösterir.

Yapabileceğiniz basit yorum sorularına bazı örnekler şunlardır:

 • “Kaçırdığımı düşündüğünüz ipuçlarını aşağıya yorum olarak yazın.”
 • “Önerilerinizi aşağıya yorum olarak yazın.”
 • “X ile olan deneyiminizi aşağıya yorum olarak yazın.”

3. İpucu: Mizah ve Özgünlüğü Kullanın

Videoların bu kadar iyi performans göstermesinin temel nedeni, insanların kendi özgün deneyimlerini paylaşan diğer kişilerle etkileşim kurmayı tercih etmesidir.

O halde bunu kendi avantajınıza kullanın. Videoyu tamamen profesyonel hale getirmeye çalışmak yerine, uygun olduğunda kendi kişiliğinizi ekleyin. Doğuştan komik bir insan değilseniz, onu zorlamanıza gerek yok, ancak özgün benliğinizin parlamasına izin verin.

Sean Casey, statik ses tonu ve gerçekçi tavsiyeleriyle tanınan bir fitness fenomenidir. Komik olmaya çalışmak yerine doğal kişiliğinin öne çıkmasına izin veriyor ve bu da videoları oldukça eğlenceli kılıyor:

https://youtu.be/g4CewOXWuB8

Hukuk veya tıp gibi çok profesyonel bir alanda çalışıyor olsanız bile yine de sıradan ve profesyonel olabilirsiniz.

Önemli olan ilişkilendirilebilir olmaktır.

4. İpucu: Yapıyı ve Kısa İpuçları Kullanın

Ses tabanlı içerikle ilgili en büyük sorunlardan biri insanların herhangi bir yapıya sahip olmadan sadece konuşmasıdır.

Bu, insanların düşünce treninizi takip etmesini çok zorlaştırabilir. Bu nedenle, video içeriği oluşturmadan önce oturun ve videoyu tıpkı bir blog gönderisinde olduğu gibi kısa ve öz bir formatta düzenleyin.

Ayrıca izleyicilere videonun ilerleyen kısımlarında neleri ele alacağınızı anlatabilir ve onların izlemesini ve ilgisini canlı tutmak için daha sonra vereceğiniz konu ve ipuçlarına ilişkin tanıtımlar ekleyebilirsiniz.

YouTube kullanıyorsanız kitlenizin kendileriyle en alakalı bölümlere geçmesine olanak tanımak için bölümleri kullanın.

5. İpucu: Resim Görünümünü Sürekli Değiştirin

Video izleyen kişiler genellikle görsel olarak öğrenen kişilerdir; bu nedenle, kamera görünümünü sürekli olarak kaydırarak ve yakınlaştırıp uzaklaştırarak içeriği görsel olarak ilgi çekici hale getirin.

Bu, podcast’lerin podcast platformlarında video platformlarına göre daha uzun izlenme sürelerine sahip olmasının temel nedenidir, çünkü videoda konuşan kişiden başka görsel olarak izlenecek bir şey yoktur.

Videonuz yalnızca konuşmanızdan oluşuyorsa, kullanıcıların ilgisini canlı tutmak için yer paylaşımlı grafikler, metin tabanlı ipuçları/alıntılar ve diğer görsel öğeler eklemeyi düşünün.

Şimdi Görsel Açıdan İlgi Çekici İçerik Oluşturmaya Başlayın

Bu yazıdaki ipuçları, görsel olarak ilgi çekici içerik oluşturmaya başlamanıza yardımcı olmak için fazlasıyla yeterli olacaktır, ancak içerik pazarlama becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız Copyblogger Akademisi’ne katılmayı düşünün .

Copyblogger’ın sahipleri tarafından yürütülmektedir ve içerik fikirleri üzerinde beyin fırtınası yapabilecek ve hem bizden hem de akademideki meslektaşlarımızdan geri bildirim alabileceksiniz. Ayrıca içerik pazarlama ve metin yazarlığı kurslarına ve konuk röportajları gibi özel içeriklere de erişebileceksiniz.

Alternatif olarak, başka birisinin sizin için ilgi çekici içerik oluşturmasını tercih ediyorsanız Dijital Ticaret Ortaklarıyla iletişime geçmeyi düşünün . Bu, Copyblogger’ın arkasındaki ekiptir ve içerik oluşturma sürecinin tamamını sizin için yürütebilirler.

Kaynak: CopyBlogger

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin