2024’te Pazarlama: Yapay zeka, marka ve sosyal medyanın sonu
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

Rent’in o şarkısının dediği gibi, “525.600 dakika. Bir yılı nasıl ölçersiniz, ölçersiniz?”

Pazarlamada kahrolası bir yıl oldu. 2023’ü pek kaçırmayacağız. Yıkıcı ve zorlu olarak başladı. Özellikle teknoloji alanında birçok meslektaşım, çoğunlukla kırılmadan önce onu ne kadar parçalayabileceğini görmek için teknoloji şirketiyle oynayan bazı uyuşuk milyarderlerin algılanan en iyi uygulamalarına dayanarak aniden kendilerini işsiz buldu.

Ama 2023’ün anları oldu. Üretken yapay zeka olarak kalan patlayıcı fikir, bazı şaşırtıcı yeni girişimler ve yeniliklere yol açtı. Ve elbette, öngörülen durgunluk görünümü hiçbir zaman olmadı.

Belki de 2023’teki en büyük şey, pazarlamada neye başlayacağınız, neyin yenilenileceği ve neyi değiştireceği konusunda tüm el sıkışmaya odaklandı. 2023’te pazarlama değişikliği işinde olsaydınız, yılın büyük bir bölümünü Notre Dame’ın Rudy’si gibi geçirdiniz  koçun adınızı söyleyeceğini umarak kenarda.

Content marketing ınstitute’nin baş strateji danışmanı Robert Rose’un 2023’e ve 2024 için umutlarına dalmasını izleyin ya da düşünceleri için okumaya devam edin:

Neredeyse bir yıl önce Robert, ChatGPT adlı bu yeni şeyi ele aldı. Talep o kadar yüksekti ki OpenAI uygulama için erişim taleplerini kapattı. Yeteneklerinizi nasıl genişleteceğini ve sizin yerinizi nasıl değiştireceğini değil, pazarlama sürecinize nasıl uyacağını keşfetmeyi savundu. Üretken yapay zekanın yazarlar ve içerik oluşturucular olarak yeteneklerinizi genişleteceğini ve diğer görevleri yapma ihtiyacının kapılarını kapatacağını tahmin etti.

Şimdi ne düşünüyor? Hala hangi kapının (kayıt gerekli) açılması ve hangisinin kapatılması için en iyi olduğu ile güreşiyor.

Hala bir Web3 dünyası mı?

Ocak ayında Robert, Web3 ve metaverse’in ani düşüşünden bahsetti. Bunu, Web 1.0 ve Web 2.0’ın evrimini tartışarak ve Facebook’un marka adının 2022’nin sonunda Meta olarak değiştirildiğine işaret ederek yaptı. Nitelikli fikri tapu (takas edilemez belirteçler) ve metaverse’in göz kamaştırıcı değerlemeleri ve manşetleri nasıl çektiği hakkında konuştu. Sonra, bazı deneyler devam etse bile sohbete dayan moda kelimeleri araştırdı.

Starbucks, Odyssey adlı yeni Nitelikli fikir tapu tabanlı sadakat programı için bir söz aldı. Kripto kışından sonra Web3 gibi yıl kapanırken hala iyi gidiyor gibi görünüyor. Sadece yapay zeka denilen şey her tür alır.

Arama motorları yapay zeka ile buluşuyor

Kış sona ererken ve bahar gelirken, yapay zeka gürültüsüne devam etti ve arama motoru pazarında daha fazla gürültü başlattı. Microsoft ve Google, internet aramalarını güçlendirecek yapay zeka sohbet robotlarını duyurdu. Google, chatbot duyurusu demosu sırasında büyük bir hata yaptı ve güveni hızlı bir şekilde üretken AI için en önemli sorun haline getirdi. Kaç hata yapar? Ya AI’nın bir şeyler uydurduğu halüsinasyonlar?

Robert, internette arama yapmanın ve üretken yapay zekanın nasıl farklı kullanım durumları olduğundan bahsetti ve her ikisini de keşfetmeniz gerekiyordu. Ve şimdi, Google, Gemini’nin piyasaya sürülmesiyle tekrar denedi ve demosunun sahte haber olarak adlandırılmasıyla tekrar başarısız olmuş gibi görünüyor.

Podcast vermek ve bir dinleme amacı

Bahar çıkarken, YouTube podcasting işine girdiği için podcast’ler hakkında konuştuk. Platformda podcast oluşturma ve etiketleme yeteneğini duyurdular, böylece insanların dinlemesine veya izlemesine izin verdiler. Ayrıca yeni ölçüm teknikleri de sundular.

YouTube podcast’leri bu yıl dünyayı sarsmadı, ancak platform en çok kullanılan podcasting platformu haline geldi.

Yaz, amaca yönelik pazarlamada bir geri dönüş gördü. Tartışma, Bud Light’ın Onur Ayı sırasında ürünlerini Instagram’da tanıtmak için Dylan Mulvaney’i kullanmasının sorunuyla örneklendiği gibi, sosyal konulara odaklanan pazarlama programları olarak ortaya çıktı. Hikaye gitmezdi.

İlk olarak, şirket insanları rahatsız ettiği için geri adım atmaya ve özür dilemeye çalıştı. Ardından şirket, pazarlama ekibini otobüsün altına attı ve yanlış adımlarının ayaklarında azalan satışları suçladı. Yıl sonuna kadar, getirdiği potansiyel risklerden bahsetmek de dahil olmak üzere, amaca yönelik pazarlama hakkında birçok makale ortaya çıktı.

Robert, markaların 2024’te ikiye katlanmasını ve sosyal ve kültürel konulara daha da fazla dahil olmasını beklediğini söylüyor. Marka ve özellikle amaç odaklı markalar, gelecek yıl pazarlamada inanılmaz derecede önemli bir faktör olacak.

Sosyal dikiş dikiyor ve patlıyor

Yaz köpek günlerini vururken, eskiden Twitter olarak bilinen X’in yavaş patlaması devam etti ve X atamasıyla resmi hale geldi. Temmuz ayında Meta, o zamandan beri 100 milyon kullanıcıya ulaşan en hızlı platform olan Threads’i piyasaya sürdü. Yeni Twitter olabileceğine dair heyecan arttı.

Ancak insanlar sosyal medyadan vazgeçtikçe bu düşünce hızla dağıldı. Şimdi, 2023’ün sonunda, X daha düşük veya daha az kullanışlı olamaz. Reklamverenler ve kullanıcılar kaçmaya devam ediyor. Uygulamayı kullanmayı bırakan kişiler bu yıl %30’dan fazla arttı ve şirketin geliri yaklaşık %50 düştü.

Ancak çok daha küçük X hala en büyük başlıklara hükmediyor ve dünya çapındaki sosyal ağların popülaritesinde 12. sırada yer alıyor. Bu Snapchat ve Telegram’dan daha az ve Pinterest’ten biraz daha fazla.

2024’te koşuyor

  • 2024’e hazırlanırken, çok daha üretken bir yıl için hepimiz kolektif kalplerimizi ve kafalarımızı bir araya getirelim. Tahminler her zaman eğlencelidir ama biraz işe yaramaz. Robert’ın yeni yılda olması gerektiğine inandığı şeyi paylaşmasına izin vereceğiz:
  • Pazarlama ekipleri, yapay zekanın gerçekten bir teknoloji sorunu değil, bir içerik stratejisi zorluğu olduğunu anlayacaktır.
  • Web3, blok zinciri ve belki de Web3’ün birlikte oluşturulan topluluk oluşturmasının yenilenmesinde yenilenen eylem gerçekleşecektir.
  • Bilgi kaynağı olarak marka pazarlaması merkez sahneye çıkacak. Özellikle B2B’de marka uyumunun bir fonksiyonu olarak etkileyici ve konu uzmanlığına yapılan yatırımlar devam edecek.
  • Sosyal medyanın kargaşası devam edecek ve içeriğinizi tüketim için kiralamak veya organik olarak dağıtmak için mevcut başka bir medya biçimi haline gelecektir. İçerik oluşturucuların küçük bir yüzdesi artacak ve çoğu insanın içeriklerini tüketmesine neden olacak. Topluluklar, özellikle etkinlikler yoluyla sahip olunan medya şeklinde büyüyecek. Hem dijital hem de fiziksel marka deneyimleri yeni sosyal medya olacak.

Sonunda, değişim 2024’te tekrar ilgi çekici  olacak. Yapay zeka entegrasyonundaki inovasyondan içeriğe ve sahip olunan medya stratejisine ve markaya odaklanmaya kadar, etkinlik nasıl ilginç şeylerin güvenilir kaynağı haline geldiğinize odaklanacaktır.

Yapraklarınızı toplama ve işe koyulma zamanı. 525.600 dakikanız var.

Kaynak;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin