2024’te Perakende Medya Ağlarının Yükselişi: Pazarlamacılar Neden ÖnemsemeliYazar: by Content Marketing Institute Team
Çeviren: Ecem Erdoğan

LL Cool J’nin söyleyebileceği gibi, “Buna bir geri dönüş demeyin, yıllardır burada.”

Ücretli reklamcılık canlıdır ve diğer pazarlama yöntemlerinden farklı şekillerde daha hızlı büyür.

Bir medya araştırma firması olan Magna ve bir medya ajansı olan GroupM, reklam endüstrisi tahminleriyle yılı tamamladı – özellikle bekleyen ABD başkanlık siyasi sezonuyla birlikte 2024’te dijital reklamcılık için büyük bir büyüme bekliyor.

Ancak daha büyük, daha beklenmedik haberler, sektörde nispeten yeni bir kişi olan perakende medya ağlarındaki artıştan geliyor.

Content Marketing Institute’nin baş strateji danışmanı Robert Rose’un bu eğilimlerin pazarlamacıları nasıl etkileyebileceğini açıklamasını izleyin veya düşünceleri için okumaya devam edin:

YouTube player

GroupM, siyasi reklamcılık hariç, 2023’te dijital reklam gelirinin %5,8 veya 889 milyar dolarlık bir artışla sonuçlanmasını bekliyor. Magna, reklam gelirinin bu yıl %5,5 artacağına ve 2024’te %7,2 artacağına inanıyor. GroupM ve Zenith, 2024’te daha mütevazı bir %4,8 büyüme göreceğini söylüyor.

Robert, ücretli reklamların sadece 2023’te hayatta kalmakla kalmayıp aynı zamanda 2024’te gelişeceği için, bir reklam çöküşü hissinin ve reklamın modern ekonomideki ölümüne ilişkin diğer tahminlerin geçmediğini söylüyor.

Perakende medya ağı nedir?

Daha büyük haberlere  perakende medya ağlarının yükselişi. Bu ajansların ve araştırma firmalarının değerlendirmelerinde en küçük segment olan perakende medya ağları, 2024’te en hızlı büyüyen ve gerçekten önemli dijital reklam formatlarından biri olacak.

GroupM, bu yıl ağlarda harcanması beklenen 119 milyar doları ve önümüzdeki yıl %8,3 oranında artması gerektiğini öne sürüyor. Magna, bu yıl perakende medya ağlarından 124 milyar dolarlık reklam geliri tahmin ediyor.

“Bunu bir an için düşün. Robert, “Perakende medyası şu anda Çin dışındaki arama reklamlarına harcanan toplamın neredeyse dörtte biri” dedi.

Perakende medya ağlarına aşina değilseniz yalnız değilsiniz. B2C dünyasında tanıdık bir yerel dil, özellikle tüketici-paketli mal endüstrisi, perakende medya ağları artık dikkat etmeniz gereken bir reklam segmentidir.

Perakende medya ağları, perakendecinin ağı içindeki reklam platformlarıdır. Perakendecilerin çevrimiçi mağazalarında arama reklamcılığıdır. Örneğin, Amazon, Walmart veya Instacart’ta ürün anahtar kelimelerine karşı reklam vermek için para harcıyorsanız, bir perakende medya ağı kullanırsınız.

Ancak bu reklam satın alma ağları, mini sitelerden videolara ve içerik pazarlama merkezlerine kadar diğer dijital medya özelliklerinde de mevcuttur. Ayrıca etkileşimli kiosklar ve mağaza içi ekranlar aracılığıyla da yerinde bulunurlar. Her geçen gün yeni formatlar yükseliyor.

Perakende medya ağları mantıklı. Perakendeciler, müşteriler hakkındaki bilgilerinden, nerede ve neden alışveriş yaptıklarından yararlanır ve ilgi alanlarına uygun teklifler ve içerik sunar. Perakendeci, müşterilerinin değerli bilgiler sağlama konusunda onlara güvendiklerini bilerek içeriklerini bir medya şirketinin yapacağı gibi kullanır.

2024’te bu 2 şeyi düşünün

Bu, Robert’ı 2024 ve sonrası için düşünmenizi istediği iki şeye getiriyor. Birincisi bir soru: Ürünleriniz veya hizmetleriniz için neden perakende medya ağlarını düşünmelisiniz?

Reklam, bir marka fikrine bağlandığı için çalışır. Perakende medya ağları, alıcının yolculuğunun derinliklerinde çalışır. Malları çapraz satmak veya seçilen sağlayıcı olmak için tüketicinin bir mağazadaki (çevrimiçi veya tuğla ve harç) varlığını kullanırlar.

Örneğin, Robert, müşterilerinin iş kitapları aradığını bildiği için Amazon’un perakende ağında İçerik Pazarlama Stratejisi kitabının reklamını yapabilir. “İçerk pazarlaması” aramalarında, kitabı ilk olarak ortaya çıkacaktı.

Ancak perakende medya ağları da marka halo etkisi yarattığı için iyi çalışıyor. Robert, The New York Times ve The Wall Street Journal’daki kitabı için bir reklam satın alabilir çünkü okuyucularının bu medya kuruluşlarını saygın bilgi kaynakları olarak gördüğünü biliyor. Kitabını medya özelliklerine bağlayarak biraz güven kazanıyor.

Akıllı pazarlama ekipleri, halo etkisinin gücünü tanıyacak ve perakende medya ağlarında marka düzeyinde deneyimler yaratacaktır. Bunu, doğrudan bir müşteri aradıkları için değil, marka içerik deneyimlerini Amazon, Nordstrom, eBay vb. gibi güvenilir bir medya ağına bağlayabildiği için yapacaklar.

Robert’ın düşünmenizi istediği ikinci şey, B2B fırsatıyla ilgilidir. B2B markaları için daha fazla perakende medya ağı fırsatı geliyor.

Netline, Business2Community ve diğerleri gibi içerik sendikasyon ağlarına zaten satın alabilirsiniz. Ancak, örneğin Amazon’un B2B pazarının astronomik büyümesi (2023’te 35 milyar dolar) göz önüne alındığında, Robert bu tür platformlarda benzer bir perakende medya ağlarının eğiliminin ortaya çıkmasını bekliyor.

Robert,” Adobe, Microsoft, Salesforce, HubSpot veya büyük içerik platformlarına sahip herhangi bir marka olsaydım, üzerlerinde ücretli içerik sponsorluğu (reklam veya sponsorlu içerik olarak) satarak onlardan para kazanmaya bakardım ” diyor.

Kaynakça:https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin