”2024’te Sıfırdan Başlasam Ne Yapardım? – Dijital Pazarlama ”


Yazan: Kayla Haynes

Dijital pazarlama alanında marka danışmanlığı yapan Ozan Tarık Cepni, 2024 yılında pazarlama alanına sıfırdan başlasaydı neler yapacağını Youtube videosunda açıklıyor.

Bilgiye erişim

Pazarlama okumamış Cepni, bu alanda iş yapmak için üniversite eğitiminin şart olmadığını söylüyor. Önemli olan bilgiyi öğrenme arzusu. Youtube platformunda birçok video olduğunu ve pazarlama alanını bu videolar sayesinde adım adım öğrenebileceğinizi söylüyor.

Pazarlama ve marketing

Alandaki en önemli ve en çok duyulan iki terim : pazarlama ve marketing. Cepni, internetteki kaynakları kullanarak bu iki terim anlamını düzgünce öğrenmeyi tavsiye ediyor. Bu terimleri araştırdıktan sonra ilginizi çekip çekmediğini görün. Kendinize ” Bu alanda şevkle çalışıp başarılı olabileceğimi düşünüyor muyum?” diye muhakkak sorun. Eğer bu soruya yanıtınız hayır ise, sırf para kazanmak için veya geleceğin mesleği olarak adlandırıldığı için anlık motivasyonla bu alana yönelmeyin.  Başka sektörlere odaklanın.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın kendi içinde çok fazla kategorisi var: SEO, Influencer marketing, reklamlar, mail marketing… Bu alanların hepsinde öğrenecek çok fazla bilgi olduğundan hepsine hakim olmanız mümkün değil. Yine de her alan ilgili en bilindik bilgileri bilmeniz iyi olur. Örneğin, SEO’nun ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilin. Kendiniz için her alanın en önemli bilgilerini not alın ve hangisinin sizde daha fazla merak uyandırdığını bulun. İlk iki ay boyunca ‘basic’ bilgileri araşıtırın ve yetenekleriniz hangi alana daha uygun bunu keşfedin.

Derin Araştırma

Kendinize en uygun olan alanı kararlaştırdıktan sonra o alanı derince araştırmaya başlayın. Ne yaptığınızı önden belirlemeniz lazım, kendinize bir harita/plan çıkarmanız lazım. Yapacaklarınızı bilmezseniz bu yolda kafa karışıklığı, kaybolma yaşamanız ihtimali artacak. Disiplinli bir şekilde çalışmayı sürdürün. Bulabildiğiniz kadar bilgiyi bulun, notlar tutun.

İçerik Üretimi

Öğrendiklerinizi aksiyona geçirme zamanı. Öğrendiğiniz bilgileri başkalarına öğretmeniz lazım. Eğer dijital pazarlama alanında çalışıyorsanız dijital görünürlüğünüz olmalı. Sosyal medya platformlarına içerik üreterek elimizdeki bilgileri başkalarıyla paylaşmalıyız. Kendinize uygun en az bir sosyal medya platformu seçin. İdeal olan her sosyal medya platformunda o platformun diline uygun içerik yapmak olacaktır. Başlarda müşteriyle alakalı bir zaman eksikliği olmadığından farklı platformlara harcayacak vaktiniz olabilir. Olabildiğince tüm mecralarda düzenli bir şekilde içerik üretmeniz lazım. İlk bir buçuk yıl herhangi bir beklentiye girmeden bunu yapın. Önemli olan kısım, düzenli içerik üretmek.

Müşteri Bulmak

İçerik üretmek, müşteri bulma iç güdüsüyle yapılmaz. Öğrenileni aktarmak amacıyla yapılır. Bu konuda içsel bir motivasyonunuz yoksa düzenli içerik üretemeyebilirsiniz çünkü eğer amacınız sadece müşteri bulmaksa hedefinize ulaştığınızda içerik üretmeyi bırakırsınız. Vaktim yok tarzı bahaneler üretirsiniz çünkü en baştan motivasyonunuz öğretmek değil müşteri bulmaktır. İçerik üretmek yorucu bir süreç ve karşlığı uzun zaman sonra alınıyor. Eğer içsel motivasyon kaynağınız yoksa sürdürülebilir değil. İlk bir sene müşteri kazanma motivasyonunuz olmasın, müşteriniz olursa bile içerik üretmeyi bırakmamak lazım.

Öğrenmeye Devam Et

İçerik üretmek için alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmalısınız. Her zaman öğrenmeye devam edin. Öğrendiklerinizi başkalarına aktarmaya devam edin. Bu konuda size sıkıntı çıkarabilecek konu kendi içinizde mükemmelliyetçilik iç güdüsü ama unutmayın bir şeyi yapmanız yapmamanızdan iyidir. Kendinizi sektördeki diğer içerik üreticileriyle kıyaslamayın, eğer sırf diğerlerine bakıp motivasyon eksikliği yaşarsanız zaten başlangıç noktasından hareket edemezsiniz. Düzenli içerik paylaşmak en önemli adım. Bir yıl içerik üretmenin ardından dijital görünürlüğünüz artacağı için müşteri de kazanacaksınız. Peki, bundan sonra ne yapılacak?

Sor Öğren Öğret

Bütün süreç aslında tekrarlanıyor. Alanımızla ilgili daha fazla bilgi öğreniyoruz ve sosyal medyada ve müşterilerimizle öğrendiklerimizi paylaşıyoruz. Bunun birkaç adım ilerisi ekip kurmak. Bunu yapmak ise dört senenizi alabilir ancak tek başınıza sıfırdan dijital pazarlama alanına girecekseniz burada açıklanan adımları yapmalısınız. Adımları kısaca özetleyelim:

  1.  Pazarlamanın ve ne olduğunu öğreniyoruz.
  2. Dİjital pazarlamanın ne olduğunu öğreniyoruz.
  3. Dijital pazarlamanın alt kollarını araştırıyoruz ve en çok hoşumuza giden başlık üzerine derin araştırma yapıyoruz.
  4. Bu bilgileri başkalarına öğretmek için içerik üretmeye başlıyoruz. Bu başlangıç süresi bir – bir buçuk yıl sürüyor.
  5. Müşteri kazanmaya başlayarak bu süreci ilerletiyoruz.

Bu adımları yaparak dijital pazarlama alanında meslek edinebilirsiniz.

Kaynak: 2024’te Sıfırdan Başlasam Ne Yapardım? – Dijital Pazarlama – Marka Danışmanlığı

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin