2024’ün pazarlama trendleri neler olacak?


Yazan: Pini Yakuel

Çeviren: Sena Can

Bin 200’den fazla markayı temsil eden binlerce pazarlama uzmanıyla yaptığımız çalışmalar ve ikibinden fazla tüketiciyle yaptığımız anketlerden elde ettiğimiz özel içgörüler ışığında, 2024’ün dünyasını şekillendireceğini düşündüğümüz en önemli pazarlama trendlerini burada bulabilirsiniz.

1. Yapay Zeka Destekli Kişiselleştirme  

Tahmin : Yapay zeka ve makine öğreniminin 2024’teki rolü, hem pazarlamacılar hem de tüketiciler için önemli olmaya devam edecek. Yapay zekanın ortaya çıkışı ve etkisi, onu 2024 için 1 numaralı pazarlama trendimiz haline getiriyor.

Pazarlamacılar için bu ne anlama geliyor: Pazarlamacılar, müşteri verilerini titizlikle analiz etmek ve son derece kişiselleştirilmiş, gerçek zamanlı içerik sunmalarına olanak sağlamak için yapay zeka algoritmalarına büyük ölçüde güvenecek .

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, tercihlerine ve ihtiyaçlarına uygun, markalarla etkileşimlerinin genel kalitesini yükselten özel deneyimler bekleyebilirler.

2. Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk  

Tahmin: 2024’ün iş dünyasında sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk ön planda olmaya devam edecek.

Pazarlamacılar için anlamı: Bu değerlere uyum sağlamak yalnızca bir seçim değildir; markalara rekabet avantajı sunan stratejik bir zorunluluktur.

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, etik ve sürdürülebilir uygulamalara öncelik veren, seçimlerini değerleriyle uyumlu hale getiren markaları desteklemeyi ve onlarla etkileşime geçmeyi sabırsızlıkla bekleyebilirler.

3. Video Hakimiyeti  

Tahmin: Video içeriğinin hakimiyeti 2024’te de devam edecek ve pazarlama stratejileri yeniden şekillenecek.

Pazarlamacılar için ne anlama geliyor : Kısa biçimli video, canlı yayın ve etkileşimli video formatları, kitlelerin etkili bir şekilde ilgisini çekmenin anahtarı olacaktır.

Tüketiciler için anlamı : Tüketiciler, çevrimiçi deneyimlerini geliştirecek şekilde daha fazla dinamik ve görsel olarak çekici içerik akışı bekleyebilirler.

4. Veri Gizliliği ve Uyumluluk  

Tahmin : Veri gizliliği düzenlemeleri geliştikçe pazarlamacıların karmaşık bir ortamda ilerlemesi gerekiyor.

Pazarlamacılar için bu ne anlama geliyor : Pazarlama şefleri (CMO’lar), şeffaf ve güvenli veri işlemeyi mümkün kılmak için uygulamaların sıkı veri gizliliği düzenlemeleriyle uyumlu olmasını sağlamalıdır.

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, işletmelerin veri toplama ve kullanma uygulamalarına olan güveni artırarak daha şeffaf ve güvenli veri işleme bekleyebilirler.

5. İçerik Otomasyonu  

Tahmin: Otomasyon araçları ve yapay zeka, 2024’te içerik oluşturma ve dağıtımında devrim yaratacak.

Pazarlamacılar için anlamı: İçerik otomasyon platformlarına yatırım yapmak, tutarlılığı ve verimliliği korumak için hayati önem taşıyacak ve bunu pazarlamacılar için bir zorunluluk haline getirecek ve en önemli pazarlama trendlerimizden biri haline getirecek.

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, çeşitli kanallar arasında kesintisiz bir içerik akışı deneyimleyecek ve tutarlı bir marka deneyimi sağlayacak.

6. Kaybolan İçerik  

Tahmin: Geçici içerik, 2024’te pazarlamacılar için, özellikle de sınırlı süreli promosyonlar ve gerçek zamanlı etkileşim için güçlü bir araç olacak.

Pazarlamacılar için bu ne anlama geliyor: Pazarlamacıların güncel kalabilmek ve kaybolan içerikleri tanıtım faaliyetleri için etkili bir şekilde kullanabilmek için bu trende uyum sağlaması gerekiyor.

Tüketiciler için ne anlama geliyor: Tüketiciler daha geçici ancak genellikle daha etkileşimli ve ilgi çekici içerikle etkileşime geçmeyi bekleyebilirler.

7. Müşteri Deneyimi (CX) Yükselişi  

Tahmin: Pazarlama müdürlerinin (CMO’lar) uçtan uca müşteri yolculuğunu geliştirmek için teknolojilere ve stratejilere yatırım yapmasıyla müşteri deneyimi 2024’te ön planda olacak.

Pazarlamacılar için anlamı: Markalarla daha sorunsuz, daha kişisel ve tatmin edici etkileşimlere yol açacak şekilde müşteri yolculuğunu geliştirecek teknolojiler ve stratejiler üzerinde odaklanılmalıdır.

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, markalarla olan etkileşimlerinde daha yüksek ve daha kişiselleştirilmiş bir deneyim bekleyebilirler.

8. İçerik Çeşitliliği  

Tahmin: Markalar 2024’te küresel ve çok kültürlü bir kitleye hitap etmek için içeriklerini çeşitlendirecek.

Pazarlamacılar için anlamı: İçerik yerelleştirmesi ve kültürel duyarlılık da dahil olmak üzere farklı demografik özelliklere uygun stratejileri uyarlamak.

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler daha kapsayıcı ve kültürel geçmişlerini yansıtan, marka mesajlarının alaka düzeyini artıran içerikleri sabırsızlıkla bekleyebilirler.

9. Veri Analitiği Becerileri 

Tahmin: Pazarlamacılar, 2024’te eyleme geçirilebilir içgörüler elde etmek için her zamankinden daha gelişmiş veri analitiğine sahip olacak. Üretken yapay zeka, pazarlamadaki siloların karmaşıklığını gerçek zamanlı veri erişimine indirecek. Pazarlamacılar artan veri hacminden eyleme dönüştürülebilir bilgiler elde edecek.

Pazarlamacılar için anlamı: Üretken yapay zekanın ortaya çıkışı, sohbete dayalı içgörü keşfini de kolaylaştıracak ve veri analizinin karmaşıklığını azaltacak.

Tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, deneyimlerini iyileştiren daha alakalı ve zamanında mesajlara sahip olacak. Deneyimli pazarlamacıların tercihleri ve ihtiyaçları konusunda daha derin bir anlayışa sahip olduklarını görecekler.

10. Kârlı Büyüme ve Gösteriş Metrikleri 

Tahmin: 2024’te gösteriş ölçütlerinden kârlılığa ve sürdürülebilir büyümeye geçiş, pazarlama önceliklerini yeniden şekillendirecek.

Pazarlamacılar için anlamı: Yüzeysel büyüme ölçümleri yerine değer ve uzun vadeli sürdürülebilirliği vurgulayan, somut karlar sağlayan eylemlere odaklanılmalıdır.

Bunun tüketiciler için anlamı: Tüketiciler, markalardan değere öncelik vermelerini, markalarla olan etkileşimlerinin yalnızca büyüme odaklı değil, aynı zamanda gerçek değer sunmaya odaklanmasını da bekleyebilirler.

Kaynak: https://www.optimove.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin