Online işlerde başarılı olma yolları


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Ezgi Karaduman

Gelişen teknoloji hayat standartlarımızı yükseltmekte. İnternet ve teknoloji ikilisi insanların yaşam koşullarını üst seviyeye çıkartmakta. Etinden sütünden her türlü yararlandığımız internetin iş kolu olarak alternatifler çoğalmakta. Online işler olarak tanımladığımız bu alternatifler günümüzde yükselen iş kolları arasında. eBay, Etsy veya Amazon gibi sitelerde iş imkanı bulmak oldukça kolay ve gençlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Çevrimiçi bir e-ticaret sitesinde çevrimiçi danışmanlık, içerik üretmek, video üretmek veya kopyalamak gibi aşina olunan işler hem rahat hem masrafsız işler arasında üst sıralarda yer almakta. Hem masrafları azaltırken hem de ev konforunda çalışmayı kim istemez ki? Ama her iş gibi bu işinde gereklikleri yok değil…
İşte başarı için gereklilikler

Hızlı İnternet

Eğer bir iş çevrimiçi sahip olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan ilk şey internet erişimine sahip olmak. Böylece gerekli çevrimiçi görevleri yönetebilirsiniz, bunun için ise tek ihtiyacınız güçlü ve güvenilir bir internet ağına sahip olmanız.

Laptop

İnternet erişimi için tabi ki de bir laptopa ihtiyacınız var! Gerekli videoları güncellemeye veya düzenlemeye, içerikleri saklamaya yetecek bir laptopunuzun olması gerekiyor. Laptopların en iyi özelliklerinden biri de yanınızda istediğiniz yere taşıyor olabilmeniz. Her mekan değişikliğinde yanınızda olacaklardır.

Wifi Network

Ev tabanlı işlerde sadece internet olması yetmez. Wifi uyumlu olması gerekir. Diğer teknolojik aletler için (yazıcı vs.) kullanacağız kablolu bağlantı sizi zora sokabilir. Eternet kablosu ayak bağı olabilir.

Software

Mali yönetimi herhangi bir iş için bir zorunluluktur. Evinizde bir online iş yaparken bile, ödemeleri, masrafları, faturaları organize etmeniz için bir yol gerekir. Bunları da güvenilir programlar indirerek işlerinizi düzene sokabilirsiniz.

Online Ödeme

Yaptığınız işlerin ödemesini almak veya para gönderebilmek için online ödeme servisinizin olması lazım. PayPal veya Dwolla gibi çevrimiçi hizmeti kullanabilirsiniz. Bu hizmetler, kullanıcıların güvenli bir şekilde online para akışı için en makul hizmetlerdir. Aynı özellikleri sunan Authorize.net veya Google Cüzdan gibi diğer hizmetler de vardır.

Dosya Yedekleme

Büyük ihtimalle bu hayatınızı kurtaracak en önemli adımdır. Önemli belgeleri kaydetmenize ve her yerden erişmenize olanak sağlar. Dropbox ve Carbonite gibi depolama sağlayıcıları önemli dosyaları ve hatta tüm sistemi yedeklemenizi sağlar.

Kablosuz Yazıcı

Her şey online diyoruz ama bu belgelere ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmez. Bazen önemli belgeleri çıkartmakta size büyük yarar sağlayacak kablosuz bir yazıcıya da ihtiyacınız olacaktır…

Takvim

Mutlaka yapılacaklar listeniz olmalı! Tüm toplantıları, etkinlikleri ve görevleri takip etmek zor bir iş olabilir. Ama tüm bunları organize etmenize yardımcı birçok program bulunmaktadır. Google Takvim gibi uygulamalar kullanın. Randevularınızı ve etkinliklerinizi hatta arkadaş buluşmalarınızı bile etkinlik planlamasını yapın.

Zaman Kullanımı

Zaman son zamanlarda en çok sahip olduğumuz fakat en kısa sürede tükettiğimiz kavramdır. Zamanın değerlendirilmesini iyi yapın. Bir liste oluşturun aciliyet ve önem sırasına göre görüşmelerinizi ve işlerinizi ayarlayın bu sizi çok rahatlatacaktır.

Video Konferans Sistemi

Herzaman her müşteriyle yüz yüze görüşmeniz mümkün olmaya bilir. Özellikle de yurtdışı bağlantılı işlerde. Maille baş edemediğinizde veya hızlı sonuç elde etmeniz gereken işlerde müşteri ile irtibatta olmak gerekir. Farklı şehirlerde, farklı devletlerde, farklı ülkelerde veya dünyanın öbür ucunda olsanız bile – Skype veya GoToMeeting gibi sistemler işlerinizi halletmenizde büyük bir yardımı olabilir.

Online işlerde evden bir iş yaparken bile, resmi bir isim ve bir web sitesi gerekiyor. Kullanılabilir işletme adı ile uygun bir alan adı seçin ve namecheap veya GoDaddy gibi bir sağlayıcıdan satın alabilirsiniz. Böylece başkaları sizin satın aldığınız isim ve logoyu kullanamaz. İşletmeniz resmileşir.

Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medyanın etinden sütünden yararlanmanız gerekir. Etki alanı daha geniş olan sosyal medyalarda işinizin adıyla hesaplar açın ve devamlı onlie olun. Facebook, twitter, instagram dışında LinkedIn de işinize oldukça yarar.

İş Planı 

İş planı sizin asıl kurtarıcınızdır. Evde çalışıyorsunuz diye rahat olmanız sizi zarara sokar. Düzgün bir iş planı ve derinlemesine araştırma yaparak, yapacağınız işten nasıl kar edeceğinizi bulun.

Kaynak: http://smallbiztrends.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin