Tüketimin Anahtarı Reklam
Tüketiciyle iletişim kurmak pazarlamanın en temel yoludur. Bunun da en kolay aracı reklamdır. Reklamı tüketimin anahtarı olarak düşünebiliriz. Firmalar reklam yoluyla insanların arzularına gönderme yapıyorlar. Böylece ürünlerini almalarını ve kullanmalarını sağlıyorlar. İnsanlarda, onların ihtiyaç duymadıkları ürünleri de alma arzusu yaratıyorlar. Çünkü reklamlar insanlar üzerinde uyarıcı niteliğindedir. Ayrıca insan psikolojisi üzerinde de etkilere sahiptir. İnsanların ihtiyacı olmayan ürünlere de ihtiyacı varmış gibi hissettirerek, onların bu ürünleri alması sağlanır ve alırsa mutlu olacakları, almazlarsa ise mutsuz olacakları duygusu aşılanır. Bu duyguyu çocuklara daha kolay hissettirebilecekleri için, reklamlarda genellikle çocuklara yönelik etkiler fazladır. Çocukların özenme duyguları hedef alınır. Ayrıca ev kadınlarına yönelik reklamlar da çoğunluktadır. Evin ihtiyaçlarını onlar belirledikleri için ve televizyonda fazlasıyla izledikleri için, reklamla tüketim toplumu oluşturma aşamasında ev kadınları da hedef kitledir.marketing

Reklamlar bir araçtır. Ürünler bu araç vasıtasıyla tüketiciye sunulur. Reklam ürünleri tüketiciye sunmanın, yani pazarlamanın en etkili yollarından biridir. Firmalar pazarlama stratejisi oluştururken en çok akılda kalıcılığa dikkat ederler. Reklam akılda kalıcılık konusunda en etkili ve hızlı pazarlama yollarının başında gelir. Reklam ürünün tüketiciyle buluşmasını, tüketiciye tanıtılmasını sağladığından, firmaların ürünleri için hazırladıkları pazarlama stratejilerinde büyük rol oynar. Doğru bir pazarlama stratejisiyle, ürün tüketiciyle hızlı ve etkili bir biçimde buluşur. Reklamlar tam burada akla gelen ilk şeydir. Firma, içerikle pazarlamayı reklamda kullanarak ürüne değer katmayı başarabilirse tüketiciye ulaşmış olur.

Son zamanlarda üreticiyle tüketicinin arasındaki mesafeler büyüdüğü için, firmaların pazarlamada ilk başvurdukları yöntemdir reklam. Çünkü reklamlar, üretici ve tüketici arasındaki mesafeyi kaldırır. Firmaların, piyasadaki bu rekabet ortamında, yerini korumak için bu mesafeyi kaldırması ve tüketiciye ulaşması şarttır. Reklamın bunun en etkili ve hızlı yolu olduğunu söylemiştik. Ama aynı zamanda en ucuz yoludur. Durum böyle olunca da firmalar reklamın gücünü gördüler ve rekabetlerini reklamlara taşıdılar. Artık basit reklamlar değil, ilgi çekici, yaratıcı, yani daha fazlası aranır hale geldi. Yani en ilgi çekici ve yaratıcı reklamı yapan tüketiciye ulaşmayı başarır ve ürünü satar diyebiliriz.

Yazan: Mina Can

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin