Shopify mağazanızın sosyal medya İnfluencerlarına* ihtiyacı olmasının 3 sebebi


Yazan: Lexy Wright

Çeviren: Berfu Ervakit

Pazarlama sürekli gelişiyor, yeni kanallar ve teknolojiler ortaya çıkıyor ve tüketicilerin tercih ettiği medya tüketimi yöntemleri onlarla birlikte değişiyor. Pazarlama alanındaki bu değişim Instagram, YouTube ve Facebook gibi görsel ve sosyal kanalların popülerliğinin artmasında yatıyor. Bu sosyal paylaşım kanalları müşterilerin bir markanın mesajını şekillendirmede daha iyi veya daha kötü bir rol oynamasına izin veriyor. Buna karşılık, bu durum marka influencerlarının yükselmesine yol açtı. Bu influencerların müşterilerinizin satın alma kararları üzerinde önemli bir etkisi var; bir Nielson araştırması tüketicilerin %92’sinin her şeyden önce tanıdıkları insanlardan gelen tavsiyelere güvendiklerini bulmuştur. Sınırlı zaman ve kaynaklarla, Shopify pazarlamacıları içerik maliyetlerinden tasarruf etmek ve daha güvenilir bir marka oluşturmak için influencerları kullanabilir. Birçok pazarlamacı influencer pazarlamanın üst düzey değerini anlıyorken, en anlayışlı pazarlamacıların çoğu bile neden ve nasıl influencerları kendi pazarlama karmasına dahil edeceğinden emin değil. Markanızın neden influencerlara ihtiyacı olduğunun 3 nedenini burada bulabilirsiniz.

Ün

Instagram’da 500 milyondan fazla aktif kullanıcı var. Bu kullanıcıların çoğu, ilham almak için Instagram influencerlarını takip ediyor. Instagram’da ünlü olan bu kullanıcıların “influencerlar” olarak adlandırılması tesadüf değildir. Influencerlar, hayranları üzerinde muazzam bir güç tutarlar ve yüzlerce ürünü ürününüzün tek bir küratörlüğünde fotoğrafıyla almalarını teşvik edebilirler. Quay Australia adlı Shopify mağazası influencerları başarıyla kullanan bir markanın mükemmel bir örneğidir. Yaklaşık 1 milyon Instagram takipçisi ve markaları yayınlanan ‘A-list’ ünlüleriyle Quay, işin ana hatlarını belirleyen muazzam bir influencer pazarlama programı geliştirdi.

Servet

tomoson.com’a göre işletmeler, influencer pazarlamada harcanan her 1 dolar için 6,50 dolar  kazanıyor. Influencer pazarlamanın bazen izlenmesi zor olduğu kabul edilir, ancak sosyal medyadaki influencer yayınları ile satış arasındaki doğrudan ilişkiyi ispatlamanın yolları vardır. Bazı markalar influencerlara hayranlarıyla paylaşacakları tek bir bağlantı sağlayarak pazarlama ekiplerinin satışları doğru kaynağa göre takip etmelerini sağlıyorlar. Diğer markalar, influencerların yayın yaptığı günlerde takipçilerindeki artışları izliyorlar. Daha sağlam bir influencer sayfası analizi ile ilgileniyorsanız, influencer pazarlama programınızın yatırım getirisini (ROI) izlemenize yardımcı olan çeşitli pazarlama yazılımları da vardır. Markanızın pazarlamasında influencer kullanmanın bir başka finansal avantajı var mı? Maliyet açısından verimli. Influencer pazarlamayla, içerik yaratmayı ölçeklendirebilir ve zaten inşa edilmiş bir kitleyi düşük bir maliyetle hedefleyebilirsiniz. Araştırmalar gerçek kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğin çevrimiçi dönüşümleri 2 kat artırdığını gösteriyor. Shopify mağazası Jolyn, markanıza etkileyici bir içerik oluşturmak için marka influencerların nasıl kullanılacağına ilişkin en iyi örneklerden biri. Web sitesinde, ürün sayfalarına doğrudan tıklamanıza izin veren hem marka hem de müşteri fotoğraflarının Instagram özet akışını gösteren “Instagram’ımızda Mağaza” bölümü bulunuyor. Influencer girişimi üzerine bir vaka çalışmasında Jolyn, bu stratejinin daha yüksek ortalama sipariş tutarı ve dönüşüm sağlamasına neden olduğunu belirtti.

Hayranlar

Influencer pazarlama, organik arama, ücretli arama ve e-posta pazarlamasını yenerek en hızlı çevrimiçi müşteri edinme kanallarından biri oldu. Influencer pazarlamanın başarısına katkıda bulunan bir faktör içerik viralitesidir. Influencer pazarlama, müşterinin katılımı konusunda özünde yer almaktadır. Hayranlarınızı markanızın inşasına katılmaya nasıl cesaretlendirirsiniz? Sürekli bir hashtag ile başlatılan yarışma ve kampanyalar, markanızın etrafında sadık bir topluluk oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Shopify markası Chubbies geçtiğimiz günlerde yaklaşık 2000 sunum yapan bir yarışma düzenledi. Sosyal medya insanların göz atıp satın alma şeklini etkiler. Influencerlarla iş birliği yapmak ve e-ticaret deneyiminize dahil etmek için sosyal medya influencerlarının içeriğini dahil etmek, markanız için çok sayıda fayda sağlar. Yatırım getirisi, marka kimliği ve müşteri sadakati, sosyal medya influencerların başarıyla kullanılmasında büyük ölçüde etkilenebilecek faktörlerdir.

*İnfluencerlar: Sosyal medyada etkili olan, yaptıklarıyla ve kullandıklarıyla başkalarını etkileyebilen kişi.

Kaynak: http://www.business2community.com/social-media/3- reasons-shopify- store-needs-social-media- influencers-01725199#IOZo9tWPHkOzPAOb.97

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin