Pinterest’ten yepyeni bir uygulama: “Propel”


Yazan: Bloomberg News

Çeviren: Tuan Baykut

Pinterest, günlük kârının çeyreğini oluşturmak için yeni bir strateji odağı ortaya koyuyor. Hedef kitlesi küçük ve orta ölçekli reklamcılar olan Pinterest, bu sayede kârını oranlarını arttırarak büyümeye gidiyor.

“Pinterest Propel” adını taşıyan bu yeni uygulama sayesinde şirket, bahsi geçen küçük ölçekli yeni reklamcılara programın nasıl çalıştığına dair özel servisler sunuyor. Pinterest üzerinden günlük $100 dolar bedelinde reklam çıkışı yapmayı taahhüt eden tüm reklamcılara şirket ilave destek ve eğitim sunarken, bunun yanı sıra onlar için reklam tasarımı yapmayı kabul ediyor. Bu program ile Pinterest aynı zamanda başlangıç seviyesinde olan ilk üç pazarlama acentasına da ihtiyaçlarına yönelik tüyoların kendi bünyesindeki reklam uzmanları tarafından verileceğini bildiriyor.

Pinterest, kendi fikirlerini tam olarak ortaya koyamamış insanların, kendi sitelerini ilham kaynağı olarak kullanmasından dolayı kısmen daha küçük reklamcılarla çalışmayı tercih ediyor. Platformda, insanlar her türlü organizasyona ve tasarıma ilham verebilecek görselleri paylaşmakta. Pinterest’in genel müdürü Tim Kendall, platformun daha çok küçük ölçekli ve büyümeyi hedefleyen üreticiler ve tasarımcılar tarafından ziyaret edildiğini onaylıyor.

Büyümeyi hedefleyen bu kitle, kendi namlarında büyük pazarlama harcamaları yapma yetisine sahip değilken; bir araya geldiklerinde Google ve Facebook gibi dijital dünya devleri için reklam geliri olarak büyük bir kaynak halini alıyor. Özellikle Google, küçük şirketlerin reklam araştırması için ilk tercihi olarak ün yapmış bir kuruluş. Şirket bu ünü sayesinde geçen yıl 80 milyar dolarlık gelir elde etmişti. Pinterest, günümüzde popüler, ancak hala gelişmekte olan bir şirket olarak; Google’a araştırma konusunda rakip olmaya hazırlanıyor.

“Bu reklam pazarının büyük bir parçası ve bu nedenle bizi daha fazla büyüme oranı yakalamaya zorluyor…” diye başlıyor sözlerine Tim Kendall. Bir yıl önce Pinterest kendi kendine hizmet eden bir reklamcılık programı başlattı ve bu sayede promosyonlar için ödeme yapmayı kabul eden çeşitli girişimler olduğunu fark etti. Şirket, şimdiden bu programı (Propel) “Ghirardelli Chocolate” ve “Too Faced Cosmetics” gibi şirketlerle uygulayarak reklam maliyetlerinin bu şekilde çok daha düşük; reklamların ise çok daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Şirket, gerçekleşmesi muhtemel olan bir halka arz dönemi öncesinde reklamcılık faaliyetlerini çeşitlendirmeye devam ediyor. Pinterest’in bu yılki hedefi $500 milyon doları aşıyor. Şirket, geçtiğimiz yıl kar hedefini düşürmüş olmasına rağmen Tim Kendall’ın Propel’den beklentisi büyük; gelecek birkaç yıl içinde bu yeni sistemin satışları %25 oranında arttıracağını söylüyor.

“İşinizi büyütmeye ve farklı segmentlerdeki işlerden daha fazla pay oluşturmaya odaklandığınızda ayrıca sağlam bir büyüme oranı gösterdiğinizde halka arz gibi girişimler kendiliğinden geliyor.” diye ekliyor Tim Kendall. Şu an için hali hazırda halka açılmak gibi bir projeleri olmadığını da ekliyor tabii. Şimdiye kadarki gelir artışından çok memnun olduklarını ve bunun şirketin büyümesine gözle görünür oranda katkı sağlayacağına inandıklarını da belirtiyor sözlerini bitirirken.

Kaynak: http://adage.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin