4 aylık içeriğinizi planlayın
Çeviren: Kayla Haynes

Youtube trendleri ve taktikleri paylaşmasıyla ünlü olan Modern Millie , ”Plan out your content for the rest of the year.” adlı videosunda dört aylık Youtube içeriğinin nasıl planlandığını açıkladı.

Neden buradasınız?

Millie, insanlara neden aylar öncesinden içerik planlamalarını istediklerini soruyor. Belki organize bir hayat tarzı size daha uygun belki de tam zamanlı içerik üreticisi olmak istiyorsunuz ama konu içeriğe gelince tıkanıyorsunuz. Başlamadan önce kendi sebebinizi bulmanız yolunuzu ve hedefinizi daha açık yapacaktır.

Şimdi başla

Millie’nin şimdiden kastı, ağustos ve eylül ayları. Videonun bu kısmında Millie, Instagram’da yemek tarifleri atan Stephanie üzerinden örnek veriyor. Stephanie’nin ağustos ayında yaklaşık sekiz bin takipçisi vardı ve ortalama videosu yirmi bin izleniyordu. Dört ay içerik planlama programına eylül ayında başladıktan sonra sekiz binden yetmişbeş bin takipçiye ulaştı. Bunlar olurken aynı zamanda bir videosu otuzaltı milyon izlendi, dört ay içerisinde ise ellisekiz milyondan fazla izlendi. Öncelikle, Stephanie iki günde bir video atarak aktifliğini korudu. Bu program ile de kitlesini büyüttü. Millie’ye göre, bunlar herkesin ulaşabileceği başarılar. Buna ulaşmak için bu programı yapmanız gerekiyor. İşte adım adım yap içerik planlama:

Kazanan platform & strateji

Her platformun algoritması farklı çalışıyor. Bu yüzden, önce hangi platformda aktif olmak istediğinizi seçin. Eğer bir stratejiyi yanlış platformda uygularsanız sonuç alamazsınız.Üç tane farklı strateji gösteriyor Millie:

Tür: Aktif olarak içerik üreteceğiniz türü seçmek en popüler stratejidir. Belli bir türde videolar yapmak sizi tutarlı bir içerik üreticisi yapacak.  Bir tür seçip sonra belli konular seçmek işinize yarayacak. Örneğin, fitness türünde içerik üretirsiniz ancak evde spor yapmak gibi bir spesifik konunuz olur. Bu strateji birçok kişi tarafından uygulanıyor çünkü işe yarıyor.

Kitle: Eğer türünüzden emin değilseniz bu strateji sizin için. Nasıl içerik üreteceğinizden çok, kimler için içerik üreteceğinize odaklanın yani hedef kitlenize. Böylece, hedef kitlenizin ilgilendiği konulardan içerik oluşturabilirsiniz.

Kişilik: Bu strateji en kompleks olanı. ‘Hayat tarzı’ içeriği üretenlerin girdiği kategori. Bu kategoride kişiliğinizle insanların videolarınızı izlemesini sağlamalısınız, eğer karakteristik ve özgün bir kişilikseniz uygulanabilir bir strateji.

Bu stratejilerden birini seçtikten sonra, o stratejiye uygun bir platform seçmelisiniz. Tabii ki, bunun tam tersini de yapabilirsiniz. Önce platformu seçip sonra stratejinizi de oluşturabilirsiniz. Millie, en çok ‘Tür’ stratejisini öneriyor, alınan olumlu sonuçlardan dolayı. Bu yolu seçerseniz istediğiniz platformu kullanabilirsiniz. Kitle ve kişilik odaklı ilerlemek istiyorsanız Youtube ve Tiktok platformları daha pratik olur.

Paylaşım aralığı

Dört aylık içerik planlamınızda, ne kadar sıklıkla paylaşım yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu daha basit bir adım ama unutmayın video atacağınız sıklığı video çekmeden seçmeniz lazım. Videolarınızın tarihini planlayın ve üç-dört ay boyunca takvimi takip edin. Bu adımda realistik, yapabileceğiniz bir program seçin. Youtube için genelde haftada bir, Instagram için haftada üç ile beş arası, Tiktok içinse her gün içerik planlanıyor. Millie, bu örneğini Kelly üzerinden veriyor. Pozitif videolar yapan Kelly, Instagram’a haftada bir reel atarak altı ayda kırk bin takipçi kazandı. İstikrarlı ilerlemenin altı tekrardan çiziliyor. Başka bir örnekle açıklayacaksak, yemek tarifleri veren Donna ise haftada iki kere yaptığı düzenli paylaşımları sayesinde  yerel haber kanalıyla iş birliği yaptı. Bir içerik yükleme programı seçin ve bu programı uygulayın.

İçerik araştırması yapın

Hangi endüstride, hangi türde, hangi konularda video çekeceğinizi spesifik olarak Millie’nin videosunun açıklama kutusunda bulabileceğiniz pdfe yazın. Hedef kitlenizi oluşturun ve bunu da belirtin. Sonra birkaç video fikri bulun. Örneğin hedef kitleniz turistlerse, ülkenizdeki seyahat kurallarını konu alan bir video yapabilirsiniz. Eğer Youtube’da içerik üretiyorsanız , arama butonuna konunuzu özetleyen bir kelime yazabilir ve arananlar kısmındaki en popüler sonuçları inceleyebilirsiniz. Böylece video fikirleriniz hazır olur. Bunu diğer platformlar için de deneyebilirsiniz. Answerthepublic sitesinde, insanların konunuzla alakalı neleri arattığını bulabilir ve bunu içerik konusu yapabilirsiniz. Örneğin K-Pop yazdığınızda ”Kpop ne zaman başladı?” sorusu çıkıyor, eğer türünüz K-Popsa onun tarihini açıkladığını bir video yapabilirsiniz. Eğer daha kolay bir yol arıyorsanız, konunuzla alakalı trend olmuş videolara bakabilirsiniz.

Spesifik konuya çevirin

Bulduğunuz fikirleri video başlığı halinde yazın. Böylece spesifik olarak işleyeceğiniz konu hazır olmuş olacak. Bunu yaptığınız programa yetecek video kadar yapmayı unutmayın.

Farklı video türleri

Planladığınız videolar genel olarak üç farklı türe ayrılıyor. Yazılarınızın kaynağı bunlardan biri olacak.

Araştırma odaklı: Youtube arama kısmından bulduğumuz fikirler bu türe dahil. Videoların %70’i buradan gelebilir.

Trend: Gündemde olan video içeriklerini,seslerini,görselleri kullanarak o an bir video çekebilirsiniz. Sizin videonuz da gündeme düşebilir. Bu ise %20lik kısmı kaplıyor.

Kendini tatmin eden: En basit formunda, istediğiniz içeriği istediğiniz gibi çekmek! Burdaki amaç tamamen kendinizin eğlenmeniz, trend takibi veya takipçi amacı olmadan video çekmek ve eğlenmek. Bu da videolarınızın %10’u olabilir.

Eğer ayda on dört video atarsanız bu veriler daha çok işe yarar. Ayda dört video atacaksanız bu verileri , %50 – %25 – % 25 olarak değiştirebilirsiniz.

Millie’nin dört ay içerik planını uygulayarak siz de takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Hepinize başarılar.

Kaynak:

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin