Küçük işletmelerinizi sosyal medyada öne çıkarmanın 10 yolu


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Tuan Baykut

Küçük işletmelerinizi pazarlamak için öncelikle ihtiyacınız olan şey: sosyal medya iletişim stratejisi. Fakat pek çok farklı işletme de aynı platformları kullandığı için belirlenecek strateji sürekli yenilenmeli ve düzenli olarak yeni iletişim kanalları bulunmalı. Küçük işletmelerin sosyal medyada kullanması gereken ipuçları için aşağıdaki fikirlere göz atın.

Sosyal medya kriz yönetimi planı hazırlama ve yürürlüğe koyma

Mesaide geçirdiğiniz zaman bir günden daha fazlaysa, sosyal medya gibi geniş bir dünyada kriz yaşamanız çok olasıdır. Bu sebeple meydana gelecek olası bir krizde nasıl bir yol izleneceği ve kullanıcılarla nasıl iletişime geçileceği belirlenmelidir.

Sosyal medya verileri ile müşteri kitlenizi oluşturun

Sosyal medya, potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi verileri toplamak ve hedef kitle verilerinizi detaylandırmak adına mükemmel bir araç olabilir. Oluşturacağınız hedef kitle verileri sayesinde nasıl bir kitleye hitap ettiğinizi ve değişen şartlar altında nasıl hitap etmeniz gerektiğini belirleyebilir; stratejinizi bu doğrultuda yenileyebilirsiniz.

Belirlediğiniz metrikler ışığında yarattığınız etkiyi ölçümleyin

Belirlediğiniz ana strateji doğrultusunda içerik pazarlaması adına blog ve benzeri kanallardaki trafiği ölçümlemeniz önemlidir. Böylelikle gösterilen çabanın marka bilinirliğini be ölçüde etkilediğini görebilirsiniz.

Kullanıcılar tarafından üretilen içeriği kanallarınıza nasıl entegre edeceğinizi planlayın

Sosyal medya, müşterileriniz ile etkileşim kurmak için harika bir araçtır. Müşterileriniz tarafından üretilen içeriği diğer kullanıcılar ile paylaşmak ve onlardan gelen içeriğe kanallarınızda yer vermek oldukça önemlidir.

Gerçek zamanlı paylaşım konularına bloğunuzda yer verin

Blog içeriklerinizi sosyal medya ve diğer iletişim kanallarınızdan da duyurabilirsiniz. Özellikle kullanıcılar ile etkileşim sonucunda meydana gelen gündemi, bloglarınızda haber niteliği kazandırıp iletişim kanallarından servis edebilirsiniz.

Facebook reklamlarından kar elde edin

Reklam modellerinin kullanımı, sosyal medya çabalarınızdan daha fazla dönüş elde edebilmeniz için bir başka yol olabilir. Ancak bu doğrultuda Facebook gibi iletişim kanallarından yapacağınız reklam harcamalarının size kazanç getirisi getirip getirmediğinden emin olmalısınız.

Pazarlama stratejinizi zamana adapte edin

Pazarlama kanalları ve stratejileri, değişen kullanıcı alışkanlıklarıyla beraber kendilerini geliştirmektedir. Dolayısıyla, işletmenizin en iyi sonucu alabilmesi adına değişen bu sürece ayak uydurmanız ve stratejinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekir.

Twitter sohbetlerini yönetin ve bunun için uygulamalar kullanın

Daha önce Twitter sohbetlerinde bulunduysanız, atılan Tweet’leri ve gelen yanıtları yönetebilmek için iyi bir araç kullanmanın ne kadar verimli olacağını biliyorsunuzdur. Kullanıcılarla anlık iletişime geçmek ve onların sorularını ve sorunlarını hızlıca yanıtlamanın önemi son derece büyük.

Uzun blog yazılarınız için SEO’ya başvurun

Şirketiniz için bir blog kanalı kullanıyorsanız, kesinlikle bir SEO stratejinizin olması gerekir. Özellikle uzun yazılar söz konusu olduğunda, her yazınızın konusunu ilgili kitleye ulaştıracak SEO taktikleri mevcut. Her içeriğinizden maksimum verim elde edebilmek için SEO, oldukça önemli bir adım.

Canlı yayınlarınızı öne çıkarın

Facebook, Periskop ve Instagram gibi platformlarda canlı yayınlar, işletmeler için giderek popüler bir strateji haline geliyor. Kullanıcılar için en güncel konularda canlı olarak iletişime geçmek marka kimliğinizi ve prestijinizi artıracaktır.

https://smallbiztrends.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin