Markanız için çalabileceğiniz 20 sosyal medya taktiği


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Erim Can Kalkan

İşletmenizi tanıtmak için sosyal medya kullanmayı düşünüyorsanız, hangi yayın türlerinin kitlenizle çatışma ihtimali olduğunu düşünmelisiniz. Ancak sosyal medyada kitlenizle çatışmadan iletişime geçmek için birçok yöntem var. İşte kendi işletmeniz için kullanabileceğiniz 20 fikir.

 

Sosyal medyada yeni ürün duyuruları

 

Sosyal medyada yapacağınız yeni ve basit bir duyuru oldukça hızla yayılabilir. NAIAS tarafından yapılan yeni bir Audi aracının bu fotoğrafı mükemmel bir örnektir.

 

Benzersiz ürün fikirleri

Müşterilerinize ürettiğiniz ürünlerin nasıl kullanılabileceğini benzersiz ve farklı yollarla gösterebilirsiniz. Bu Facebook içeriği bunun güzel bir örneğidir.

 

Müşteri Soruları

Sosyal medyada sizi takip eden kullanıcılarınıza soru sormak. Sosyal medya hesabınızdaki hareketliliği sadece arttırmaz aynı zamanda yararlı geri dönüşler almanızı sağlar.

Müşterilerinizden gelen fotoğrafları paylaşın

Markanız için hashtag’ler oluşturabilir ve müşterilerinizden gelen fotoğrafları kendi sosyal medya akışınızda paylaşabilirsiniz. Bu sizin müşterilerinizden takdir almanızı sağlarken ürünleriniz içinde kusursuz bir tanıtım yapma imkanı sunar.

 

Zaman limitli indirimler

Sosyal medya, indirim yapmak için uygun bir platform. Bu indirimleri süre limitli yaparak yapacağınız duyurular markanıza olan ilgiyi artıracaktır.

Kısa videolar

McDonald’sın Facebook’da paylaştığı bu kısa video oldukça basit ve oldukça etkili bir pazarlama yöntemi.

 

Sahne arkası videoları

Ürününüzü tanıtırken onun yapım aşamasını veya perde arkasını anlatan kısa videolar paylaşın. Bu ürününüzün etkinliğini artıracaktır. Disney’in yeni Pandora parkı ile ilgili paylaştığı bu video buna güzel bir örnek.

 

Şirket haberleri

Şirketiniz hakkında çıkan haberleri müşterileriniz ile sosyal medyada paylaşın. Uber’e ait bu haber servisi bunun güzel bir örneği.

 

Yararlı makaleler

Sosyal medya, çeşitli farklı konularda bilgi edinmek ve paylaşmak için mükemmel bir platform. Dolayısıyla, hedef kitlenizle alakalı görünen bir yazı, blog yazısı, video veya başka bir içerik gelirse bunu müşterileriniz ile paylaşmak çok güzel bir fikir olabilir.

 

Etkileyici kişileri kulanın

Sosyal medyada kitlelere hitap eden kişileri sizin hesabınızı kullanmasına ve reklamınızı yapmasına izin verin.

 

Belirsiz tatiller hakkında post paylaşın

Önemli tatil ve bayramlarda zaten paylaşımlar yapmalısınız. Ancak daha az bilenen ve farklı bayramlar için yapacağınız postlar dikkat çekecektir

 

Etkinlik duyuruları

Herhangi bir özel etkinliğiniz varsa bunu sosyal medyada duyurarak müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. Birde bunu Starbucks’ın yaptığı gibi eşsiz bir tanıtımla yaparsanız bu size bonus olacaktır.

 

Fotoğraf yarışmaları

 

Müşterilerinizin katılımını sağlamak, ödüller veya diğer teşvikler sunmak için ürünlerini kullanarak fotoğraflarını göndermelerini rica ettiğiniz bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Crocs ve J14 Dergisinde yaptığı bu iş güzel bir örnektir.

Öğretici videolar paylaşın

Paylaşacağınız öğretici videolar alacağı paylaşımlar ile yeni takipçiler edinmenize ve ürününüzün tanıtımını artırmaya yardımcı olacaktır.

 

Parodi videolar

Sosyal medya, aynı zamanda mizah yapmak için harika bir yer olabilir. Yeni bir ürün veya hizmete biraz dikkat çekmek için takipçilerinize iyi bir kahkaha attırmak adına YouTube veya Facebook gibi platformlarda hızlı bir parodi video paylaşabilirsiniz.

 

İlham verici videolar

Duygulara seslenmek pazarlamada güçlü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle müşterilerinizin duygularına hitap edecek videolar hazırlayabilirsiniz.

 

Hayır işleri

Destek ve farkındalık yaratmak markanız adına iyi bir izlenim oluşturmasını sağlar. Bu nedenle sosyal medyadan markanızın yapmaya çalıştığı tüm yardımları müşterileriniz ile paylaşın.

 

İş imkanları

Şirketinizde çalışması adına eleman bulmak için sosyal medyayı kullanın Linkedin bunun için iyi bir platform.

 

Hayat sitilinizi anlatan fotoğraflar

Paylaşacağınız tüm fotoğraflar ürünleriniz veya markanız hakkında olmak zorunda değil. Bu örnekte olduğu gibi markanızın estetiğine uyacak ve sizi anlatan farklı fotoğraflar paylaşabilirsiniz

 

Dostça yarışmalar

Rakiplerinizi kızdırmadan onlarla etkileşimde bulunmak için Twitter’ı kullanabilir hatta ufak çaplı atışmalar ile daha çok kitleye seslenebilirsiniz.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin