Başarılı bir micro-influencer marketing kampanyası nasıl yaratılır?


Yazan: Simon Moss

Çeviren: Emre Küçük

Micro-influencer, markalar ve pazarlamacılar arasında sıcak gündem haline geldi ve influence marketingi kullanmak isteyen markalar tarafından daha çok aranıyorlar.

Genellikle sosyal medyada bin, elli bin arasında takipçisi olan gerçek nüfuza sahip bu influencerlar, çoğu vakada onayları bir ünlüden daha çok etkili. Micro-influencerlar genellikle kitlelerini benzersiz bir düşünce ve konu ile oluştururlar. Takipçileri benzer ilgilere sahip olup, onların dediklerini önemser ve görüşlerine güvenirler. Bu yüzden, micro-influencerlarla ortaklık yaptığınızda, markalar fitness, doğal güzellik ürünleri, moda, tasarım vb. gibi belirli bir endüstriye ilgi duyan kitlelere ulaşabilir.

Bir marka hedeflenen micro influcerlarla çalıştığında, sonuçları çok etkili olabilir. Micro-influencerlar için ortak olan şey, nişleri hakkında tutkul ve bilgili olmaları, bu da onları markalar için ekonomik(fiyatı uygun) ve güçlü bir varlık yapmaktadır. Micro influencerlarla çalışmayı planlıyorsanız, maharetli bir kampanya daveti önemlidir. Aşağıdaki adımlar, size marka amaç ve hedeflerineze ulaşmanıza yardımcı olacak bir kampanya oluşturmada rehberlik edecektir.

1.adım: Açık hedefler

İnfluencer marketingi incemeye başlamadan önce, neyi ölçmek istediğinizi bildiğinizden emin olun. Sosyal kitlenizi büyütmeye mi bakıyorsunuz ya da müşteri, talep yaratmak mı? Yeni bir pazara ürün sürmek mi? Hedeflerinize karşı ilerlemeyi izleyebilmeniz için, kampanyaya başlamadan önce kampanyadan ne beklediğinizi açıklayın. Hedefleri ön plana koyarak, kampanya güncelken başarılı olanı ölçebilir ve uygun gördüğünüz değişiklikleri yapabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız her influencer sizi aradığınız sonuçlara götüremeyebilir, eğer influencerlarla ilk kez çalışıyorsanız, neyin çalışıp çalışmadığını bilmek önemlidir böylelikle kampanyanızı değiştirebilirsiniz.

2.adım: Hayalinizdeki postu açıklayın

Başlamadan önce, istediğiniz post tipini (resimler,dikey video ya da her ikisi) ve hedeflediğiniz sosyal platformları açıklayın. BrandBrief’de gördüğümüz yüzlerce kampanyadan yola çıkarak, micro-influecerlar Instagramda en yüksek takipçi ve en büyük etkiye sahip olma eğilimindedirler. Instagramın görsel ve interaktif olması, keşfetmek için mükemmel bir platform yapıyor.

İstediğiniz postun türüne karar verirken, markanız için neyin yararlı olacağını düşünmek önemlidir. Seçtiğiniz platformun, tanıtılmak istenen ürün ya da hizmete uygun uygun olduğundan emin olmak istersiniz. Örneğin şirketinizde saç ürünleri satılıyorsa ve yeni bir saç maşası piyasaya sürdüyse, influencerlar ürününüzü kullanabilir hızlandırılmış video ya da Boomerang tarzında videoları Instagram Hikayelerinde paylaşabilir, böylece onların takipçileri nasıl çalıştığını görebilirler. influencer marketing her zamankinden daha ilgi çekici ve interaktif, markaların ve kuruluşların  Instagramın Hikayesindeki yeni “Swipe up(yukarı kaydır)” bağlantı özelliği sayesinde Instagram uygulamasının dışındaki belirli URL’leri ve e-ticaret platformlarını tıklayarak trafiği ölçebiliyor. Hikayeler, influencerlara bir ürün veya hizmet hakkında esasen kendi sözleriyle konuşmasına olanak sağlar. Micro-influencerlar artan bir talep içinde, ve onlar sadece kitleleriyle uyumlu hale getirdiklerini hissetikleri markalarla çalışır bu yüzden, onlarla partner olduğunuzda, onların takipçileriyle bir yankı oluşturan bir yol ile markanızın olumlu mesajını sergileyebilecekler. İnfluencerlar takipçilerini çok iyi tanıyor ve ürününüzün hayranı oldukları, takipçileriyle nasıl konuşacaklarını bildikleri için böylece markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir.

“Swipe up(yukarı kaydır)” bağlantıları çok önemli bir pazarlama aracı haline geliyor. Micro influencerlar, kitlelerini benzersiz düşünce ve görüşlerine bağlı olarak geliştirdiler dolayısıyla doğrudan takipçileriyle konuşmalarını sağlayarak, sahnelenen bir fotoğrafla alamayacağınız bir şeffaflık var. Hikayeler süresi dolup 24 saat sonra kaybolsa bile, hızlıca kaydırmak ve ürün ya da servis hakkında daha fazlasını öğrenmek aciliyeti var.

3.adım: Doğru İnfluencerlerı çekmek ve güçlü bir içerik yaratmak

Yüz binlerce micro-influencer var, fakat bunlar tanınan olmadığı için, milyonlarca takipçisi veya ünlü olan influencerlardan daha zor bulunabilir. Instagram, Twitter veya Facebook’ta konuyla alakalı hashtagleri bulmak mümkün ancak bu zaman alıcı ve zahmetli olabilir. Şayet markanız organik bir güzellik ürünü ise, #crueltyfree, #organic gibi hashtagleri kontrol edebilir ve ardından markanızla eşleşen ve benzer bir mesaja sahip olan micro-influencerları bulmak için postları sıralayabilirsiniz.

BrandBrief gibi inovatif platformlar, içerik gönderimi kitle kaynakla influencerları çekme sürecini basitleştirir. Markalar websitesinde kampanya yayınlar ve bir de BrandBrief Influencer App. te yayınlanır. Hedefinizdeki alanınızdaki, nüfus şekillerindeki ve ilgi türlerindeki influencerlar kampanyanız hakkında bir bildirim alır. BrandBrief, Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter’ı hedefleme seçeneğine sahiptir, bu yüzden seçtiğiniz platform ne olursa olsun yaratıcı kısa metninizi orijinal içeriğe dönüştürmek için doğru influencerları kolayca çekebilirsiniz. BrandBrief gibi platformların bir diğer yararı, gönderimleri hızlı ve kolay bir şekilde onaylamak ya da reddetmektir.

4.adım: Gerçek zamanda başarınızı ölçün

Influencerlar hesaplarını postladığında, etkileşim ve tıklamaları gerçek zamanda hesaplayın. Birden çok influencerı etkinleştirirseniz, her posun başarısını kolayca karşılaştırabilir ve hangi influencerların en fazla insana ulaştığını ve etkileşime girdiğini görebilirsiniz. Instagram hikayelerinde, influencerlar, hikayenin kaç kez görüntülendiğinin analizini paylaşabilir. İnstagram yeni bir ifşa etiketi ve içgörü aracı testediyor, bu yüzden Yatırım Getirisi’ni (retorn of investmen, ROI) ölçmek  için kampanyalarının nasıl performans gösterdiğine dair görünürlüğü artırdı.

Kalıcı ve başarılı ortaklıklar yaratmak için, influencerlarla devam eden ilişkiler kurmak önemlidir. Partner olduğunuzda ve kampanyanıza ince ayar verirken onlarla mesajlaştığınızda, onlar sosyal marketinginizi bir sonraki seviyeye taşır. Mikro-influencerlar, hedef kitlenize ulaşabilmenize ve ürününüzü etkili, özgün pazarlama yollarına sahiptir.

KAYNAKLAR:

https://influencermarketinghub.com/how-to-create-a-successful-micro-influencer-marketing-campaign/

Kaydet

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin