5 adımda pazarlama raporlarıyla patron olmak


Yazan: Adam Singer

Çeviren: Ezgi Karaduman

Bugün önüne sunulacak pazarlama analizi veya mevcut durumun gelişiminin anlatıldığı bir patron değilseniz bile gelecekte olmamanız için hiçbir sebep yok!

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Sizin için “tedirgin olmak” yerine pazarlama organizasyonunda lider olman anlamına gelir.

İşte lider olabilmek için 5 büyük adım:

ezgı fotograf 1

1.  Planlı Hareket Edin

Pazarlama için hedefleriniz nelerdir? Bunları gerçekleştirmek için hangi kanalları kullanacaksınız?

Tüm paydaşların uyum ve anlaşma içinde mi? Raporlama ritminiz ne olacak?

Fleshed ölçüm planı pazarlama taktiği uygulamanın ilk adımıdır. Bunları düzgünce doldurduktan sonra kanallar, taktikler, tespit ve tahsis edilen kaynakları ancak ozaman yürütebilir ve ekibinize sonuçları bildirebilirsiniz.

2.  İhtiyacınız olan bütün veri kaynaklarına ulaştığınızdan emin olun

Pazarlama ve analiz araçları ile size uygun bütün verilere doğru bir şekilde ulaştığınızdan emin olmalısınız. Eğer ki bu analizlere nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız Dijital Analiz Temelleri derslerini internet üzerinden araştırabilirsiniz.

3.  Doğru paydaşları için doğru raporlar üretin

Pazarlamacılar ve analistler her kitle için uygun olan veriler üretirler. Görünümünü, hitap kitlesine uygunluğunu düzgünce belirleyin. Raporlarla sunumlarınızı ve analizlerinizi destekleyin.

 

Bonus ipucu: Ücretsiz yönelik tüm veri kaynaklarından güzel panoları yapmak için son zamanlarda başlatılan Google Veri Studio’ya göz atın.

foto ezgı 2

4.  Raporlarda her zaman yönetici özeti istenir

Gerçek analiz çalışmaları bu adımda devreye giriyor. Analizleriniz ister müdürünüze

İster mutabığa olsun, büyük yada küçük, sizi zorlayacaktır. Raporlarınızda o ayın parlayan yıldızlarına yer verin. (blog yazısı, sosyal medya reklamı, e posta kampanyası gibi) bu bağlamlara yer verirseniz dışarıdaki hayatta da neler olduğunu kavrar, başka insanların neler yaptıklarınızı görürsünüz. (böylece başarılarınızı çoğaltırsınız)

Bir pazarlamacı için en önemli şey güvendir. Ve kendi raporlarınızın altında yönetici ifadesi var ise işinizde büyümek oldukça yakındır.

5.  Pazarlama tahminlerinizde ileri görüşlü olmayı öğrenin

Veri yakalamak bu sürecin bir parçası ve doğru bir ekip ile birlikteyseniz zaten başarılı olmak için bir adım atmış bulunmaktasınız.

Şimdi ileri gidip sonuç raporlamayı öğrendikten sonra yakından çalışmayı seveceksiniz. Böylece raporun gidişinden sonucunu öğreniyor olacaksınız.

Raporlama ile ilgili sayılar trendler analizler hem sizin hemde takımınızın motivasyonunu arttırarak sizi başarıya götürür. Düzenli çalışma ile bugün değilse bile ileride patron olmanızda çok büyük etken olacaktır.

 

Kaynak: http://thefuturebuzz.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin