5 dakikadan kısa ve en çok izlenen pazarlama konulu 5 TED konuşması


Yazan: Selin Özkuruoğlu

Tüm dünyada oldukça popüler olan TED konuşmaları izleyiciye sunduğu içerik ve konu çeşitliliği sayesinde ilgi çekiyor. Peki pazarlama uzmanları ya da pazarlama alanında kariyer hedefleyen öğrenciler bu konuşmalardan nasıl faydalanabilir? En çok izlenen pazarlama konulu TED konuşmalarını sadece beş dakikanızı ayırarak keşfedebilir ve kariyer hedeflerinize doğru ilerlerken pazarlama ile ilgili püf noktalarına ulaşabilirsiniz!

Lider olmak isteyenlere:
How to start a movement (Bir akım nasıl başlatılır?)- Derek Sivers, 2010 (6.6 M izlenme)

6 milyondan fazla izlenmesi olan bu konuşmada Sivers bize akımların nasıl başladığı ve liderlik özellikleri hakkında analizler yapıyor. Daha önce yapılmamış bir akımı başlatan kişinin ilk başta “çılgın” olarak görüldüğünü ama ilk takipçisi ile beraber artık bir “lidere” dönüştüğünden bahsediyor. Liderliğin “cesaret” gerektirdiğinin vurgusunu yapıyor. Pazarlama dünyasında sürekli değişen akımlara ayak uydurabilmek ya da daha önemlisi bu akımların lideri olup müşteriyi harekete geçirebilmek için Derek Sivers’a kulak verebilirsiniz.

Özgün içerik üretmek isteyenlere:
404, the story of a page is not found (Bulunmayan sayfanın hikayesi)- Renny Gleeson, 2012 (1.6 M izlenme)

2012 yılında Gleeson konuşmasında, markanın içeriği doğru kullandığında nasıl fark yaratacağından bahsediyor. “İyi tasarlanmış anlar markaları yaratır” sözüyle bize özgünlüğün ve tasarımın ne kadar önemli olduğu vurgusunu yapıyor. 404-aradığınız sayfa bulunmuyor uyarısı üstünden markaların nasıl içerik ürettiğini örneklerle açıklıyor. Böylece Gleeson, yaratıcılık ve içerik üretimi hakkında size yeni fikirler sunabilir.

Doğru hedef kitle belirlemek isteyenlere:
Selling Condoms in Congo (Kongo’da prezervatif satmak)- Amy Lockwood, 2011 (841 K izlenme)

Amy Lockwood, iş için gittiği Afrika’nın en büyük ülkesi Kongo’da pazarlama konusunda edindiği deneyimleri dinleyiciler ile paylaşıyor. “Sattığınız şeyin önemi yok, sizi alacak kişileri ve özelliklerini düşünmelisiniz” diyen Lockwood, pazarlamada en önemli noktanın hedef kitleyi belirlemek olduğunu savunuyor. Hedef kitlenin davranışlarını değiştirecek mesajı bulmak da vurgulanan başlıklar arasında. İçerik pazarlamasında başlıca kurallardan biri olan “müşteriyi harekete geçirmek” bu konuşmadaki örneklerle daha da anlam kazanıyor.

Yeni fırsatlar yakalamak isteyenlere:
How to get (a new) hip (Yeni bir kalçaya nasıl sahip olunur?)- Allison Hunt, 2007 (567 K izlenme)

Yukarıda listelenen diğer konuşmalardan daha dolaylı olarak da olsa, Hunt farklılaşmak ve fırsatları kaçırmamak için neler yapmamız gerektiğinden bahsediyor. Geçirmek üzere olduğu kalça ameliyatının tarihini “diğer hastalardan farklı düşünerek” nasıl öne çektiğini anlatıyor. Kişinin “kendini ön plana koyması” ve “kendi fırsatlarını kendisinin yaratması” gerektiğinin altını çiziyor. Kişisel tecrübeden çıkan bir örnekle, pazarlama dünyasında da fırsatları kaçırmamak için herkesten farklı yöne bakmanın önemi vurgulanıyor.

Sosyal medyada içerik üretmek isteyenlere:
How to make a splash in social media (Sosyal medyada nasıl sıçratma yaparsınız?)- Alexsis Ohanian, 2009 (2M izlenme)

Reddit sitesinin kurucu Ohanian, bu konuşmasında sosyal medyada iyi içerik nasıl üretilir ve pazarlamada etkin sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır sorularına cevap arıyor. Greenpeace örgütünün balinalar için başlattığı kampanyaya isim arayışı ve bu süreçte yaşanan sorunlardan çıkarım yaparak sosyal medyanın aslında kendi dilinin olduğunu belirtiyor. Başarılı içerik üretmek için de bilimsel ve öğretici dilden çok bu dili kavrayıp bu tonda içerik üretmenin vurgusunu yapıyor. Kampanya için yaratıcı bir isim bulunduktan sonra Greenpeace’in bunu nasıl pazarlama stratejisine dönüştürdüğünü anlatarak konuşmasına devam ediyor. İçerik üretirken “samimi olun, dürüst olun” vurgusu yapıyor ve “internette her şeyi yapabilirsiniz!” diyerek bizi cesur olmaya ve üretmeye davet ediyor.

Kaynak:
TED Talks

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin